Wiejskie zacisze. Takie było marzenie młodej pary z dziećmi, którzy stali się klientami studio Diego Revollo Arquitetura. Wyrazili swoje pragnienie uzyskania przytulnej i bezpiecznej przestrzeni, która zapewniłaby jednocześnie wrażenia zmysłowe i estetyczne, dzięki bezpośredniej interakcji z naturą.
Motywem przewodnim projektu stała się lekkość i wszechobecna harmonia. Przyjęto więc neutralną paletę, dyktującą wystrój całej rezydencji. Unikając zbyt kolorowych elementów, podejście projektowe skupiło się na badaniu różnych form, ram i plastyczności. A szczególnie promujących użycie naturalnych materiałów.
FAZENDA BOA VISTA – projekt wnętrza
Jak w złożonym ćwiczeniu kompozycyjnym, wszelkie działania od określenia układu wewnętrznego, przez zaplanowanie wzorów podłóg oraz uzupełnienie o wyjątkowe meble i dzieł sztuki, zostały skrupulatnie połączone. Ostatecznie neutralna koncepcja projektu nie spowodowała monotonii, a wręcz przeciwnie, umożliwiła stymulowanie synestetycznych percepcji.
Dotyk został zaakcentowany poprzez zróżnicowanie faktur zastosowanych materiałów. Począwszy od wykończeń drewna i kamienia naturalnego, po różnorodność dotyku słomy, lnu, skóry, aksamitnych tkanin i elementów ceramicznych. Nie zapomniano jednak o wizualności. Skomponowana elegancka dekoracja, mobilizuje różne okresy w historii designu i sztuki dekoracyjnej oraz eksperymentuje z wariacjami objętościowymi. Studio architektoniczne stworzyło subtelną grę perspektyw, w której panel z drewna tworzy obudowę i służy jako malownicze tło dla klatki schodowej. A także obramowuje piwnicę i wprowadza odcień czerni do całej architektury budynku.
FAZENDA BOA VISTA – projekt ogrodu
Ogród stanowił priorytet klientów, służący jako przestrzeń rekreacyjna na dni spędzane blisko natury. Oprócz rozległego terenu, uzupełnionego o rodzime gatunki roślinności, stworzono także niezwykle elegancką strefę dzienną.
„W tym celu chcieliśmy z jednej strony zadbać o to, aby proponowana bryła nie zasłaniała widoku na jezioro znajdujące się na tyłach działki, a z drugiej strony, aby jej forma nie konkurowała z projektem głównego domu, lecz stanowiła jedynie jego miniaturę. Zaprojektowano więc konstrukcję horyzontalną, o lekkiej konstrukcji i okapach – nawiązujących do projektu rezydencji. Jej usytuowanie na działce zaplanowano zgodnie z układem głównego salonu, co gwarantuje spójność formalną i przestrzenną z rezydencją.” – tłumaczą projektanci.
Zaprojektowany obiekt składa się z dwóch wolnostojących brył. Pomiędzy nimi umieszczono basen, aby oddzielić część mieszkalną i gastronomiczną od domowego SPA. Idealnym rozwiązaniem okazał się pojedynczy dach łączący obie konstrukcje. Z lekkością przecina basen i wzmacnia horyzontalność aneksu, nie tworząc niepożądanych cieni nad strefą relaksacyjną.
Zabudowany aneks jest jedynym elementem posiadającym jedną oś ściany stałej, zaprojektowaną tak, aby umożliwić instalację infrastruktury niezbędnej dla smakoszy i dać niezaprzeczalną prywatność saunie.
W ten sposób powstała bukoliczna idylla z niezaprzeczalnym twistem oryginalności. Diego Revollo zaoferowali przestrzeń do spotkań z najbliższymi, szukając doskonałości ponadczasowego projektu, który przez lata może osiągnąć dojrzałość, nie tracąc swojego potencjału estetycznego.
Zobacz także: