Search

9 dekad z oświetleniem od Fontana Arte

Firma Fontana Arte, przygotowuje się do świętowania 90-tej rocznicy istnienia w świecie luksusowego wzornictwa. Pierwsza włoska firma oświetleniowa, która narodziła się w latach 30-tych ubiegłego wieku, tworzy produkty o niepowtarzalnej i ponadczasowej osobowości, gdzie każda z koncepcji staje się ikoną zrodzoną z poszukiwań włoskiej nowoczesności.

Kultowe oświetlenie, realizowane na podstawie niepowtarzalnego związku szkła z elektrycznością,  wyznacza kierunek współczesnej produkcji, znajdując w niej harmonię pomiędzy sztuką, a przemysłem. Ikoniczne produkty, staną się elementem niezwykłej podróży między przeszłością, a teraźniejszością, podczas zbliżającego się Tygodnia Designu w Mediolanie. Aby podkreślić tą ważną rocznicę, Fontana Arte stworzyła wyjątkowe logo. Będzie ono towarzyszyć firmie będzie przez cały rok na drukowanych i cyfrowych materiałach komunikacyjnych, we wszystkich formach i formatach.

fontanaarte_pointofdesign.pl
FontanaArte, model: Pinecone, projekt: Paola Navone
fontanaarte_pointofdesign.pl
 Fontana Arte, model: Pallina

Historia włoskiego szkła według Fontana Arte

Firma narodziła się w Mediolanie w 1932 roku, w wyniku spotkania architekta Gio Pontiego i przedsiębiorcy – Luigiego Fontany. Historia FontanaArte integruje się z historią ogromnych osobowości, ich geniuszu i kreatywności, takich jak Pietro Chiesa, Max Ingrand i Gae Aulenti. Pełniąc rolę dyrektorów artystycznych, kierowali firmą i przyczynili się do narodzin ikonicznych projektów rozpoznawalnych na całym świecie.  Innowacyjność projektów, wywodzi się z nowatorskiego, a zarazem archaicznego zastosowania szkła i metal. To dwa podstawowe materiały, których piękno uzupełniane jest przez użyteczność i ponadczasowość.

fontanaarte_pointofdesign.pl
Fontana Arte, model: Luminator, projekt:Pietro Chiesa

Ikony Fontana Arte

FontanaArte oferuje niezliczone rozwiązania, aby zaspokoić potrzeby różniących się stylów życia, nie zapominając o elegancji wzornictwa, które jest widoczne w każdym z jego rodzajów. Znajdziemy tu kolekcje, inspirowane życiem codziennym, w którym niejednokrotnie kształty odwzorowują elementy rzeczywistości.

Lampa Re i Regina

fontanaarte_pointofdesign.pl
Fontana Arte, model: Re&Regina, projekt: Bobo Piccoli

Jak sam bóg słońca, lampa Re, rozświetla pomieszczenie rozproszonym, opalowym światłem, nadając mu wyjątkowej głębi i elegancji. Lampy stołowe inspirowane szachami, o konstrukcji z barwionego metalu i kloszu z dmuchanego szkła, dzięki niezdefiniowanym granicom, tworzą zharmonizowany element wnętrza. Re i Regina, śmiało czerpią z historią sztuki, począwszy od Cosmè Tura, poprzez samego Jana Van Eycha, aż po konceptualne obrazy Duchampa. Lampy stanowią kartezjańskie osie wszechświata, które przekraczają dotychczas znane epoki.

Uovo

fontanaarte_pointofdesign.pl
Fontana Arte, model: Uovo, projekt: Ben Swildens

Projekt Bena Swildensa, przywodzi na myśl odwieczną refleksję, pomiędzy historią, sztuką, a kulturą. Poszukiwanie naturalnych inspiracji w samej kolebce – lampa ,,jajko” to ponadczasowy symbol doskonałości. Obudowa lampy Uovo jest więc ucieleśnieniem absolutnej lekkości, eleganckiej formy z białego, satynowanego szkła dmuchanego. Dostępność w trzech rozmiarach, umożliwia niewielkiej lampce użytkowej stanie się wreszcie prawdziwą rzeźbą świetlną, a zarazem protagonistą każdej przestrzeni.

Fontana

Fontana, zaprojektowana przez mistrza szklarskiego Maxa Ingrada, to z kolei halogenowa lampa stołowa z dmuchanego szkła. Stanowi ona ponadczasowy obiekt designerski, a jednocześnie niekwestionowaną ikonę FontanaArte.  Mnogość opcji oświetlenia, możliwa dzięki ulokowaniu w kloszu i podstawie, kilku źródeł światła, pozwala uzyskać całą gamę gry światła. Od delikatnej poświaty, aż po ostry blask.

fontanaarte_pointofdesign.pl
Fontana Arte, model: Fontana, projekt: Max Ingrad

„Właściwie historia architektury mówi nam, jaką rolę odgrywał kolor podświetlony, nieprzezroczysty, półprzezroczysty w architekturze wewnętrznej i zewnętrznej (…) Światło nie było już tylko środkiem do tchnięcia życia w kolor, ale stało się środkiem do tchnięcia życia w całą architekturę”.

Ashanghai

fontanaarte_pointofdesign.pl
Fontana Arte, model: Ashanghai, projekt: Max Ingrad

Słynny francuski mistrz szklarski i dekorator, był dyrektorem artystycznym FontanaArte przez jedną dekadę, począwszy od 1954 roku. W tym czasie stworzył prawdziwe klasyki wzornictwa, takie jak lampa stołowa Fontana, która do dziś stanowi największą ikonę firmy.

Pirellone

Projekt samego Gio Pontiego, będący lampą podłogową z cieniowanym panelem i podwójnym systemem oświetlenia, stanowi prostą oraz geometryczną konstrukcję. Struktura z mosiądzu pokrytego satynowym niklem i kloszowi z giętego szkła, nadaje ostatecznie abstrakcyjny rygor i wyjątkową lekkość. Inspirowana profilami i oświetleniem wieżowców, powstała w hołdzie najsłynniejszemu mediolańskiemu drapaczowi chmur.

fontanaarte_pointofdesign.pl
 Fontana Arte, model: Pirellina i Pirellone, projekt: Gio Ponti

Od samego początku, eklektyczna postać Gio Pontiego działała na polu architektury, malarstwa, grafiki i scenografii. W 1931 roku został zaproszony do objęcia kierownictwa artystycznego Luigiego Fontany, aby rok później, wraz z Pietro Chiesą założyć FontanaArte. Wśród jednych z wielu, wyjątkowych projektów Mistrza architektury i wzornictwa, znajdują się wieżowiec przy Corso Venezia, wieża Littoria, wieżowiec Pirelli w Mediolanie, katedra w Taranto czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Denver.

fontanaarte_pointofdesign.pl
Fontana Arte, model: Bilia, projekt: Gio Ponti

Giova

Listę ikon zamyka Giova z 1964 roku, stanowiąca hybrydę pomiędzy doniczką, a lampą. Odważnie wyznacza kierunek debiutów Gae Aulenti, łącząc akcesoria wystroju wnętrz z codzienną użytecznością. Podstawa wykonana z chromowanego metalu i centralnie umieszczona kula z dmuchanego szkła, na której znajduje się starannie wyrzeźbiona misa ze szkła pulegoso, wychodzą poza ramy tradycyjnych elementów oświetlenia.

fontanaarte_pointofdesign.pl
Fontana Arte, model: Giova, projekt: Gae Aulenti

W 1979 roku Gae Aulenti została powołana na stanowisko dyrektora artystycznego FontanaArte. Autorka licznych projektów, a w szczególności, lampa Giova, stolik Tavolo con ruote i stolik Tour. Wspólnie z Piero Castiglionim zaprojektowała rodzinę lamp Parola, lampy ścienne Diamante i Calle oraz lampę punktową Diastema. Odpowiedzialna za renowację Musée d’Orsay i Musée National d’Art Moderne, a także Centre Pompidou czy Palazzo Grassi w Wenecji, stanowiła punkt zwrotny dla Fontana Arte.

Mano

fontanaarte_pointofdesign.pl
Fontana Arte, model: Mano, projekt: Pietro Chiesa

Wykraczająca poza znane konwenanse projektowania, lampa Mano stanowi inteligentną grę pomiędzy ironią, a elegancją.  Niezwykle oryginalny projekt zachwyca rzeźbiarską precyzją i ponadczasową formą.

Na początku lat 20., Pietro Chiesa brał udział w Biennale w Wenecji oraz w Monzy, Exposition des Arts Décoratifs w Paryżu oraz w wystawach w Kolonii i Barcelonie. W 1932 roku został poproszony o objęcie kierownictwa artystycznego nad FontanaArte, co pozwoliło mu w pełni wyrazić swój twórczy potencjał. Zaprojektował ponad tysiąc różnych obiektów, między innymi zakrzywiony stół Fontana, wazon Cartoccio czy lampę podłogową Luminator.

Setareh

fontanaarte_pointofdesign.pl
Fontana Arte, model: Setareh, projekt: Francesco Librizzi

Setareh zrodził się z pomysłu nadania formy światłu. Gra kolistych mas i trajektorii tworzy zrównoważoną konstrukcję o niejako grawitacyjnej dynamice. Światło nieśmiało rozprasza się w otaczającej przestrzeni, gdzie odbicia metalu uwidaczniają pole świetlne. W rezultacie powstaje kolekcja elementów oświetleniowych, dostępnych w wersji stołowej i wiszącej, o niezwykłej poetyckiej gracji.

fontanaarte_pointofdesign.pl
Fontana Arte, model: Setareh, projekt: Francesco Librizzi

Dzięki prostym strukturom wytyczonym w pustce, jego prace pozwalają wyłonić istotne cechy przestrzeni, podkreślając relacje między miejscami, ludźmi i przedmiotami. Projekty stanowią wizualną interpretację współczesnej równowagi między przeszłością, a przyszłością. W 2016 r., spotkanie z FontanaArte stworzyło okazję do przeniesienia na grunt projektowania, a także stworzenie kolekcji lamp Setareh. Ożywia delikatne relacje między przestrzenią a światłem, pozostając w silnym dialogu z mityczną tożsamością marki.

Lampy i wyposażenie FontanaArte, przyczyniają się do kreowania niezwykłych wnętrz mieszkalnych. Wprowadzając sztukę do domu i nadając szkłu zdolność uosabiania światła, przejrzystości i odbicia, lampy zaczynają wpływać na wszystko, co je otacza. Tożsamość Fontana Arte, to nie tylko piękne przedmioty, ale także wypełniające je inspiracje, historie ludzkie i niepowtarzalne spojrzenie na szkło.

Zobacz także:

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close