Search

Drapacz chmur | chińska specjalność

fuksas-shenzhen-china-drapacz chmur 01

Od ponad dwudziestu lat Chiny są na podium pod względem ilości powstających tam drapaczy chmur. W 2017 roku kraj wyprzedził wszystkich z wynikiem 1.400 wieżowców o wysokości większej niż 150 metrów. Na drugim miejscu znalazły się Stany Zjednoczone USA (700 budynków) i Japonia (200 budynków). Przewaga jest rzeczywiście przygniatająca, a supremacja Chin w tej dziedzinie architektury zdaje się dopiero rozpędzać.

fuksas-shenzhen-china-drapacz chmur 02

W samym 2018 roku w Chinach powstało kolejnych 88 budynków, których wysokość przekroczyła 200 metrów. Na informację o liczbie ukończonych wieżowcach w Chinach w 2019 roku, musimy jeszcze poczekać. Jednak już dzisiaj wiemy, że wśród nich znalazł się drapacz chmur zaprojektowany przez włoskie studio Fuksas.

fuksas-shenzhen-china-drapacz chmur 03

Drapacz chmur z pustką wewnątrz

Chińskie miasto Shenzhen w ciągu ostatnich trzech dekad stało się globalną metropolią. Projekt, zwany „wieżą papierów wartościowych”, znajduje się w centralnej dzielnicy biznesowej Shenzhen. Gwarantuje to łatwy dostęp do wieżowca dzięki sąsiadującej z nim stacji metra. Na zewnątrz budynku znajduje się trójwymiarowa pustka, która rozciąga się na całą wysokość wieży. Jak wyjaśniają architekci

Konstrukcja pustego kształtu odkrywa związek między podium a pionową częścią wieży. Z tworzącą na całej jej wysokości napięcie, przestrzenną, prowadzoną pod różnymi kątami szczeliną.

fuksas-shenzhen-china-drapaczchmur 04

Aby podkreślić koncepcję pustki, pracownia Fuksas zaprojektowała szklaną obudowę budynku tak, aby była jak najbardziej racjonalna. Gra pomiędzy bryłą a pustką trwa nadal wewnętrznie, gdzie różne przestrzenie w atrium fasady są zaprojektowane w odpowiedzi na kontekst miejski. W ten sposób  tworzą i wykorzystują najlepsze widoki i widoczność. Ciąg przekątnych połączeń w atrium łączy lobby główne (poziom 1), lobby biura najmu w zachodniej fasadzie (poziom 12), lobby firmy w fasadzie wschodniej (poziom 27) i ogród na dachu (poziom 43) . Pustka, która biegnie w górę przez budynek, została pomyślana jako „pionowy plac”, który służy jako przestrzeń wymiany społecznej.

fuksas-shenzhen-china-drapaczchmur 05

Projekt uwzględnia również problemy środowiskowe. Zespół projektowy twierdzi, że modele CFD (obliczeniowa dynamika płynów) zostały wykorzystane do wykazania, że ​​przez większość roku strategie pasywne i naturalne dają najlepsze warunki termiczne dla użytkowników atrium. Ponadto zużywa znacznie mniej energii niż ta, której wymaga klimatyzacja hali o tradycyjnym kształcie.

fuksas-shenzhen-china-drapaczchmur 06

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close