Search

Ace Hotel w Kioto według Kengo Kumy

ace_hotel_kyoto_12

Recepcja w kształcie pączka wykonana z ręcznie młotkowanej miedzi; duży tekstylny znak z białym dzbankiem do kawy na tle indygo; i delikatne jasne chmury unoszące się w suficie z drewna kigumi w japońskim stylu. Hol nowego Ace Hotel Kyoto jest nie tylko jasny i gwarny, przestronny i kolorowy, to także obszerna prezentacja nowoczesnego japońskiego rzemiosła.

ace hotel _kyoto_15

Rękodzieło i rzemiosło artystyczne

Hotel otwarto z kilkumiesięcznym opóźnieniem spowodowanym pandemią koronawirusa, w nowym kompleksie Shin-Puh-Kan przy ulicy Karasuma w Kioto. Projekt opracowali wieloletni współpracy Ace Commune Design oraz architekci Kengo Kuma & Associates. To bez wątpienia odważny nowy dodatek na hotelowej scenie Kioto, gdzie koncepcje luksusu tradycyjnie utożsamiane są ze stonowanym minimalizmem.

ace hotel kyoto_01

Ace Hotel Kyoto to zupełne przeciwieństwo tego, co mieliśmy okazję dotąd oglądać. Duży hotel liczy aż 213 pokoi, znajdziemy w nim także trzy restauracje. Wnętrza to przestrzeń reprezentująca zarówno DNA Ace jak i najwyższy kunszt japońskiego rzemiosła, ponieważ wykorzystuje dzieła około 50 rzemieślników.

ace_hotel_kyoto_17

Hotel to zamiłowanie do rękodzieła w spotkaniu między wschodem a zachodem. Ace nie jest minimalistyczną marką. Lubi warstwowe i świadome środowisko. Tu nie chodzi o szyk, chodzi o osobowość.” – wyjaśnia Roman Alonso, dyrektor firmy Commune Design z siedzibą w Los Angeles. Jako inspirację powołuje się na Charlotte Perriand, Isamu Noguchi i Ruth Asawa.

ace_hotel_kyoto_19

Centralny etap projektu dotyczył renowacji budynku z 1926 roku autorstwa modernistycznego mistrza Tetsuro Yoshidy. To wyjątkowy monolit cegieł, wysokich sufitów i łukowatych okien, a dawniej siedziba centrali telefonicznej w Kioto. Kuma dodał również nowy budynek z kanciastą fasadą z siatki. Stanowi on abstrakcyjną nowoczesną interpretację tradycyjnych kamienic machiya z Kioto. Wykonano ją z oksydowanego żelaza zmieszanego z prefabrykowanymi płytami betonowymi.

ace_hotel_kyoto_10

Podkreślając nadzieje na stworzenie „nowej kultury ulicznej” w Kioto, Kuma wyjaśnia:

Chciałem połączyć humanistyczną atmosferę tej historycznej ulicy w Kioto i delikatnego projektu zrealizowanego przez Tetsuro Yoshida, który był motorem napędowym nowoczesnej architektury w Japonii, z wyjątkową industrialną atmosferą hotelu Ace.”

ace_hotel_kyoto_14

Ace Hotel pełen sztuki

Zwracające uwagę dzieła sztuki ustawiono wzdłuż ścian holu, pod drewnianymi okapami inspirowanymi architekturą świątyni Kioto. Wśród nich znalazły się tkaniny Shobu Gakuen, społeczności artystów w południowej Japonii, oraz dzieła przypominające neonową boginię autorstwa Nobuhiko Kitamury, twórczyni Hysteric Glamour. Długi drewniany stół, nawiązujący do koncepcji społeczności Ace, przecina środek. Obok znajdziemy meble w stylu połowy XX wieku, ustawione na reedycji dywanów George’a Nakashimy z lat 60.

ace_hotel_kyoto_13

Wejście do Portland Roastery Coffee Shop oznacza tradycyjny, barwiony wzorniczo tekstylny dzbanek do kawy autorstwa 97-letniego artysty Samiro Yunoki. Ten członek japońskiego ruchu rzemieślniczego mingei stworzył również logo i czcionkę hotelu.

ace_hotel_kyoto_08

Ogród na dziedzińcu otaczają eleganckie butiki, w tym Maison Kitsune i twórcy kimon Y. & Sons. Ściany tego zamkniętego patio pokryto ryflowanymi panelami dębowym. Na podłogach ułożono glazurowane płytki, stworzone przez garncarzy Shigaraki. Natomiast autorem zasłon, inspirowanych koreańskimi Pojagi, jest amerykański artysta Adam Pogue.

ace_hotel_kyoto_05

Pokoje prezentują podobną fuzję wschodu i zachodu. Zakrzywione krawędzie mebli inspirowanych ławkami w genkan, wieszaki Sputnik Osvaldo Borsaniego i gramofony TEAC, stoliki nocne wyściełane tatami i papierowe sufity washi. Szczególną atrakcją jest 27 pokoi mieszczących się w zabytkowym budynku. Tutaj oryginalne wysokie sufity i szerokie, łukowate okna tworzą atmosferę w stylu loftu.

ace_hotel_kyoto_04

Kuchnie świata w Ace Hotel Kioto

Jedzenie to kluczowy element trzech restauracji hotelowych. Przytulny włoski Mr. Maurice chlubi się menu szefa kuchni z Filadelfii, Marca Vetriego. Tutaj, pod bambusowymi sufitami w kolorze indygo, przestrzeń podzielono pastelowymi płótnami z abstrakcyjnymi krzywiznami i liniami. Stworzył je, wraz z monochromatyczną podłogą wyłożoną kafelkami, Kori Girard (wnuk Aleksandra). Pobliski taras zdobią delikatne tkane miedziane latarnie, wykonane przez Kanaami-Tsuji z Kioto, z materiału zwykle używanego do japońskich narzędzi kuchennych.

ace_hotel_kyoto_18

W Piopiko króluje tacos, a miejsce tętni życiem. Menu tej restauracji komponował Wes Avili z Guerilla Tacos z Los Angeles. Do biesiady i zabawy zapraszają zaokrąglone siedziska w kolorze oceanu i blaty z lastryko. Intrygujący bar z kawałków czerwonego drewna kalifornijskiego to dzieło artysty Ido Yoshimoto, zachwyca też DJ-ka z mocno połyskującego mosiądzu.

ace_hotel_kyoto_02

Trzecią restauracją dowodzi kobieta-szef kuchni z Portland – Naomi Pomeroy. Ta przestrzeń co prawda czeka jeszcze na swą nazwę i na otwarcie w drugiej połowie roku. Jednak już teraz wiemy, że mieści się w inspirowanej herbaciarnią przestrzeni o wysokości dwóch kondygnacji. Wypełniają ją potężne, wycięte z papieru lampiony wykonane przez dwóch braci w Kojima Shouten z Kioto. Goście usiądą wśród inspirowanych secesją fresków ściennych, autorstwa artysty tworzącego z papieru karakami, Ko Kado z Kamisoe. Obok nich dzieła metaloplastyki artysty Junichi Shimizu. Stąd rozpościera się także widok na ogród japoński. Co więcej, jego twórca – Shunsaku Miyagi, wykorzystał do aranżacji skały znalezione podczas wykopalisk przez rozpoczęciem prac nad hotelem.

ace_hotel_kyoto_03

 

Zobacz także:

kengo-kuma-architekt-postindustrialny

jedwabny-szlak-z-kioto-do-sao-paulo

nowe-hotele-designerskie-destynacje-2020

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close