LUCENT to marka należąca do artysty Takahiro Matsuo. Tworzy on emocjonalne świetlne dzieła sztuki i projekty. Wykorzystuje różnorodne technologie i estetyczne formy wyrazu, które łączą się z oświetleniem, przestrzenią, ludźmi i interakcjami. Kolejna jego praca – „przezroczyste kwiaty”, właśnie ujrzała światło dzienne.
Urodzony w 1979 roku Matsuo ukończył studia podyplomowe w Graduate School of Design, Kyushu Institute of Design. Artysta czerpie inspirację ze zjawisk i regularności natury, dzięki czemu jego prace charakteryzuje subtelna ekspresja światła. Kreatywna wyobraźnia i emocjonalna grafika opiera się na intuicyjnym podejściu partycypacyjnym. Matsuo tworzy dzieła, które łączą sztukę i design w różnych technologiach i dziedzinach.
Instalacje świetlne Matsui łączą ekspresję estetyczną z obrazami, światłem, przedmiotami, technologią i interakcją. Artysta konsekwentnie konstruuje dzieła sztuki, korzystając z różnorodnej ekspresji i technologii. Korzysta przy tym z oświetlenia, programowania, a także z własnej produkcji. Matsuo tworzy instalacje na potrzeby wystaw sztuki i do przestrzeni publicznych na całym świecie. Proponuje również oświetlenie przestrzeni komercyjnych, a także dzieła sztuki dla luksusowych marek.
Z okazji wystawy sztuki Rakuchu Kansei 2021 projekt LUCENT Takahiro Matsuo wypełnił świetlną sztuką świątynię Sennyuji w Kioto. Przezroczyste kwiaty wykonano ze stalowych lin i pryzmatów. Element instalacji pyszni się przy wejściu do świątyni, w ogrodzie Sennin No Niwa. Przestrzeń zaprojektował znany japoński architekt krajobrazu i historyk japońskich ogrodów Mirei Shigemori. Zachowując ducha modernizmu i abstrakcyjnej ekspresji odkrytej przez Mirei w tym klasycznym ogrodzie, instalacja wprowadza nowy rytm światła i ruchu do ogólnego doświadczenia zwiedzającego.
Instalacja w rzeczywistości składa się z wielu przezroczystych kwiatów, które „kwitną” w całym ogrodzie. Kwiaty są niemal całkiem przezroczyste za sprawą stalowych linek, które służą jako łodygi, oraz pryzmatów w kształcie płatków. Kołysząc się na wietrze, tworzą przestrzeń, która daje niejasne poczucie ruchu pośród ciszy ogrodu. Natomiast cała instalacja wprowadzać nowy rytm światła do spokojnej atmosfery ogrodu.
Zobacz także:
https://pointofdesign.pl/sztuka/futura2000-i-takashi-murakami/
https://pointofdesign.pl/architektura/ogrod-japonski-czym-jest-naprawde/
https://pointofdesign.pl/sztuka/swiat-bez-granic-niesamowita-instalacja-teamlab/