Frankie Pappas, właściciel studia architektury i designu, ukończył niezwykły dom z cegły w rezerwacie przyrody Waterberg Mountains w Południowej Afryce. Zaprojektowany dla starszych osób, którzy bardzo kochają dziką przyrodę „dom wielkiego łuku” ma szerokość zaledwie 3,3 metra. Między drzewami rozmieszczoną wąskie domowe zakątki, nie ingerując zupełnie w krajobraz, który tym samym staje się częścią domu.
Podstawą koncepcji było stworzenie pomostu między krajobrazem lasu przy rzece a piaskowcowymi klifami. Jednocześnie chodziło o podniesienie przestrzeni życiowej w korony drzew, pośród bujnego życia. Budynek zorganizowano jako jedną długą cienką bryłę, która rozciąga się między drzewami. Kształty dodatków do budynku centralnego są podyktowane położeniem i rozmiarem otaczających drzew.”
Dom z cegły oferuje zwierzętom, roślinom i ludziom równe szanse na znalezienie schronienia, bez usuwania ani jednego drzewa podczas budowy projektu.
Aby dodatkowo upewnić się, że żadne drzewo nie zostanie skrzywdzone, skanowaliśmy laserowo całą okolicę. Następnie przekonwertowaliśmy te informacje na cyfrowy model 3D, abyśmy mogli zobaczyć każde drzewo i każdą gałąź podczas podejmowania krytycznych decyzji projektowych. Projektowaliśmy ten budynek w cyfrowym lesie” – wyjaśnia zespół projektowy.
Unikalny dom z cegły
Najwyższa kondygnacja domu obejmuje obsadzony dziedziniec, salon wypoczynkowy, nasłonecznioną jadalnię oraz wiejską kuchnię i pomieszczenia kuchenne. Tymczasem na zewnątrz, w cieniu drzewa, znajduje się mały basen i kominek – wokół którego odbywa się większość gotowania i życia.
Na parterze znajdują się dodatkowe dziedzińce, a także gabinet, biblioteka i mała huśtawka. Wreszcie, na najniższym poziomiem, piwnica oferuje klimat sprzyjający do peklowania mięsa, przechowywania zapasów żywności i starzenia się win.
Aby zespoić budynek z krajobrazem, do budowy domu wybrano surowe cegły. Inne części domu zbudowano z drewna wyprodukowanego w sposób zrównoważony, a szkło i aluminium wypełniają ścianę niestrukturalną. Aby dom mógł funkcjonować bez podłączenia do sieci, wodę spływającą z dachów zbiera się, a filtruje ją las. Natomiast wodę brudną przechowuje się i przetwarza jeszcze przed przefiltrowaniem jej przez zarośla.
16 metrów kwadratowych paneli słonecznych zapewnia energię elektryczną. Architekci podkreślają jednak, że najważniejszym czynnikiem środowiskowym jest sposób, w jaki architektura pracuje z otoczeniem. Wytworzony cień i naturalna wentylacja po prostu zmniejszają zapotrzebowanie na energię.
Zobacz także: