Search

Chambre de Métiers et de l’Artisanat | nowa brama Lille

©Sebastian van Damme

Nowy Chambre de Métiers et de l’Artisanat (CMA) w Lille we Francji zawdzięcza holenderskiej pracowni KAAN Architecten oraz francuskiemu biuru PDAA. Ich projekt zwyciężył w międzynarodowym konkursie na kampus Eurartisanat. Jednocześnie to nowa brama miasta i element rozwoju urbanistycznego otwartych w latach 80. dzielnic Euralille, Euratechnologies i Eurasanté.

Otoczenie Chambre de Métiers et de l’Artisanat

CMA znajduje się na skraju dawnej fortyfikacji Vauban z XVII wieku, obecnie zastąpionej przez szybką obwodnicę. Północną granicę tego miejsca wyznacza linia kolejowa i ogród botaniczny – Jardin des Plantes de Lille. Na południu Rue Abélard określa obwód szerszego obszaru głównego planu zaprojektowanego przez KAAN Architecten i PDAA. Składają się na nie siedziba główna CMA, przyszły kompleks pięciu budynków i bujny park będący przedłużeniem pobliskiego ogrodu. Dzięki minimalistycznej estetyce i eleganckiej przezroczystości monolityczny budynek obejmuje i chroni otaczającą przyrodę. Równocześnie wzmacnia dialog między różnorodnymi elementami tego obszaru.

©Fernando Guerra 00
©Fernando Guerra

Obiekt wielofunkcyjny

Trzypiętrowy kwadrat o wymiarach 80 na 80 metrów, zapewnia zarówno funkcje edukacyjne, jak i przestrzenie przeznaczone do wspieranie rzemiosła. W budynku, na różnych poziomach, znajdują się dwa publiczne place. Pierwszy, od strony południowej, to nowy Place des Artisans. Natomiast duży taras od północy, wyciągnięty z pierwszego piętra, łączy się mostem z Rue du Faubourg d’Arras.

CMA jest symetrycznie zorganizowany wokół sześciu patio, które zapewniają naturalne światło dla większości przestrzeni komunikacyjnych. Równocześnie dzielą one budynek na cztery skupiska rozciągnięte na trzech kondygnacjach. Ich różnorodne funkcje obejmują zarówno administrację lokalną i regionalną, jak i placówki badawcze i edukacyjne. Nowy budynek to jednocześnie  centrum Chambre, i zespól wcześniej rozproszonych w mieście jednostek szkoleniowych. Swoją przestrzeń znalazły tu szkoła fryzjerska, szkoła gotowania, a także liczne laboratoria i sale lekcyjne

©Fernando Guerra Chambre de Métiers et de l'Artisanat 02
©Fernando Guerra

Naturalne materiały

Architekci zwrócili szczególną uwagę na wykorzystanie naturalnych materiałów: szkła i kamienia, aby obiekt wchodził w interakcje z tkanką miejską i otaczającym krajobrazem. Parter i drugie piętro owija modułowa podwójna szklana fasada, która zapewnia kontrolę klimatu i dobrą akustykę. Ponadto fasady patio z dużymi polerowanymi aluminiowymi ramami okiennymi są pokryte Vals Quartzite. To bardzo solidny, zwarty i odporny na mróz kamień ze Szwajcarii. Ten sam kamień wykorzystano także na podłogach patio, a także w holu wejściowym, aby ożywić związek między otoczeniem i wnętrzem.

©Fernando Guerra Chambre de Métiers et de l'Artisanat 01
©Fernando Guerra

Spektakularne projekty architektów

Chambre de Métiers et de l’Artisanat to obok ISMO – Institute des Sciences Moléculaires w Orsay, to ostatni projekt KAAN Architecten we Francji. W końcowej fazie budowy są jeszcze dwa duże kompleksy. Jeden w pobliżu obszaru EuraTechnologies w Lille, drugi w ZAC Bottière-Chénaie w Nantes. Tymczasem na etapie projektowania jest kompleks biurowy w Aubervilliers w Paryżu. Ma on na celu rewitalizację dawnego obszaru logistycznego na obrzeżach miasta. Z kolei firma PDAA , oprócz CMA, niedawno zrealizowała projekt Black Diamond składający się z parkingu, biur i obiektów sportowych, za który otrzymała nagrodę ADC.

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close