Kos postanowił otworzyć nowy rozdział w swojej historii, prezentując dwie zupełnie nowe kolekcje. Nowy projekt łazienki Beam zaprojektowała amerykańska firma Visibility. Natomiast serię Rise sygnuje włoskie studio Zaven.
Po raz pierwszy, po wielu latach współpracy z jednym studiem projektowym, Kos nawiązał nowe międzynarodowe partnerstwa. W ten sposób realizuje nowy projekt łazienki i odpowiada na aktualne potrzeby związane ze stylem życia.
Kolekcje Kos sugerują ideę kompletnego dobrego samopoczucia, wymiaru bez wyraźnych granic, który od zawsze przepływa między wnętrzem a zewnętrzem. Nowy projekt łazienki łączy się ciągłym badaniem i eksperymentowaniem z materiałami. Solid surface, akryle i naturalne drewno tworzą miękkie rzeźbiarskie kształty w różnych kolekcjach produktów.
Dziś do dziedzictwa marki – od samego początku związanego ze wszystkim, co jest pożądane i przeznaczonym dla imponującego domowego wellness, gościnności i projektów na świeżym powietrzu – dołącza nowe podejście do współczesnych mieszkań i przestrzeni, potrzeb i aspiracji. Ta nowa faza dla marki Kos to rozwój dwóch oryginalnych projektów.
Projekt łazienki oczami studio Visibility
Beam, sygnowany przez amerykańskie studio Visibility, w ciekawy sposób łączy archetypy wzornictwa produktu i architektury. Tworzy więc współczesny idiom definiujący na nowo projekt łazienki. W skład kolekcji wchodzi umywalka nablatowa wykonana z Biobased Cristalplant®.
Przewidziano trzy kolory – oprócz klasycznej bieli, zaproponowano ciepłe wykończenia w odcieniu terakoty i gołębiej szarości. Uzupełnia ją półka na pojemniki, z naturalnego drewna, dostępna w dwóch rozmiarach i dwóch zabarwieniach.
Beam to kolekcja, która celuje w dopełnienie środowiska domowego. Nadaje osobowość i styl przedmiotowi, który stanie się częścią codziennego życia” – mówią Joseph Guerra i Sina Sohrab, soul of Visibility. Studio słynie z umiejętności i oryginalności, które wnosi do formowania przedmiotów codziennego użytku, w tym do kuchni i łazienki.
W projekcie umywalki Visibility przywołuje obraz miski – przodka dzisiejszych umywalek. Nawiązuje więc do prostych czynności związanych z odżywianiem i dbaniem o siebie. Właśnie stąd wynika inspiracja prostego, znajomego kształtu Beam. Umywalkę charakteryzuje obecność wewnętrznej półki, która zapewnia więcej miejsca na akcesoria lub baterie. W ten sposób element przemawia funkcjonalnym i empatycznym językiem.
Umywalka połączona jest z solidną półką z drewna jesionu. Projekt tego obiektu nawiązuje bezpośrednio do stalowego dwuteownika. Kluczowy element modułowy w architekturze, zmienia wymiary w zależności od przeznaczenia.
Geometria półki Beam idealnie pasuje do przedmiotów zazwyczaj używanych w łazience. Funkcjonalny układ o atrakcyjnym, zabawnym wyglądzie, zachwyca niesamowitym wyczuciem proporcji.
Kolekcja Rise według Zaven
Kolekcję umywalek Rise zaprojektowało włoskie studio Zaven. Idea rozpoczęła się od wizualizacji płaskiego elementu. Przechodzi on przez cylindryczną objętość, próbując uzyskać jak największą liczbę wyników przy prostym przecięciu części.
Przecięcie form charakteryzuje styl i poszukiwania Zaven. Tak opisują ich idiom Enrica Cavarzan i Marco Zavagno:
musi być spójny, ale także podlegać ciągłej ewolucji, podążając za fascynacją prostymi geometrycznymi kształtami, objętościami i bardzo graficznymi znakami, szukając sposobu, aby współistniały i przenikały się, aby ożywić nowe formy”.
W kolekcji Rise matryca to prostokątny blat integrujący nieckę, wykonany z materiału Cristalplant® Biobased. Aby zapewnić elastyczność, przewidziano dwie wersje – owalną i okrągłą. Kilka prostych cięć tego podstawowego elementu pozwala na uzyskanie wyrazistych wzorów.
W ten sposób różne formalne ekspresje pozwalają na zastosowanie w różnych sytuacjach. Po pierwsze mamy więc pojedynczy blat z wbudowaną umywalką, połączony z metalową konsolą. Po drugie pojawia się umywalka wpuszczana w blat lub nablatowa.
W wersji konsolowej i częściowo wpuszczanej umywalka wydaje się wyłaniać z blatu. Zupełnie jakby unosiła się na niej, wywołując delikatny ruch wody i tworząc przyjemną ergonomię. Natomiast w wersji bez konsoli, efekt blatu zachowano w ozdobnej listwie.
Kolekcja Rise to synteza śmiałych badań formalnych i strategicznego wzornictwa przemysłowego. Przede wszystkim chodziło o optymalizację procesu produkcji, a jednocześnie na tworzenie niestandardowych rozwiązań.
Zobacz także:
https://pointofdesign.pl/wnetrza/projekty-lazienek-w-najblizszej-przyszlosci/
https://pointofdesign.pl/design/reflex-od-ib-rubinetti-fokus-na-wode/
https://pointofdesign.pl/design/aranzacja-lazienki-umywalki-ktore-przecza-nudzie/