Na realizacje z lat 2019–2022 z dwóch kategorii – wnętrz prywatnych oraz publicznych – czekają jurorzy II edycji konkursu Wnętrze Roku Stowarzyszenia Architektów Wnętrz. Etap zgłoszeń trwa tylko do 31 października 2022. Najlepsze spośród nadesłanych prac wyłoni Jury w składzie: Robert Majkut, Magdalena Adamus, Magdalena Federowicz-Boule, Agnieszka Stefańska, Oskar Zięta, Bazyli Krasulak, Maciej Bidermann i Jacek Tryc.
Wnętrze Roku SAW – edycja 2022
Wnętrze Roku SAW to najbardziej prestiżowy i całkowicie niezależny konkurs dla architektów wnętrz z terenu całej Polski. Powołany przez środowisko samych twórców, propaguje funkcjonalne i estetycznie dopracowane wnętrza, wypełnione oryginalnym wzornictwem.
Jako SAW staramy się promować dobre wzorce pracy zawodowej – zatem konkurs też ma pokazać to, co godne polecenia i godne nagrodzenia. Uwidocznić prace tych naszych kolegów i koleżanek, którzy projektują najlepiej –podkreśla Robert Majkut, przewodniczący jury. – W nadsyłanych zgłoszeniach umiejętność wykonania pięknej wizualizacji musi się zatem łączyć ze sprawnym, skutecznym poprowadzeniem realizacji. Chcemy w nich odczytać i wskazać szerszej publiczności, że praca architekta wnętrz to praca nieprosta, niebanalna, wieloaspektowa, wymagająca wielu różnych umiejętności. I jednocześnie pokazać nimi, że właśnie z tego powodu warto pracować z ludźmi o najwyższym poziomie kompetencji.
Wnętrze Roku SAW – formuła konkursu
Formuła jest dość prosta i bardzo transparentna – mówi Robert Majkut – Głosowanie będzie gremialne. Zbierze się komisja, która po zaklasyfikowaniu formalnym nadesłanych prac – czyli potwierdzeniu, że spełniają one kryteria regulaminowe – wyłoni pierwszą shortlistę. Zakwalifikowane do niej projekty jury na zamkniętym zebraniu będzie kolejno oceniać punktowo w dziesięciu aspektach. Kto zbierze najwięcej punktów, wygra.
Jedynie gdyby powstał remis, przewiduje się dyskusję i ocenę, który aspekt jest ważniejszy. Po doświadczeniach pierwszej edycji, organizatorzy przekonani są o potencjalnym wywiązaniu ożywionej dyskusji, powodowanej odmiennym uwrażliwieniem jury na konkretne kwestie.
Na co więc będą zwracać uwagę sędziowie konkursowi? Istotna jest funkcjonalność, technika, jakość wykonania i wykorzystanie budżetu klienta i zasobów. Istotnymi wskaźnikami okażą się być także pomysły stylistyczne, artystyczne i proekologiczne. Jak dodaje sam Robert Majkut – wszystko, co jest emanacją permanentnego progresu charakterystycznego dla branży.
Jest to konkurs dla zawodowców rozstrzygany przez zawodowców. Mam na myśli to, że zapraszamy do udziału osoby również spoza stowarzyszenia, stawiamy jednak wymóg formalny co do wykształcenia kierunkowego – zaznacza przewodniczący jury.
Łączna pula nagród wynosi 100 000 zł. Zwycięzcy obydwu kategorii konkursowych otrzymają po 30 000 zł, a gratyfikacje trafią też do zdobywców drugich i trzecich miejsc. Nagrody zostaną przekazane podczas uroczystej gali w kwietniu 2023.
Zobacz także: