Nazwa galerii – UNNO – czerpie inspirację z hiszpańskiego słowa, które oznacza „jeden”. W ten sposób nawiązuje do idei, że kultury, kraje i narody Ameryki Łacińskiej łączy i spaja wspólne dziedzictwo. Sztuka użytkowa prezentowana w wirtualnej przestrzeni skupia się właśnie wokół twórczości odnoszącej się do złotego wieku i cywilizacji, które zamieszkiwały ten kontynent.
Dowodzi to, że ich dzieła to nie tylko relikwie, ponieważ wciąż stanowią źródło inspiracji dla projektantów, którzy wspólnie tworzą kolekcje dla galerii.
UNNO to wynik współpracy dwóch kobiet – Marii Dolores Uribe i Laury Abe Vettoretti. Dały one początek kalejdoskopowej synergii, która ma na celu połączenie i odtworzenie ich transcendentalnych korzeni. Przedstawiają zasoby intelektualne reprezentowanych przez nie projektantów.
Ta sztuka użytkowa to solidna próbka współczesnego designu kolekcjonerskiego – odległego od zwykłego rzemiosła. Dzięki UNNO cały świat może cieszyć nim oczy, ponieważ galerii przyświeca idea przełamywanie granic wyznaczonych przez ślepą reprodukcję tradycji.
Podejście UNNO ́S to kompozycja i dekonstrukcja bogatych w kulturową twórczość momentów. To także ewolucja designu jako formy sztuki i sposobu ekspresji. Sztuka użytkowa prezentowana przez UNNO w rzeczywistości łączy tysiącletnią mądrość rzemieślników z potencjałem współczesnych artystów.
Tu design postrzega się jako motyw przewodni życia, jako słownik ich terytorium i czasu. Dumni spadkobierczynie światopoglądu swych przodków dążą do odtworzenia formy i treści, które stanowią ducha tutejszych mitów.
Latynoamerykańska sztuka użytkowa
UNNO uruchamia pierwszą cyfrową galerię projektów. Współczesna latynoamerykańska sztuka użytkowa błyszczy i zachwyca. Jej pomysłodawczynie i założycielki opracowały nowy sposób prezentowania sztuki i designu. Bez fizycznej przestrzeni wystawienniczej, a tym samym dostępny w każdym mieście i kraju na całym świecie. UNNO udowadnia więc, że zglobalizowane pojęcie designu potrafi przekraczać granice. Te geograficzne i te indywidualne.
Sztuka użytkowa prezentowana w tym roku pozwala UNNO ukazuje pełną wyjątkowość współczesnego latynoamerykańskiego wzornictwa. Podkreśla ją przede wszystkim opanowanie sztuki wykończenia i detalu. Galeria celebruje dokonania ludzi, którzy przed wiekami budowali zachwycające do dziś świątynie. Także oni tworzyli wspaniałe wzory odnajdywane na tkaninach i ceramice.
Dziś docenia się nie tylko ich formalną prostotę. Inspirację stanowią także techniki ich wykonania, z pięknem niedoskonałości i autentyzmem pracy ludzkich rąk. Sztuka użytkowa prezentowana w wirtualnej galerii UNNA odwołuje się do tej tradycji, ponieważ w ten sposób pragnie ona wzmacniać tożsamość współczesnych mieszkańców całego świata.
Zobacz także:
https://pointofdesign.pl/temat-dnia/rzemioslo-i-design-symbioza-bam-design/
https://pointofdesign.pl/temat-dnia/made-in-edit-i-kolekcja-ora-designerski-rytual-wellness/
https://pointofdesign.pl/rekomendowane/maison-objet-2020-subiektywny-przeglad-designu/