MIKOŁAJSKAstudio, biuro architektoniczne powstałe z miłości do wnętrz i projektowania, stanowi jedno z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce. Zbudowane na poszukiwaniu piękna, a także rodzinnym wsparciu, oferuje szereg realizacji – od mieszkań i domów, po przychodnie i restauracje. Przybliżamy historię krakowskiego biura i przedstawiamy najpiękniejsze projekty.
MIKOŁAJSKAstudio – rodzinna historia architektów
MIKOŁAJSKAstudio – najpiękniejsze realizacje
MIKOŁAJSKAstudio – rodzinna historia architektów
Krakowskie biuro stworzyły razem Krystyna Mikołajska i Ida Mikołajska. Matka i córka, obydwie są absolwentkami Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej w Polsce. Krystyna Mikołajska po wygraniu międzynarodowego konkursu architektonicznego, wyjechała do Oslo, aby pracować w norweskim biurze architektonicznym HRTB Arkitektene AS. Ostatecznie wróciła do Polski, gdzie założyła biuro Architekci Mikołajski & Wiese wraz ze swoim mężem, Marianem Mikołajskim oraz architektem Frithjofem Wiese. Jednak idąc za głosem serca, została redaktorką-architektką w czasopiśmie wnętrzarskim “Tak mieszkam”, równocześnie wykonując projekty wnętrz dla prywatnych inwestorów.
“Robimy to, w czym jesteśmy najlepsze, starając się realizować wszystkie projekty z sercem i pełnym zaangażowaniem. Projektowanie wnętrz jest naszą ogromną pasją, popartą zdobytą wiedzą oraz wieloletnim doświadczeniem. W naszym zespole pracują ambitni i profesjonalni architekci. Stale doskonalimy swój warsztat i umiejętności, gromadząc od lat cenne doświadczenie. Każdy architekt wnętrz powinien mieć zawsze na względzie, że to Klient będzie użytkownikiem zaprojektowanego przez niego wnętrza. Dlatego właśnie nasi specjaliści z należytym szacunkiem traktują potrzeby i upodobania Klientów, zarówno w części funkcjonalnej, jak i estetycznej projektu, proponując rozwiązania w odpowiadającym im stylu.”
Ida Mikołajska jest doktorantką na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, ktra zbierała doświadczenie podczas międzynarodowych warsztatów LOTUS, studiów na Wydziale Architektury w University of Manchester oraz Manchester Metropolitan University, praktyk w ATP Arkitekter w Oslo oraz Omega Smartbuilt. Jest także członkinią brytyjskiego stowarzyszenia The Design Society. Choć z dwóch innych pokoleń, odnalazły wspólny język projektowania, kreując liczne projekty.
MIKOŁAJSKAstudio – najpiękniejsze realizacje
Dom w sosnowym lesie
Projekt zrodzony z miłości do natury, gdzie ostatecznie został umieszczony. Nieopodal sosnowego lasu, nabiera niepowtarzalnego charakteru, niezaprzeczalnie synchronizując się z otaczającą przyrodą.
Motywem przewodnim projektu staje się światło i drewno. Wiele odcieni materiału, a także form i faktur, przenoszą nas do skandynawskiej rzeczywistości, wypełnionej naturalnymi promieniami słonecznymi i minimalizmem w każdym możliwym obszarze domu.
Wnętrza utrzymano w kojących i stonowanych barwach ziemi, gdzie brązy i beże uzupełniły biele, jednocześnie dając miejsce na szarość i delikatne dodatki w odcieniu chłodnego błękitu. Światło subtelnie rozświetlające pomieszczenia, pozwala domownikom na odprężenie w wyciszającym otoczeniu surowych form i natury.
Rezydencja na Słowacji
Projekt wnętrz rezydencji w Europie centralnej, zatopiono w odcieniach beżu, brązu, szarości i subtelnej żółci. Ponownie wykorzystano subtelną grę form i struktur materiałów, aby nadać wnętrzom niepowtarzalnej głębi i jednocześnie umożliwić im wielozmysłową przyjemność spędzania rodzinnych chwil w domu.
Chcieliśmy uzyskać lekkie, współczesne wnętrze. Stworzyć niezwykle elegancką i wysublimowaną przestrzeń. Jednym z istotniejszych celów projektu było otrzymanie wnętrz wyrazistych, posiadających indywidualny charakter (identity), ale jednocześnie stanowiących niedominującą oprawę dla nostalgicznych widoków na dolinę rzeki.
Dom jednoznacznie podzielono na dwie strefy – dzienną i nocną. Strefę dzienną stanowi obszerny parter, w którym znajdziemy zewnętrzny taras otoczony kuchnią, jadalnią, strefą wejściową i salonem. Otwarty plan kuchni zaprasza domowników oraz ich gości do niekończących się rozmów przy posiłkach i wspólnego cieszenia się z bliskich chwil. Proste formy mebli stolarskich zostały skontrastowane wygodnymi meblami tapicerowanymi i miękkim dywanem, a przestronność pomieszczenia podkreślono przez kilkupiętrową lampę.
Górna kondygnacja to natomiast strefa prywatna. Korytarz na antresoli otwierający część dzienną domu, zaprasza do obszernej masterbedroom z wyrafinowaną garderobą i łazienką.
Willa Contemporaries
Projekt sięga po kwintesencje skandynawskiego designu, a jednocześnie czerpie z minimalistycznych form japandi. Stworzono elegancki minimalizm, wypełniony prostymi i pełnymi wdzięku formami, które współgrają z przestrzeniami stworzonymi przez architekturę budynku.
Wnętrza wypełnia ciepłe, naturalne światło, a także subtelna paleta odcieni beżu, bieli i szarości. Ponownie wykorzystano nieograniczony potencjał drewna, wykorzystując jego różne barwy, formy i rodzaje. Pomimo pozornego eklektyzmu wykorzystywanych materiałów, całość projektu tworzy nienaganną harmonię.
Nowoczesna Stodoła
Jak sama nazwa podpowiada, projekt czerpie z połączenia tradycji z nienaganną nowoczesnością. I choć ze stodoły pozostał tylko kształt bryły, całość domu uzyskuje niepowtarzalny charakter poprzez architektoniczną harmonię materiałów, jak cegła czy beton i wybranych elementów wnętrz.
Przeważające w projekcie drewno oraz kamień, tworzą we wnętrzach niezwykle eleganckie połączenia. Ta gra odcieni i faktur, pozwoliła projektantom na wykorzystanie nie tylko jasnych odcieni, ale także tych z najciemniejszej palety – czerni i brązów.
Domowe Spa i Wine-Room
Ostatni przystanek w świecie projektów Mikołajskastudio to wyjątkowe domowe spa, połączone z przestrzenią do nieograniczonego smakowania win w domowym zaciszu. Połączenie cegły wpadającej w odcień brudnej szarości z jasnym, dębowym drewnem kreuje niezwykle wysublimowaną i elegancką atmosferę.
Lekko przyciemniane okno pozwala na dotarcie naturalnego światła do tej wyjątkowej przestrzeni, pozostawiając jednak poczucie intymności w nienaruszonym stanie.
Zobacz także: