Dobrze dobrany nowoczesny regał na książki mówi wiele o zainteresowaniach i skłonnościach intelektualnych mieszkańców domu. Jednak miejsce na półkach zajmują teraz nie tylko albumy i dzieła literatury. Pozwala cieszyć oczy wszystkimi skarbami, które odzwierciedlają styl, a obejmują dzieła sztuki czy pamiątki z podróży.
Albumy, magazyny, bibeloty i ciekawostki tworzą spójną galerię na półkach. Nowoczesny regał na książki to w rzeczywistości ekspozytor zarówno skarbów materialnych jak i skarbów kultury.
Regał na książki w historii
Od wieków domowa biblioteka kojarzy się z wnętrzami pałaców, dworów i apartamentów zajmowanych przez intelektualistów oraz dżentelmenów. Kolejne pokolenia korzystały z jej zasobów a regał na książki stanowił oprawę dla okna na świat czyli dla lektury.
Półki wypełniane cennymi tomami niejednokrotnie skrywały więcej ukrytych tajemnic. W bibliotece rozwijano studia, badania oraz indywidualne zainteresowania. Odkrywano kultury, języki i historię.
Ze względu na przeznaczenie całego pomieszczenia funkcji bibliotecznej, także regał na książki stał się elementem architektonicznym. Drewniana zabudowa z półkami otulała przestrzeń szczelnie wypełniając swą powierzchnią całe ściany. W publicznych czytelniach regał na książki stał przy innym tworząc aleje i szpalery. Zawsze ciężki, solidny by móc unieść wielki ciężar setek kilogramów papieru.
Współczesny regał na książki
Dzisiaj trudno sobie wyobrazić wnętrze apartamentu czy domu bez otwartej powierzchni pionowej dedykowanej przechowywaniu. Oczywiście nie każde wnętrze wymaga, a minimalistyczne podejście wręcz unika takich rozwiązań.
Jednak współczesny design potrafi w doskonały sposób zaadoptować klasyczny regał na książki do nowoczesnego stylu. Dzięki odejściu od tradycyjnej obfitości proponuje lekką, niemal transparentną konstrukcję, która nie przeciąża przestrzeni. Zamiast tego dodaje jej charakteru, rozdziela, organizuje i wieńczy.
Jak dobrze zaprojektować regał na książki
Razem z ciężkimi, drewnianymi regałami odszedł ich tradycyjny układ. Obecnie charakteryzuje się on zdecydowanie współczesną wrażliwością. W związku z tym mówimy o wyjątkowym talencie do inicjowania wymiany myśli. Projektanci czerpiąc inspirację z różnych źródeł sięgają równie chętnie po niemal niewidzialne półki jak po przemysłowe konstrukcje nośne. Odkrywają nowe proporcje, schematy i rozwiązania.
Współczesny regał dostosowuje się zatem do współczesnego wnętrza z jego indywidualnym przepływem i stylem. Potrafi wypełnić zarówno centralny i dominujący punkt w przestrzeni, jak i stanowić subtelne dopełnienie aranżacji. Od rozdzielających obszary, wolnostojących, rzeźbiarskich parawanów z półkami, po elementy całkowicie zatopione w architekturze. Prosty z pozoru regał na książki to w rzeczywistości prawdziwe wyzwanie dla projektanta wnętrz.
Industrialny konstruktywizm
„Odchudzony” regał na książki wykorzystuje wiele innowacyjnych rozwiązań, które projektanci opracowywali na przestrzeni dziesięcioleci. Nowe materiały i technologie produkcji oraz wykończenia doprowadziły do transformacji klasycznego mebla domowego w stronę systemów wykorzystywanych w przemyśle. Metale i sklejki zastąpiły grube lite drewno dorównując mu wytrzymałością i pozwalając na śmielsze projekty.
Morgans od Frag, zaprojektowany przez Leonardo Dainelliego, wykorzystuje dwa pionowe prostokątne pręty umieszczone obok siebie. Te jednocześnie krzyżują się i mocują pięć poziomych prętów z każdej strony. Cztery z nich służą jako podpora dla półek, a piąty jest przymocowany bezpośrednio do ściany.
Design metalowych elementów, o niemal industrialnym i konstruktywistycznym stylu, tworzy fascynujący kontrast z wyrafinowanym wykończeniem z polerowanego mosiądzu i szlachetnym skórzanym pokryciem półek. W ten sposób powstaje mebel o wyrazistym charakterze, zachwycający estetyką dekoracji.
Regał na książki jako otwarty system
Design rozwija się w wielu kierunkach utrzymując jednak stylistykę nowoczesną, lekką i funkcjonalną. W rzeczywistości w ofercie czołowych producentów mebli i akcesoriów do wnętrz odnajdujemy niezliczone możliwości.
Dzisiaj regał na książki, stojący w salonie to nie tylko system półek wspartych na kolumnach czy podpórkach. Kreatywność designerów doprowadziła do opracowania systemów modułowych, które pozwalają na pełną swobodę w tworzeniu unikalnej geometrii.
Aby mebel zyskał bardziej dynamiczny wyraz, designerzy stosują grę pustych i otwartych przestrzeni. Dzięki drzwiom przesuwanym i uchylnym, szufladom, przeszkleniom i oświetleniu regał na książki wzbogaca się o kolejne warstwy i tekstury. Mając do dyspozycji niezliczone wielkości, wykończenia, kolory każdy regał szyty na miarę gwarantuje absolutną wyjątkowość.
Koncepcja designu regału Infinity polega na odejmowaniu. Antonio Citterio w tym projekcie dla Flexform obniżył pojemnik tak, aby jego zawartość błyszczała. Infinity to system modułowy składający się z metalowych pojemników malowanych proszkowo farbą epoksydową. Dostępne w szerokiej gamie kolorów moduły można dowolnie układać jeden na drugim i łączyć ze sobą niewidoczną, satynowaną stalową śrubą łączącą.
Moduły systemu Infinity pozwalają na stworzenie niemal nieskończonej liczby kompozycji. Nadają początek i rytm eleganckiej grze negatywnych i pozytywnych przestrzeni. Regał na książki Infinity można uzupełnić praktycznymi, ale wyrafinowanymi pojemnikami Box. Wykonano je ze skóry bydlęcej z bocznymi rozciętymi uchwytami, które ułatwiają wyjmowanie z regału. Wyrafinowany kontrast faktury między stonowaną blachą a ciepłem skóry bydlęcej to prawdziwe źródło sukcesu tego ikonicznego projektu.
Galeria osobliwości
Ex-Libris marki Porro zaprojektował Piero Lissoni. To w zasadzie nie regał na książki a szklana gablota stworzona, aby prezentować bogate kolekcje. Lekka, wolnostojąca struktura obejmuje pomalowane na czarno, wspierające słupki oraz płaszczyzn z melaminy i czarnego sugi. Czarna konstrukcja tworzy kontrast z lekkością drzwi, bocznych paneli i półek wykonanych z wyrafinowanych rodzajów szkła. Za tło dla cennych zbiorów służą panele z melaminy, czarnego sugi, szkła, a nawet wyłożone tkaniną. Gablotę rozjaśnia opcjonalne oświetlenie punktowe.
Regał Dalton Chrome, ze swoim wysoce wyrafinowanym, współczesnym wyglądem i pozorną formalną prostotą, wyróżnia się stylowym połączeniem wykończeń i materiałów. Zaprojektowany dla Minotti przez Rodolfo Dordoniego, nadaje przestrzeni życiowej charakter i osobowość.
Dalton Chrome obejmuje metalową ramę Glossy Chrome dostępną w dwóch różnych wersjach. Pierwsza przedstawia grube półki z piaskowanego czarnego dębu połączonymi z błyszczącymi, lakierowanymi panelami tylnymi Warm Grey lub Granite. Druga natomiast wykorzystuje półki w palisandrze Santos i tylne panele lakierowane na połysk w kolorze białym lub granitowym.
Ikoniczny, modernistyczny regał na książki
Jeśli chodzi o ikony designu rozpocząć nalezy oczywiście od katalogu marki Cassina. Znajdziemy tam niezwykle elastyczny regał z niezliczonymi opcjami modułowymi, nadający się do ustawienia przy ścianie lub jako ścianka działowa pokoju. Franco Albini zaprojektował ten element w latach 1956-1957, używając ramy z litego drewna. Wyposażył je w kilka półek, a także szafek, których drzwiczki mogą się uchylać standardowo lub opuszczać.
W 2008 roku Cassina zastosowała przemysłowe procesy produkcyjne, wprowadzając szereg opcji ram i komponentów. Umożliwiło to zmaksymalizować potencjał tego mebla w nieskończoność, tak jak sugeruje nazwa.
W pełni wolnostojący Infinito stanowi element obustronny, zarówno jako regał na książki, jak i ekspozytor na różnego rodzaju przedmioty. Piony umożliwiają wysokości rozpinając się od podłogi do sufitu. Natomiast półki i regały można ustawiać na różnych wysokościach. Infinito zamawiamy w wersji z jesionu naturalnego lub bejcowanego na czarno, albo też w kolorze orzecha Canaletto.
Zenit to kolejny kultowy regał, tym razem z kolekcji Rimadesio, którego design dąży do lekkości i wszechstronności. Tu słupki, mocowane od podłogi do sufitu i zawsze wykonuje się według projektu na zamówienie. W związku z tym ten regał na książki pozwala dowolne zawieszać wybrane elementy. Natomiast wyjątkowy system zaczepów gwarantuje niezwykłą solidność całej konstrukcji.
Styl minimalistyczny
Regał na książki Sailor marki Living Divani zaprojektował David Lopez Qiuncoces. Wyróżnia się czystymi i prostym przecinającymi się liniami, które wprowadzają wizualny balans i harmonię do wnętrza sięgając od podłogi do sufitu.
Przewiewne tempo pionowych słupków o przekroju sześciokąta kontrastuje z bardziej wyrazistym rytmem smukłych półek. Dwa różne materiały łączy gra światłocienia, wydobywając wyrafinowane umiejętności rzemieślnicze stolarzy.
Natomiast w przypadku regału Aero półki podtrzymują wahliwe pionowe słupki. Ten subtelny gest odciąża design funkcjonalnego mebla w sposób przywołujący na myśl balet.
Technologia nowoczesnego regału
Wind to kolejny archetyp regału w nowej interpretacji Rimadesio. Modułowy system wykorzystuje jednocześnie estetyczną lekkość i innowacje technologiczne.
Wyjątkowość wykonanego w całości z aluminium projektu, jest połączenie między wytłaczanymi półkami i odlewanymi kolumnami. Pionową modułowość Wind uzyskuje się dzięki umieszczonym w słupkach nylonowym włóknom. To rozwiązanie gwarantuje maksymalną stabilność mebla.
Z kolei Slider marki Porro to półek z drewna, który opiera się na innej innowacji. Zaprojektowany przez Piergiorgio Cazzaningę mebel obejmuje specjalny system mocowania do ściany. Dzięki temu podpórki znajdują się na całej długości półek. Wykończenia to szeroki wachlarz drewien i lakierów z kolekcji Porro, jednak podpórki zawsze dostarczane są w błyszczącym lakierze bianco moon.
Eco-freindly
Off Cut to wyjątkowy regał marki Living Divani, dla którego punkt wyjścia stanowi zrównoważony rozwój. ten projekt wykorzystuje zazębiające się listwy z litego drewna, wykonane z niewykorzystanych części innych mebli.
Surowa geometria
Opus od Rimadesio to kolejny już system regałów modułowych, jednak jak przystało na producenta – wykonany w całości z wytłaczanego aluminium. Ten projekt oparto się na swobodnej kompozycji kwadratu i prostokąta, które stanowią podstawę dla poszczególnych modułów. Rygorystyczna geometria pozwala na budowanie większych kompozycji, które stanowią imponującą scenografię.
Vincent Van Duysen zaprojektował dla Molteni regał modułowy Hector, i to pierwszy w jego karierze tego typu meble. Czerpiąc interpretację z typowych modernistycznych bibliotek i biur, designer przetłumaczył je w eleganckim, wdzięcznym i domowym języku. W rezultacie uzyskał lekkie i przewiewne kompozycje o dowolnej długości i dowolnej wysokości.
Eklektyzm w najlepszym wydaniu
Autentyczność i awangarda charakteryzują regał na książki Nuage marki Cassina. Charlotte Perriand zaprojektowała go 1940 roku, opierając się na wiszących modułowych półkach widzianych w Kioto. Opracowała jednak własną wersję: funkcjonalną, atrakcyjną i wszechstronną.
Jednostki te można łączyć z innymi, dzięki czemu mogą służyć niezliczonym celom w niezliczonych warunkach, tworząc nowe kombinacje. Od kredensów po szafki, od półek na książki przy ścianie lub podwieszanych po wolnostojące, które mogą służyć jako przegrody. Tymczasem szafki, które są dostępne z anodowanego aluminium w szerokiej gamie kolorów, współdziałają z otwartymi półkami, tworząc zachwycającą grę objętości i pustek.
Interparete to kolejny wszechstronny, sprytny i elastyczny system Porro. Piero Lissoni zadbał o to by inteligentnie dostosowywał się i potrafił tworzyć bardzo zróżnicowane rozwiązania: klasyczne, wyszukane, niezobowiązujące, a nawet tchnące tradycyjną elegancją.
Wielofunkcyjny, a zatem eklektyczny system można zaadoptować nie tylko jako regał na książki. Sprawdzi się również w charakterze modułu na sprzęt elektroniczny, powierzchni do pracy i nauki. Potrafi także dzielić pomieszczenia i tworzyć architektoniczne ściany.
Regał na książki – podstawowy produkt MDF Italia
Dla MDF Italia regał na książki to swoisty archetyp, któremu poświęcono największe dzieła tego producenta. Rodzinę Super_Position cechuje formalna lekkość, znak graficzny, prosty design, harmonijna estetyka i esencja. Za projekt odpowiada Jean Nouvel Design.
Natomiast Random to coś więcej – designerska rzeźba, której projekt w 2005 roku stworzył Neuland Industriedesign. Do dziś niedościgniony układ, tworzy urocze efekty świetlne.
Jeszcze regał na książki czy już rzeźba?
Bistrot S to projekt mistrza w posługiwaniu się metalem – Massimo Castagny, dla marki której rozwojem artystycznym kieruje – Henge. Półki i słupki z połyskującego mosiądzu lub miedzi odbijają świetlne refleksy dzięki teksturowanej fakturze i nieregularnym przechyleniom.
Drogocenny mebel to z pewnością nie tylko regał na książki, ale także prawdziwe zwieńczenie, diadem współczesnego pałacowego salonu.
Także dla marki Ceccotti Massimo Castagna stworzył regał na książki o wyrazistym charakterze – Flying Circles.
W tym wypadku drewniane półki wspierają się na obręczach, które tworzą wrażenie jakby ktoś nimi żonglował. Zaskakujący, dynamiczny i niesamowicie wyszukany mebel powstał, by wyznaczać rytm za pomocą połyskujących kół.
Ekskluzywny regał na książki
Massimo Castagna potrafi zaczarować metal, a jeśli chodzi o drewno to mistrzem w wydobywaniu z niego nieporównywalnego uroku pozostaje Roberto Lazzeroni. Dla Flexform zaprojektował wspaniały regał z rodziny Icaro, który łączy w sobie luksusowe materiały, takie jak drewno i skóra bydlęca.
Cechą, która charakteryzuje całą kolekcję jest elegancka konstrukcja z litego drewna, wykonana zgodnie z włoską tradycją stolarską. Półki o zaokrąglonych narożnikach również wykonano z litego jesionu, a następnie pokryto je skórą wołową, dostępną w wyszukanej gamie kolorystycznej.
Regał Icaro to akcesorium o mocno dekoracyjnym stylu, jednak pozbawionym nadmiaru i ostentacji. Nadaje się do gustownego wyposażenia każdego pomieszczenia w domu, od hallu przez salonu, aż po sypialnię.
Podobną subtelność, nawiązującą do stylu retro, odnajdujemy w regale marki Baxter – Libelle. Pietro Russo zaprojektował to szkatułkowe dzieło, wykorzystując między innymi plecionkę z rafii kojarzoną przede wszystkim z klasycznymi Thonetami z przełomu XIX i XX wieku.
Filigranowe półeczki przytwierdził do pionowych, czarnych słupków za pomocą miedzianych złączek. Lekkość i strzelistość projektu oraz drogocenne materiały wykończeniowe wskazują wprost na estetykę Fin de Cicle.