W 80. letniej historii firmy Molteni&Co wyraźnie rysują się trzy punkty zwrotne, które sprawiły, że marka stała się jedną z najbardziej znanych i znaczących dla światowego wzornictwa. Pierwszym był rok 1960 kiedy Angelo Molteni został założycielem najważniejszych targów designu na świecie – Salone del Mobile w Mediolanie. Kolejny etap przypada na okres od lat 70-tych, w których Afra i Tobia Scarpa stworzyły szereg fascynujących formą drewnianych krzeseł i półek. I wreszcie czasy współczesne, zapisane w historii światowego designu dzięki projektom Jeana Nouvela, Rona Arada czy re-edycjom słynnego Giò Pontiego.
Bogate dziedzictwo Moletni zasłużyło na wyjątkowe miejsce, w którym mogło być wyeksponowane i pokazane w całości światu. Tak zrodziła się inicjatywa stworzenia Muzeum Molteni przylegającego do centrali firmy w Guissano, zaledwie godzinę drogi od Mediolanu.
Autorem projektu muzeum jest Jasper Morrison, który zagospodarował całe górne piętro centrali firmy na cztery tematyczne showroomy. Białe ściany oddzielają 48 najbardziej ikonicznych mebli wyprodukowanych przez Molteni lub jedną z siostrzanych firm: Dada, Unifor czy Citterio. W archiwalnych zbiorach muzeum znalazło się ponad 50 000 obiektów, na które składają się prototypy, rysunki, zdjęcia i magazyny, w których prezentowano dorobek firmy.
Kolekcja stale się rozrasta, w miarę jak jej pomysłodawcom udaje się pozyskać nowe artefakty z życia firmy. Tym sposobem niedawno uzupełniono kolekcję o kredens z lat 40., znaleziony przypadkiem w jednym z mediolańskich sklepów.
Tuż obok Muzeum Moleteni znajduje się zaprojektowany przez Rona Gilada pawilon Glass Cube oraz przestrzeń multimedialna OallaM, projektu Patricii Urquioli.