Kosmiczne inspiracje Inverted Gravity
Inspirując się Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS), Mathieu Lehanneur przeciwstawił się prawom grawitacji dzięki innowacyjnej i poetyckiej kolekcji mebli Inverted Gravity.
Marzyłem o świecie bez grawitacji o stanie unoszenia się, w którym pojęcia ciężkości i lekkości są już bez znaczenia.
Inverted Gravity to wyczyn pod względem technologii i estetyki. Z całą pewnością na nowo odkrywa zasady fizyki. Kolekcja obejmuje kredens, stół jadalny, konsolę, stolik i ławkę – zbiór obiektów do odwracania uniwersalnej siły grawitacyjnej. Wszystkie z pewnością wprowadzają na Ziemi uczucie lekkości.
Meble składają się z bloków z marmuru i onyksu, umieszczonych po prostu na bąbelkach dmuchanego szkła, a przez to jakby zawieszone w powietrzu. Szklane kule dostępne są w kolorze transparentnym i jasnoszarym. Inverted Gravity to delikatne połączenie kunsztu i najnowocześniejszej technologii, zapewniające niesamowitą wytrzymałość i odporność na uderzenia.
Podobnie jak w przypadku podboju kosmosu, poetyka tego wyczynu jest możliwa tylko dlatego, że wspiera się ją wiedzą techniczną. Tutaj każda bańka szklana ma więcej niż 250 kg. Ich pozorna delikatność jest tylko iluzją. Premiera niezwykłej kolekcji miała miejsce na tegorocznej edycji Art Basel – Design Miami | Bazylea (11 – 16 czerwca).
Mathieu Lehanneur
W czołówce międzynarodowej sceny projektowej Mathieu Lehanneur jest jednym z niewielu twórców swojego pokolenia z prawdziwym multidyscyplinarnym podejściem do kreatywności. Jego projekty dotyczą designu produktu, obiektów architektury, rzemiosła oraz technologii. Lehanneur rozwija się, tworząc dzieła, które przeciwstawiają się tradycyjnym opisom „designu”, „nauki” i „sztuki”, i mają za zadanie oczarowywać i zachęcać do dobrego samopoczucia.
Okrzyknięty jednym z „100 najlepszych światowych projektantów i wpływowych twórców” przez magazyn Wallpaper i czasopismo Surface. Przez Paolę Antonelli, starszego kuratora i dyrektora działu badań i rozwoju, Departament Architektury i Designu, MoMA NY, jest określany jako „mistrz sprawności intelektualnej w dziedzinie współczesnego wzornictwa”.
Studio Mathieu Lehanneura współpracuje z wieloma prestiżowymi markami z różnych sektorów. Najdziemy wśród nich Nike, Air France, Veuve Clicquot, Audemars Piguet, Guerlain, Kenzo, Pullman Hotels, Cartier, Schneider Electric, JCDecaux, Becton Dickinson i Sony. Lehanneur współpracuje z firmami z dziedziny technologii, kosmetologii oraz mobilności w miastach. Od 2015 roku Mathieu Lehanneur jest głównym projektantem Huawei. Produkuje wiele także pod własną marką.
Mathieu Lehanneur otrzymał wiele nagród, w tym „Grand Prix” za twórczość przyznaną przez miasto Paryż. „Best Invention Award” amerykański magazyn Popular Science przyznał mu za „Andreę”. To system filtracji powietrza do domu, stworzony we współpracy z Harvard University i na podstawie badań opracowanych przez NASA.
W 2009 roku projektant został zaproszony do podzielenia się swoją wizją na konferencji TED Global, a w 2012 roku wydano książkę poświęconą jego twórczości. Retrospektywna wystawa jego prac odbyła się w Grand Hornu – Centrum Innowacji i Projektowania w Belgii.
Prace Mathieu Lehanneura obejmują jedne z najbardziej znanych kolekcji publicznych i prywatnych. Znajdziemy je zatem w MoMA NY i MoMA San Francisco oraz Centrum Pompidou i w Muzeum Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu.
Ogromny wachlarz projektów
Najnowsze projekty Lehanneura to Ocean Memories Acqua Alta, seria stołów i ławek z marmuru i granitu, prezentowana podczas Venice Art Biennale w Palazzo Ca d’Oro. Dla nowej fundacji Maison Guerlain, projekt statku L’Essentiel. Następnie kolekcja 50 Seas, czyli 50 unikatowych emaliowanych elementów ceramicznych prezentowanych w Christie’s Paris i Monaco’s Oceanographic Museum. Natomiast Le Balcon to bar zamówiony do nowego salonu Air France Business Lounge na lotnisku Charles de Gaulle w Paryżu. Dodatkowo stoi za koncepcją wnętrza flagowego sklepu Maison Kitsuné w Nowym Jorku. The Ring powstał dla szwajcarskiego zegarmistrza i luksusowej marki Audemars Piguet. Na koniec jego praca Liquid Marble była prezentowana w Victoria & Albert Museum w Londynie. Dodatkowo odpowiada za projekt wnętrz Cafe Mollien w Luwrze w Paryżu.
Mathieu Lehanneur zamierza zostać przewodniczącym jury Festiwalu Design Parade w Hyères we Francji (27-30 czerwca). Natomiast wystawa poświęcona jego twórczości zostanie zaprezentowana w Villa Noailles (27 czerwca – 29 września).
Obecnie bierze udział w wystawie „Nature – Design Triennial”. Jets ona współorganizowana przez Cooper Hewitt, Smithsonian New York Design Museum i CUBE Design Museum w Holandii. Wystawa potrwa do stycznia 2020.
Inne aktualne projekty obejmują projektowanie wnętrz nowego budynku Grand Palais w Paryżu, projektowanie wnętrz hoteli i domów prywatnych. Nie brakuje nawet składanego roweru elektronicznego oraz produktów farmaceutycznych.