Hiszpańskie studio Alberto Facunda Arquitectura prezentuje kontrastowy zestaw brył, składający się na „Catorice House”. Zlokalizowany na obrzeżach Bolbaite czarno-biały dom adoptuje się do otoczenia dzięki językowi projektowemu oraz orientacji.
Architektura odnosi się do podmiejskiego charakteru okolicy, oraz kontekstu podyktowanego przez środowisko naturalne. W związku z tym dom od ulicy wyraźnie zamknięty od strony ulicy, otwiera się z drugiej strony, korzystając ze spektakularnych widoków na lokalny krajobraz.
Czarno-biały dom oddziela się od drogi i sąsiadów za pomocą wyrazistej, zwróconej w stronę ulicy ściany. Ten element nie tylko zapewnia prywatność mieszkańcom. Stanowi jednocześnie wizualną ciągłość minimalistycznej geometrii całego projektu.
Orientacja w kierunku odległego krajobrazu z dala od drogi to jedno z głównych założeń architektów. W ten sposób otoczenie podyktowało organizację przestrzeni we wnętrzu. Był to punkt kluczowy, ponieważ gwarantował kontrolę nad naturalnym oświetleniem i krzyżową wentylację we wszystkich pomieszczeniach.
Podczas projektowania zespół Alberto Facundo Arquitetura pragnął wyrazić współczesny język projektu. Budynek tworzą czyste bryły, które kontrastują ze sobą kolorystycznie w najbardziej klasycznej tonacji.
Jednak w zestawieniu z innymi materiałami jak drewno i kamień, tworzą bardziej nieformalną atmosferę. Uwaga przykładana do detalu objawia się w paskach oświetlenia podkreślających zewnętrzne krawędzie brył.
Czarno-biały dom w pełni wykorzystuje dobrodziejstwa domów pasywnych. Zrównoważony rozwój to kolejne zadanie, jakie postawili przed sobą projektanci. Dzięki przemyślanemu projektowi przepływ powietrza kontrolują tu specyficzne rozwiązania. Zainstalowano więc sprzęt dbający o efektywną kontrolę powietrza, usunięto mostki termiczne i zastosowano bardzo dobre izolacje.
Zobacz także:
https://pointofdesign.pl/architektura/santiago-calatrava-spektakularne-struktury/
https://pointofdesign.pl/architektura/dom-slonca-architektoniczna-rzezba/
https://pointofdesign.pl/architektura/biel-i-minimalizm-na-costa-brava/