Search

Zaha Hadid in Italy – wystawa w Rzymie

Museo del MAXXI

 

Zaha Hadid nadal uważana jest za jedną z najbardziej wpływowych postaci w świecie architektury. Wizjonerka zmieniła postrzeganie architektury w XXI w., a jej unikatowe idee oraz koncepcje realizowane były na całym świecie. Rok po jej niespodziewanej śmierci 23 czerwca, włoskie muzeum MAXXI otwiera wystawę Zaha Hadid in Italy. Ekspozycja, której kuratorami sią Architettura Margerita Guccione oraz Woody Yao, czynna będzie do 28 stycznia przyszłego roku.

Relacja z Włochami

Wystawa powstała we współpracy z Zaha Hadid Design, Zaha Hadid Architects oraz Zaha Hadid Foundation. Jej celem jest zaprezentowanie oraz podkreślenie intensywnej oraz długotrwałej relacji projektantki z krajem jakim są Włochy. Ekspozycja zainstalowana została w przestrzeniach Gallery 5, z której rozpościera się widok na muzealny plac. Wchodzi w nią bogata i obszerna kolekcja różnych mediów, jakimi posługiwała się Hadid w celu przedstawiania swoich idei – od piktogramów, szkiców konceptualnych po trójwymiarowe modele. Zestawione zostały z dodatkowymi materiałami takimi jak filmy oraz fotografie ukazujące jej nieustającą pasję do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań.

Układ ekspozycji

Za projekt wystawy odpowiedzialne jest biuro Zaha Hadid Design. Kompozycja przestrzenna oparta została na szkicach Hadid przedstawiających MAXXI – to trójwymiarowa prezentacja płynnych linii I szkiców, które zdefiniowały kształt muzealnej bryły. Wyraźna część wystawy poświęcona została projektom znajdujących się we Włoszech. Należą do nich Maritime Terminal w Salerno, Messner Mountain Museum znajdujące się na Plan de Corones, mediolański projekt City Life oraz samo muzeum MAXXI znajdujące się w Rzymie. Kolejne strefy przeznaczone zostały badaniom, jakie Zaha Hadid prowadziłą w różnych dziedzinach oraz projektom w kategoriach innych niż architektura. Znalazły się wśród nich koncepcja opracowane dla marek takich jak Fendi, Sawaya, Morona, Cassina, Bulgari czy Magis. To cały przekrój projektów z różnych kategorii – poczynając od waz, przez torebki do lamp i sof.

Wystawie Zaha Hadid in Italy towrzyszy wydanie katalogu (w wersji włoskiej i angielskiej), opublikowanego przez Quodlibet. Znajdują się w nich teksty krytyków, takich jak Deyan Sudjic, Richard Burdett, Stefano Boeri czy Patrik Shumacher.

 

Zobacz także:

Od figuratywnego malarstwa po graffiti – Fondazione Prada bada powojenną sztukę Chicago

Imponująca wystawa „Strange Attractor” w Ballroom Marfa

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close