Włoski architekt Fabio Novembre zaprojektował dom na sztucznej wyspie w Abu Zabi. Luksusowa willa, otacza odbijający widok na morze basen, posiada także niezwykłe wejście osłonięte sztucznym wodospadem.
Projekt powstał dla klienta, który pragnął naprawdę sporej dawki prywatności. Luksusowa willa zajmuje całą małą sztuczną wyspę w ośrodku Al Gurm Resort na południe od stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Abu Zabi.
Zaprojektowana, aby chronić mieszkańców, ma puste, zakrzywione ściany wyłożone kamieniem od strony lądu. Natomiast od strony morza posiada bardzo rozległe okna.
Architektura jest jak muszla na plaży. Zamknięta i chroniona od strony lądu, otwarta i przytulna od strony morza” – powiedział Novembre.
„Często używamy metafory ukrywania się na bezludnej wyspie jako potrzeby poetyckiej izolacji. Oto rzeczywistość”
Pokoje rozmieszczono w trzech koncentrycznych zakrzywionych bryłach, otoczonych kamiennymi ścianami. Ta forma otacza owalny, odbijający światło basen od strony morza. Końce tych zakrzywionych konstrukcji łączą się tworząc złotą ramę.
Prywatność to kluczowe słowo dla lokalnej kultury. Dlatego od razu pomyślałem o czymś wyciszonym na zewnątrz z warstwami ścian o różnej wysokości, otwierającymi się by uściskać morze”
„Prosty gest, architektoniczna odpowiedź na życzenie klienta”
Luksusowa willa na parterze obejmuje aż 1700 metrów kwadratowych powierzchni. Ta przestrzeń zawiera kilka salonów i dużych jadalni wychodzących na tarasy, a także kilka biur i gabinetów. Powyżej na pierwszym piętrze znajduje się główna sypialnia i sypialnie gościnne.
Studio projektowe A ++ stworzyło wnętrza willi, aby „uszanować i jednocześnie podkreślić jej wyraźnie współczesną postawę”. Seria linii wzdłuż sufitu i podłóg ma zachęcać odwiedzających do korzystania z dużych okien.
Inną cechą domu, do którego prowadzi most, jest sztuczny wodospad pełniący funkcję bramy garażowej. Architekt przyrównuje go do „magicznych wrót”.
Przede wszystkim jest to system z recyrkulacją wody, oczywiście nie ma miejsca na marnotrawstwo podstawowej potrzeby, takiej jak woda. Jednocześnie działa jak symbol: magiczne przejście z „Tysiąca i jednej nocy” lub oaza widziana z daleka.
Inteligentny system dysz umożliwia pisanie słów i rysowanie wzorów wchodzących w interakcję z gośćmi. Ludzie doświadczają prawdziwego poczucia bezpieczeństwa.
Zobacz także:
https://pointofdesign.pl/rekomendowane/editors-picks/driade-fabio-novembre/
https://pointofdesign.pl/architektura/jean-nouvel-ujawnia-hotel-w-jaskini-na-pustyni-alula/
https://pointofdesign.pl/architektura/al-faya-lodge-odpoczynek-na-pustyni/