Meksykański architekt Alberto Kalach właśnie kończy budowę Casona Sforza. To hotel zlokalizowany w znanej miejscowości wypoczynkowej – Puerto Escondido, mocno zorientowany na zrównoważony rozwój.
Puerto Escondido słynie nie tylko w Meksyku z piaszczystych plaż, zieleni i miejsc do surfowania. Teraz zyskuje jeszcze jeden zielony punkt. To nowy hotel o wyraźnych cechach zrównoważonego rozwoju, zaprojektowany przez uznanego meksykańskiego architekta Alberto Kalacha. Casona Sforza, wymyślona przez przedsiębiorcę Ezequiela Ayarza Sforzę, właśnie otworzyła swoje podwoje. Czarujące miejsce łączy ekologiczne podejście z uderzającą architekturą oraz najnowocześniejszą gościnnością i wnętrzami.
Odpowiedzialna architektura w Puerto Escondido
Charakterystyczna forma hotelu leżącego w La Barra de Colotepec, naprzeciw meksykańskiego wybrzeża Pacyfiku, odzwierciedla jego „zaangażowanie w ochronę środowiska”. Płynna konstrukcja składa się z szeregu brył z cegły z okrągłym dachem. Wydaje się być naturalnie wpisywać w otoczenie i wykorzystuje lokalne, tradycyjne techniki, takie jak budowa z cegły, łuki i sklepienia. Takie podejście nie tylko wydaje się odpowiednie do kontekstu projektu i historii regionu. Pozwala także w pełni wykorzystać doskonałe właściwości antysejsmiczne sklepień.
Kompleks składa się z zaledwie 11 apartamentów w niszach o różnej wielkości, położonych w zielonej oazie wokół okrągłego basenu. Atmosferę tworzą neutralne kolory i paleta organicznych materiałów – w tym drewno, kamień i ceramika. Można je pozyskiwać lokalnie, a w ich otoczeniu i czuć się jak w domu. Widoki natury również pomagają stworzyć spokojne otoczenie dla gości.
Natomiast wnętrza wypełniają meble wykonane przy użyciu tradycyjnych meksykańskich rzemiosł. Są więc dywany z Teotitlán del Valle; tekstylia z doliny Oaxaca; hamaki, krzesła i zasłony z Jukatanu; i lampy palmowe z Veracruz. Nacisk na meble i materiały budowlane, które powstają lokalnie, wspiera warsztaty i techników w Puerto Escondido oraz zrównoważoną produkcję.
Architektura Casona Sforza wspiera lokalną społeczność, a jednocześnie wtapia się w jej delikatne, naturalne otoczenie. W ten sposób reprezentuje wszechstronne, specyficzne dla miejsca i przyjazne dla środowiska podejście Kalach. Podejście, w którym wrażliwa, odpowiedzialna za środowisko architektura tworzy wyraźnie współczesną postać, z łatwością łącząc stare i nowe.
Zobacz także:
https://pointofdesign.pl/architektura/betonowy-hotel-na-wybrzezu-meksyku/
https://pointofdesign.pl/architektura/meksykanskie-ranczo-w-nowoczesnym-wydaniu/
https://pointofdesign.pl/temat-dnia/lesna-rezydencja-zatopiona-w-krajobrazie-meksyku/