Jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne dolce vità w prawdziwym wykonaniu. Rozciągające się w malowniczym terenie włoskie campagna to nie tylko zachwycające krajobrazy, ale także setki, niezwykle inspirujących budynków. Naturalne materiały utrzymane w neutralnej palecie barw, a także wnętrzarski ascetyzm to przepis na najwyższy poziom estetyki i włoskiego designu.
Dom na wsi to niezaprzeczalny symbol relaksu i spokoju. Od Toskanii po Puglię, przez Umbrię i jeszcze dalej, Włochy obfitują w rustykalne kamienne domy, stare i nowe gospodarstwa rolne. Znajdziemy tutaj wille zanurzone w bujnej zieleni oraz nieograniczone wzgórza, gdzie czas płynie jakby wolniej. To wnętrza, które zachęcają do zatrzymania się i czerpania wszystkimi zmysłami z pobytu.
Italian Countryside House, Puglia I PalombaSerafini
Położona między wybrzeżami Morza Jońskiego i Adriatyku, olejarnia w Apulii była opuszczona przez ponad trzydzieści lat. Trwało to do czasu, gdy PalombaSerafini przekształciło ją w nowoczesną przestrzeń.
Projektanci, traktują ten projekt jako swoistą podróż po nieskończonych reinterpretacjach tradycyjnej, włoskiej architektury. W murach budynku odnaleźli potencjał, który wkrótce, został zestawiony z surowością nowoczesnej architektury i wzornictwa.
Jednak to właśnie klasyczne proporcje budynku – sześciometrowe sufity i szerokie przestrzenie wspólne obramowane kolumnami – przyciągnęły uwagę pary. Nie zważając na strome, pochyłe ściany, brak światła w pomieszczeniach i sczerniałe od ognia sufity, projektanci przystąpili do pracy, wykorzystując własną wiedzę architektoniczną i umiejętności lokalnych rzemieślników, aby przenieść budynek w czasy współczesne.
Zamiast stosować typową taktykę renowacji polegającą na modernizowaniu i dodawaniu, Roberto i Ludovica postanowili zachować jak najbardziej autentyczną strukturę. Zamiast dodawać nowe ściany w celu rozbicia przestrzeni, w przebudowie wykorzystano podłogi z miejscowego kamienia i bielone ściany. A wszystko to, aby wreszcie stworzyć spójność w całym domu, a jednocześnie nie odgrodzić go od otoczenia.
Naturalna, miękka paleta materiałów rozciąga się również na meble, z których wiele zostało zaprojektowanych przez Ludovicę i Roberta Palombów. Dywany Karpeta nadają pomieszczeniom mieszkalnym dodatkową fakturę i szczegółowość, a niestandardowe elementy wyposażenia, takie jak drzwi i żelazne lampy, zostały wykonane przez lokalnych rzemieślników specjalnie dla nich.
Dzięki strzelistym sufitom, naturalnym materiałom i wyrafinowanej kompozycji, ostatecznie powstał dom, który doskonale nadaje się do odpoczynku i refleksji – dom, w którym wyraźnie widać, co właściciele widzieli od samego początku.
Kamienna rezydencja, Toskania I Mide Architetti
W prowincji Lucca, odrestaurowano wiejski dom, zgodnie z oryginalną architekturą i z nowoczesnym wyposażeniem. Tymczasem, autorem zostało biuro MIDE Architetti.
Dzięki zastosowaniu cegły licowej, kamienia Matraia i drewna kasztanowego, wzmocniono tradycyjne elementy konstrukcyjne budynku, a oprócz tego, podkreślono i zachowano jego prawdziwą, włoską tożsamość.
Naturalny tynk wapienny został nałożony ręcznie we wszystkich pomieszczeniach, podkreślając nieregularną strukturę oryginalnych ścian zbudowanych z licznych kamieni i otoczaków.
Wiekowe belki, choć wciąż w doskonałym stanie, zostały odtworzone z pełnym poszanowaniem tradycyjnej toskańskiej architektury wnętrz. Z tą samą wrażliwością, przywracając pierwotny układ budynku gospodarczego, potraktowano wszystkie ściany zewnętrzne, których wymiary ostatecznie pozostawiono bez zmian.
Po odtworzeniu oryginalnego stylu domu wiejskiego, do wszystkich pomieszczeń wybrano designerskie meble, połączone z elementami zaprojektowanymi na zamówienie, takimi jak kominek i sofa w salonie.
Oprócz pokoi dwuosobowych i dużej jadalni z otwartą kuchnią, domek posiada dwie strefy relaksu, przeznaczone do odnowy biologicznej: małe spa w podziemiach, z wanną z hydromasażem i sauną z drewna cedrowego oraz duży basen w ogrodzie, który doskonale komponuje się z otaczającym go krajobrazem bogatym w drzewa oliwne i kasztanowce, przekształcając ten domek w prawdziwe miejsce, z którego można cieszyć się naturą i jej rytmem. To prawdziwe miejsce w duchu slow.
Turnkey Tuscan Farmhouse, Toskania I Champalimaud Studio
To ponad 4200 akrów toskańskiego la dolce vità. Sama posiadłość o powierzchni ponad 3 akrów, obejmuje główny gmach domu, a także surową przybudówkę, w której znajdziemy studio jogi i siłownię. A wszystko to, zanurzone w bujnych ogrodach wypełnionymi drzewami oliwnymi i owocowymi.
To właśnie ten romantyczny krajobraz, zainspirował do stworzenia swobodnych, wiejskich wnętrz kamiennego domu. Studio projektowe Champalimaud Design, znane z projektów kultowych hoteli – Raffles Hotel Singapore, Rosewood Carlyle na Manhattanie i Connaught w Londynie – potraktowało projekt jako punkt odniesienia dla estetyki toskańskiego domu wiejskiego, z rustykalno-luksusowymi wykończeniami, które podkreślają jej urok i naturalny charakter.
To wnętrze pachnące naturalnym drewnem, harmonizujące potęgę kamienia, cegły i surowości wykończenia. Białe belki sufitowe, dopełniają głębię każdego z pomieszczeń.
A mówiąc o toskańskim słońcu i niekończących się wzgórzach, nie możemy zapomnieć o chwili na apertivo. Znajdujące się na terenie rezydencji winnice, otwierają nieskończone możliwości cieszenia się włoskim dziedzictwem.
Luksusowy, a zarazem niezwykle włoski dom, został przemyślanie przebudowany, aby zapewnić wyrafinowany styl życia, którym można się cieszyć na świeżym powietrzu, z kilkoma zewnętrznymi tarasami, pergolami, piecem opalanym drewnem i basenem z krawędzią, z której roztacza się widok na wzgórza Toskanii.
Rapanà House, Salento I Marco Costanzi
Niezwykle surowy i minimalistyczny, wpadający wręcz w skrajną ascezę, projekt Marco Costanzi to powrót do korzeni włoskiej tradycji.
„Ten projekt wyraża mój sposób rozumienia i praktykowania architektury oraz pokazuje moją miłość do Salento, miejsca o prawdziwym i starożytnym uroku. Lubię myśleć o tym projekcie jako o dotykowej i zmysłowej eksploracji przestrzeni i materiałów w duchu minimalizmu, ale ze szczególnym uwzględnieniem atmosfery jako kategorii piękna. To nie jest tylko dom wakacyjny, ale wyraża on moją potrzebę ucieczki od nadmiaru pełni, od hałasów, od bodźców wizualnych „hipertrofii krajobrazowej” – tłumaczy architekt.
Dom pozbawiony jest zbędnych dodatków, a nawet dekoracyjnych mebli, aby domownicy mogli poczuć piękno spokojnego życia. Ten intymny projekt, wywołuje szczególne emocje u Costanziego, gdyż jest spełnieniem wizji o projektowaniu opartym na odejmowaniu.
Prawdziwa kwintesencja włoskiego minimalizmu, zamknięta dotychczas w murach starej budowli. To miejsce, w którym zmysły zaczynają powolną podróż po pięknie włoskiej wsi – od promieni słońca na skórze, po zapach tymianku i rozmarynu, a następnie, wieczory spędzone na wspólnym przygotowywaniu posiłków.
CASA110, Apulia I Luca Zanaroli
Dom położony w Apulii we Włoszech, jest hołdem złożonym architekturze ludowej poprzez urokliwe połączenie tradycji i modernizmu. Projekt zrealizowany przez włoskie studio Luca zanaroli Architects, może pomieścić dwie rodziny i gości. Posiada kilka obszarów zewnętrznych, a przede wszystkim, ma bezpośredni kontakt z naturalnym krajobrazem. Okazując szacunek dla integralności ziemi, zachowano ostatecznie wiejski charakter terenu, a wszystkie drzewa oliwne pozostały nietknięte.
W tym projekcie budynek w kształcie litery L i czarny, sześcienny domek łączą się ze starym trullo. To typowa apulijska chata z suchego kamienia ze stożkowym dachem, którą architekci z biura Luca zanaroli wykorzystali jako wizualny i przestrzenny łącznik. Naturalne kamienie po jednej stronie budynku, nawiązują oczywiście do starych kamieni u podstawy trullo. Gładkie białe ściany przypominają natomiast miejscowy mur z wykończeniem mytym wapnem.
Zewnętrzne przestrzenie zapewniają wreszcie dużo miejsca do relaksu i wypoczynku – od zintegrowanej kamiennej ławki z widokiem na ogród po basen typu infinity, otoczony drewnem modrzewiowym, kamieniem i ręcznie wygładzanym betonem.
We wnętrzu znajdują się starannie dobrane stylowe i minimalistyczne meble, a materiały, z których je wykonano, to drewno, beton i kamień naturalny. Studio skupiło się na relacji między oświetleniem wewnętrznym, a jasnością zewnętrzną, dzięki czemu powstała przestrzeń mieszkalna wypełniona miękkim, naturalnym światłem. Ponadto wybrano ciemne i nieprzezroczyste powierzchnie, aby uzyskać niemal kinowy efekt, podczas oglądania przez okna skadrowanego krajobrazu.
Zobacz także: