B30 – Bezuidenhoutseweg 30 to obiekt, który przeszedł renowację nadzorowaną przez holenderskie biuro KAAN Architecten w ramach udziału w międzynarodowym konkursie Public Private Partnership (PPP), zorganizowanym przez Central Government Real Estate Agency. Koncepcja budynku opierała się na opracowaniu niezależnych przestrzeni dla pięciu przyszłych użytkowników – niezależnych biur projektowych (CPB, SCP i PBL), Rady ds. Środowiska i Infrastruktury (RLI) oraz Holenderskiego Organu Ochrony Danych (DPA).
Historia obiektu
Budynek powstał w 1917 roku według projektu miejskiego architekta, którym był Daniel E.C Knuttel. W oryginalnym założeniu miał pełnić rolę budynku urzędowego. W 1994 roku został poddany renowacji, której przewodził Hans Ruijssenaars. Obiekt znajduje się w centrum miasta w Hadze w towarzystwie zielonych terenów Haagse Bos. Zlokalizowany jest na Bezuidenhoutseweg – historycznej trasy, która łączy Pałac Królewski oraz Holenderski Parlament.
Nowe podejście do tradycyjnej architektury
Grupa KAAN Architecten stworzyła projekt, który modyfikuje zamkniętą oraz uporządkowaną przestrzeń. Przebudowa służyła odejściu od pierwotnego postrzegania architektury urzędowej na rzecz kreacji otwartych oraz przyjaznych warunków odpowiadającym dzisiejszym pojęciom przestrzeni biurowej.
Dzięki uważnej i dogłębnej analizie, architektom KAAN udało się dotrzeć do oryginalnych elementów architektury, które posłużyły do stworzenia inspirowanej ramy. Historyczny budynek nie miał być postrzegany jako obiekt wręcz muzealny, ale jako rama do żyjącej oraz witalnej przestrzeni. Na parterze znalazła się przeszklona oraz łatwo dostępna przestrzeń, w której znajdują się restauracja, kawiarnia, biblioteka oraz sale wykładowe. Osie wszystkich z korytarzy, tak aby się zbiegały. W związku z tym, z budynku powstał długi ciąg komunikacyjny, który nie przerywa jednak kontaktu z zewnętrzem (w postaci optyki ulicy czy ogrodów). Sercem B30 stało się Atrium, w którym wprowadzono imponującą posadzkę zaprojektowaną przez Roba Birza. To abstrakcja inspirowana roślinnością, która wnosi dodatkowy walor życiowy do przestrzeni.
Kompleksowa przebudowa
Oryginalna bryła budynku została rozbudowana z dwóch stron. W pierwszej, nazwanej Seminar Foyer, odnaleźć można sale konferencyjne, wykładowe oraz audytorium. Wnętrza drugiej, Work Foyer, poświęcone zostały korytarzowi oraz przestrzeniom biurowym, kawiarni oraz bibliotece. Wnętrza obu z brył doświetla naturalne światło, wpadające przez zamontowane z suficie świetliki. Elementy te wykonane zostały na podstawie zestawienia kwadratowej bazy z trójkątnym szkłem – kombinacji, które stała się optymalną do odpowiedniego rozpraszania światła, w którym wnętrze nie jest przegrzane przez działanie promieniowania słonecznego.Monumentalna klatka schodowa prowadzi do byłego gabinetu ministerskiego, które znajduje się na pierwszym piętrze. Funkcją Atrium stało się również stworzenia optycznego połączenia pomiędzy czterema kondygnacjami, w których znajdują się biura różnych instytucji. Fasadę dobudowanej architektury pokryto ramami wykonanymi piaskowanego betonu, które wypełniono zabawionym kamieniem odpowiadającym odcieniowy oryginalnej elewacji. Otwarcie przestrzeni wnętrza widoczne jest również na zewnątrz – okna zostały powiększone oraz wydłużone.
B30 stało się przestrzenią sprzyjającą powstawaniu współczesnych idei w odniesieniu do urzędzowej transparencji. To projekt architektury, które inspiruje do bycia zaciekawionym oraz rozpoczynania dyskusji czy badań.
Zobacz także: