Search

Maurizio Lai i jego poetyka współczesnej Japonii

03_MaurizioLai_IYOAalto_phAndreaMartiradonna

Włoski architekt Maurizio Lai opracował projekt IYO Aalto, jedynej japońskiej restauracji we Włoszech nagrodzonej gwiazdką Michelin. Idea współczesnej Japonii realizuje się tu przez subtelne odniesienia do tradycji, które ustępują nowoczesnemu i czystemu językowi designu. Oryginalną i niekonwencjonalną interpretację Kraju Kwitnącej Wiśni znajdziemy w centrum Mediolanu.

01_MaurizioLai_IYOAalto_phAndreaMartiradonna

Maurizio Lai przywołuje sugestie kraju Wschodzącego Słońca poprzez zdecydowaną wrażliwość, daleką od panujących stereotypów. IYO Aalto wygląda jak doskonale zrównoważone rozwarstwienie detali, charakteryzujące się dyskretną i stałą obecnością elementów projektu. Wzbogacają one i definiują osobowość każdego środowiska i przestrzeni. Wszystkie meble powstały według projektu we współpracy z Poliform Contract. To żywy przykład szczególnej relacji między architektami a włoskimi markami. Współpraca realizuje pomysły, przekształcając je w unikalne produkty dzięki przemyślanemu procesowi i rzemieślniczym umiejętnościom.

09_MaurizioLai_IYOAalto_phAndreaMartiradonna

.
Maurizio Lai definiuje restaurację, która przekazuje dalej w świat podstawowe wartości IYO. W zasadzie IYO Aalto oferuje dwa różne doświadczenia w przestrzeniach, gdzie przemyślano każdy szczegół. Po pierwsze możemy zakosztować tokijskiej kultury Edomae zushi, w tradycyjnym „Sushi Banco”. Po drugie zaprasza do spróbowania nieograniczonej i współczesnej kuchni w eleganckiej „Gourmet Restaurant”. Naturalne materiały jak orzech, porfir, mosiądz i skóra łączą się tu z wyrafinowanymi i bardziej technologicznymi elementami.

10_MaurizioLai_IYOAalto_phAndreaMartiradonna

Projekt wnętrza Maurizio Lai

Wejście wprowadza ponadczasowy i senny wymiar: przejście z unoszącymi się w w powietrzu szklanymi płytami i dymionymi lustrami poszerza przestrzeń. Wewnątrz gości wita lekka instalacja i biurko wykonane z szarozielonego porfiru i mosiądzu. Razem wprowadzają dialog między formą a materią, który będzie kontynuowany w całej restauracji.
IYO Aalto definiuje dyskretna i stała obecność symboli, które odróżniają każdą z powierzchni. Małe mosiężne intarsje zatopiono w drewnianych listwach podłóg, a jaskółcze ogony, również z mosiądzu, przytwierdzono do śrub.

07_ Maurizio Lai _IYOAalto_phAndreaMartiradonna

Orzech Canaletto pokrywa wszystkie powierzchnie przestrzeni, a w Gourment Restaurant sufit zdobią lakoniczne tafle szkła typu float. Odrobina lekkości, aby odkryć klasyczne kody sufitów kasetonowych reinterpretowanych przez Maurizio Lai zgodnie ze współczesną estetyką. Reflektory oświetlają stoliki, rzucając blask tam, gdzie jest to wskazane. Jednocześnie nie wpływają na charakter oświetlenia całego pomieszczenia.

05_ Maurizio Lai _IYOAalto_phAndreaMartiradonna

Wracając do drewna orzechowego, znajdujemy je wszędzie, od ścian, przez blaty po bar. Materiał ten zastosowano razem z  płytami z niekiedy gładkiego, a innym razem surowego i chropowatego, szarozielonego porfiru, Całości dopełniają wyrafinowane wykończenia z miedzi. Wszystkie krzesła i siedziska pokrywa specjalna tapicerka ze skóry dedykowanej wyłącznie do tego projektu. Za realizację wykonanych na zamówienie prac meblarskich, stolarskich, szklanych i kamiennych odpowiadał w całości Poliform Contract. Włoska marka oddała istotę projektu Maurizio Lai, inspirację japońskią poezją. W rzeczywistości architektowi chodziło o poszerzenie pustej przestrzeni. Zgodnie z japońską tradycją, ma to prowadzić do odnalezienia większej równowagi.

18_IYOAalto_RistoranteGastronomico2_phCourtesyIYOAalto_LR.jpg

Czystość i precyzja formalna określają wyjątkową stylistykę także w spektakularnej piwnicy z winami, na 1.600 butelek. Odnajdujemy ją w przeszklonej kuchni, wypełnionej technologicznymi nowościami. Jednak najbardziej intrygujący i zaskakujące jest wnętrze łazienki. Tu świecące pionowe i poziome linie grają z ciemnymi pionowymi powierzchniami, na przemian z taflami lakierowanego szkła i okrągłymi lustrami z podświetleniem LED. Wypolerowane podłogi i sufity wykonane z przetworzonego włókna szklanego także tworzą odbicia, jeszcze bardziej otwierając przestrzeń.

14_ Maurizio Lai _IYOAalto_phAndreaMartiradonna

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close