Search

Miejskie sanatorium | Żyjnia we Wrocławiu

miejskie sanoatorium_żyjnia_buck.studio02

Dominika Buck i Paweł Buck są założycielami wrocławskiej pracowni architektonicznej Studio.Buck. Od lat doceniani i nagradzani za swoje projekty komercyjne. Bo właśnie opracowywanie konceptów i strategii dla przestrzeni publicznych jest ich specjalnością. Zajmują się także projektowaniem wnętrz, przedmiotów oraz identyfikacji wizualnej. Wszystkie swoje umiejętności połączyli na rzecz instalacji Żyjnia, tworząc artystyczne, miejskie sanatorium.

miejskie sanatrium_żyjnia_buck.studio03

Trudno odmówić jury międzynarodowych konkursów, że architekci tworzą przestrzenie zapadające w pamięć. Jednocześnie potrafią wprowadzić do miejsc takich jak kawiarnie czy hotele, powiew domowej przytulności. Przykłady ich realizacji znajdziemy w Puro Hotel, restauracji Opasły Tom czy Campo. Za tą ostatnią, w 2018 roku otrzymali w Londynie nagrodę za najlepszy projekt wnętrz restauracji na świecie, a w 2019 prestiżową nagrodę German Design Award.

miejskie sanatorium_żyjnia_buck.studio06

Miejskie sanatorium

Żyjnia odnosi się do marzenia o miejskim sanatorium, i realizuje je w formie instalacji stałej w Galerii Dizajn BWA we Wrocławiu. Miejsce to służy chwili wytchnienia, nawiązując do bogatej tradycji uzdrowisk i pałaców zdrojowych w całym regionie. Wykorzystane w Żyjni rozwiązania funkcjonalne jak i materiały wykończeniowe szukają odniesień do wnętrz dolnośląskich sanatoriów. W miejsce wód leczniczych, publiczność galerii może tu zażywać naparów z ziół i aromatycznych inhalacji z pary wodnej. Odwiedzający galerię mogą korzystać z tej unikalnej przestrzeni, w godzinach otwarcia, chłonąc jej odprężającą atmosferę.

miejskie_sanatorium_żyjnia_buck.studio04

Żyjnia to także miejsce spotkań, współczesny salon miejski. Otwarty na wszelkie inicjatywy i rozmaite wydarzenia artystyczno-kulturalno-towarzyskie. Natomiast centralnym punktem Żyjni jest konstrukcja ze szklanych luksferów. Z niej właśnie wydobywa się aromatyczna mgła i w niej parzone są ziołowe herbaty. Całość przestrzeni otaczają delikatne, zielone, półtransparentne firanki. Subtelnie odgradzają Żyjnię od jej otoczenia i kreują doświadczenie wyciszenia i relaksu w miejskim sanatorium.

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close