Architekci Ryuichi Ashizawa włączają grób w kształcie jaja w niekonwencjonalny projekt domu w mieści Sakai, w prefekturze Osaka w Japonii. Projekt, zwany Grobowcem Minami Hanada, opiera się na idei Grobowców Mozu, z których słynie miasto. To seria rozległych starożytnych miejsc pochówku z charakterystycznymi wzniesionymi kopcami. Jednak ze względu na zasady zagospodarowania przestrzennego, nowy grobowiec ma charakter czysto symboliczny.
Po przeprowadzonym dochodzeniu okazało się, że tworzenie cmentarza w dzielnicy mieszkalnej jest obecnie prawnie zabronione” – oto wypowiedź biura Ryuichi Ashizawa Architects.
W związku z tym studio podeszło do koncepcji grobowca wyłącznie z metaforycznego punktu widzenia.
Niekonwencjonalny projekt domu z jajowatą pustką
Dom, który reprezentuje życie, wypełniają przestrzenie przeznaczone do życia właśnie. Natomiast grób jest pustą – lub martwą – przestrzenią.
Pokoje zazwyczaj opierają się na funkcjach, które są jednocześnie codziennymi czynnościami mieszkańców. Stwarza to wyzwanie podczas planowania pustych przestrzeni, które nie pełnią określonej funkcji”
Zaokrągloną skorupę grobowca wykonano z drewnianej ramy wypełnionej mieszanką zaprawy i ziemi, aby uzyskać organiczne wykończenie.
Niekonwencjonalny projekt domu zawiera przestrzeń, która jest ciemna i symbolizuje śmierć”.
Wewnątrz zaprojektowano pustą przestrzeń o wysokości 6,4 metra, która w rzeczywistości zapewnia miejsce do intymnej kontemplacji i refleksji. Oculus w górnej części konstrukcji pozwala na przenikanie światła do przestrzeni. Na parterze ustawiono zakrzywioną ławkę, a małe drewniane stopnie przytwierdzone do boku grobowca prowadzą na podwyższoną platformę. Zrównuje się ona poziomem z pierwszym piętrem. Pośrodku mniejsza kopuła kryje łazienkę w domu, do której prowadzą łukowe drzwi. Druga kopuła pod schodami kryje schowek na pranie.
Dwie warstwy nowego domu
Główny dom został zbudowano na ramie z drewna cedrowego, która tworzy warstwę wewnętrzną i zewnętrzną. Szklane ściany otaczają korytarz biegnący się wzdłuż nich, po obu stronach budynku. W kontraście do wyłożonych drewnem przestrzeni wspólnych i prywatnych, wyłożony go tradycyjną japońską podłogą z gliny.
W czterech narożnikach wewnętrznej ściany wbudowano regały na książki, kierując je na zewnątrz, w stronę korytarza. Natomiast najwęższą ze ścian tworzą szklane drzwi, umożliwiając otwarcie przestrzeni na ulicę.
Półki z książkami i parter odpowiedziały na prośbę klienta, pragnącego stworzyć miejsce przypominające bibliotekę, w którym mogłyby zatrzymać się miejscowe dzieci i inni pobliscy mieszkańcy”
Na parterze znajdują się dwa pokoje, które można oddzielić lub połączyć za pomocą shoji – półprzezroczystych ścianek działowych z kratową ramą. Kuchnia z wbudowanymi drewnianymi szafkami znajduje się w jednym końcu tej przestrzeni, a salon na drugim.
Na piętrze są dwie sypialnie oddziela od siebie mały korytarz. Półprzezroczyste przesuwane drzwi i ściany zapewniają prywatność, jednocześnie wpuszczając światło z przeszklonej zewnętrznej powłoki. Przestrzeń między wnętrzem a zewnętrzem domu tworzy loggię z ozdobną podłogą i poręczą na wysokości talii. Dach z ocynkowanej stali wieńczy główną część domu, tworząc na krawędziach lekkie zwisy.
Latem można wywołać ruch powietrza, otwierając otwory wentylacyjne w kopule, dzięki czemu świeży powiew trafia do przestrzeni życiowej. Natomiast zimą podłoga z gliny zatrzymuje ciepło w przestrzeni między warstwą wewnętrzną i zewnętrzną. Istniejące rośliny i drzewa z ogrodu starego domu zachowano, a stary kamienny płot rozebrano i zamieniono w kostkę brukową.
Zobacz także: