Search

Nagroda RIBA dla Grafton Architects

Uniwersytet projektu Grafton Architects

Dublińskie studio Grafton Architects otrzymało tegoroczną nagrodę RIBA International Prize za projekt i realizację budynku uniwersytetu w Peru. Universidad de Ingeniería y Tecnología (UTEC) w Limie określony został pionowym campusem ze względu na swoją wertykalną kompozycję. Zlokalizowany jest na wzniesieniu terenu w dzielnicy Barranco, z której rozpościera się widok na Ocean Atlantycki.

Kompozycja z betonu

Głównym materiałem nowej konstrukcji został beton, który tworzy składające się kopertowo otwarte korytarze i promenady. Budynek studia Grafton Architects staje się znakiem charakterystycznym, znajdując się przy prowadzącym nad morze bulwarze Quebrada de Amendariz.

Architektura częścią krajobrazu

Architekt nadał obiektowi przezwisko nowego klifu, odwołując się do jego pobliskiego otoczenia. Główną częścią zewnętrznej architektury stały się kaskadowe tarasy, skierowane w stronę południową. Na najwyższej kondygnacji znajduje się biblioteka. Grupa jury przyznająca tegoroczne nagrody (wybrana przez architektra Richarda Rogersa), nazwała obiekt współczesnym Machu Picchu.

Nowa przestrzeń dla studentów

„Kiedy ogląda się budynek z drugiej strony wąwozu, zdaje się ona odważną i czystą tezą mówiącą o symbiozie pomiędzy architekturą i inżynierem”, opowiada jury, chwaląc pracę architektów Grafton.

Dyrektor Uniwersytetu, Carlos Heeren Ramos, również wypowiedział się na temat najnowszego obiektu. „Te otwarte przestrzenie stworzone zostały przy wykorzystaniu wyobraźni do jej granic, jednak ich solidne i monolityczne struktury sprawiają, że przywołują poczucie bezpieczeństwa. Eleganckie linie i osie przypominają nam o pięknie, które odnaleźć można w materiale, jakim jest betom. Otwarte platformy nakierowujące na perspektywy miasta, zakładają dla niego nowe przeznaczenie i sprawiły, że na uczelni odżyło życie socjalne i intelektualne”.

Uzasadnienie decyzji

Na jurorach budynek wywołał wielkie wrażenie podczas ich ostatniej wizyty. Przez kilka miesięcy w tym roku, grupa jurorów oraz sam Rogers podróżowali po świecie, odkrywając najnowszy dorobek architektury. Spośród 30 obiektów, powstała skrócona lista, na którym znalazło się sześć najciekawszych. Należą do nich Arquipelago Contemporary Arts Centre (Menos é Mais Arquitectos and João Mendes Ribeiro Arquitecto), the Ring of Remembrance International WWI Memorial of Notre-Dame-de-Lorette (Agence d’Architecture Philippe Prost), Museo Jumex (David Chipperfield Architects  Taller Abierto de Arquitectura y Urbanismo) oraz Heydar Aliyev Centre (Zaha Hadid Architects i DiA Holding).

Zobacz także:

Henri Cleinge projektuje biura w Montrealu

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close