Dynamiczna struktura, która kształtem nawiązuje do odcisku palca, a przy tym jest bardzo oszczędna i przemyślana – to symbol, którego przeznaczeniem jest oznaczanie i promocja przedmiotów wykonanych ręcznie. Jego autor, Błażej Krzepina, jest studentem III roku Wzornictwa na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie i zdobywcą GRAND PRIX oraz pierwszej nagrody w konkursie Mazda Design 2018.
Spersonalizowany design
W czasach intensywnego rozwoju nowoczesnych technologii i masowości produkcji, coraz częściej zwracamy się ku temu, co indywidualne, spersonalizowane, autorskie – do przedmiotów wykonanych ręcznie lub z istotnym udziałem pracy rąk. Jesteśmy świadkami odradzania się tradycyjnych technik przemysłowych, rękodzielniczych i artystycznych, często wspieranych jednak przez nowoczesną technologie.
Symbol „hand made”
Dotychczas ani w Polsce ani na świecie nie powstał jeden, uniwersalny znak, który stanowiłby certyfikat – potwierdzenie pracy wykonanej ręcznie lub w znacznym stopniu przy udziale rąk. Naprzeciw takiej potrzebie wyszli organizatorzy dziewiątej edycji konkursu Mazda Design 2018, w którym jednym z zadań było właśnie stworzenie znaku, który mógłby znaleźć się na przedmiotach o charakterze autorskim, wykonanych ręcznie lub z dużym udziałem pracy rąk.
Znak miał być uniwersalny i sugestywny, aby jednoznacznie oznaczać obiekty rękodzielnicze i potwierdzać ich niepowtarzalny charakter oraz wysoką jakość. Symbol powinien być wyrazisty i ekspresyjny, aby wywoływać emocje i pozytywne skojarzenia. Dodatkowym kryterium było nawiązanie do języka stylizacji samochodów Mazdy – KODO, który charakteryzuje się prostymi, ale dynamicznymi liniami.
Mazda Design Award
Zdaniem jury dziewiątej edycji konkursu Mazda Design 2018 te wszystkie kryteria spełnia logo zaprojektowane przez Błażeja Krzepinę, zdobywcę pierwszego miejsca w kategorii ZNAK oraz głównej nagrody czyli GRAND PRIX konkursu.
„Zmysł dotyku” to projekt znaku zainspirowanego odciskiem palca, który jest unikalnym symbolem identyfikującym każdego człowieka. Autor tak tłumaczył uproszczenie skomplikowanej struktury linii papilarnych do geometrycznego kształtu – „Chciałem doprowadzić je do jak najprostszej, geometrycznej formy, żeby pokazać tę dosłowność i jednocześnie podkreślić dynamikę i ruch poprzez złudzenie optyczne. Powodem dla którego postanowiłem bardziej zgeometryzować znak było pokazanie tego momentu ruchu, w którym twórca odciska, w dosłownym tego słowa znaczeniu, swój ślad na przedmiocie, nad którym pracuje.”
Struktura znaku sprawia, że znak odwołuje się zarówno do tradycyjnych, rękodzielniczych technik, jak również do nowoczesnych technologii – które są zasygnalizowane poprzez oszczędną, idealnie regularną, „matematyczną” formę.
Zdaniem jury konkursu to propozycja, która mogłaby stać się wyrazistym i przekonywującym symbolem wskazującym na przedmioty o autorskim, indywidualnym charakterze, wykonane przez artystów i rzemieślników, pierwszym, powszechnym certyfikatem hand made.
Mazda przy projektowaniu i produkcji swoich samochodów wykorzystuje Takumi – rzemieślników, którzy pracą swoich rąk tchną życie w wykonywane obiekty nadając im osobowość. Ich kunszt używany jest m.in. przy wykonywaniu prototypów z gliny czy przy