Kamp C kończy dwupiętrowy dom, który w całości, a na dodatek w jednym kawałku, wybudowała drukarka 3D. Centrum zrównoważonego rozwoju i innowacji w budownictwie – Kamp C, postawiło pierwszy taki dom na działce w Westerlo w Belgii.
Dom, który został wydrukowany na największej drukarce 3D do betonu w Europie, ma dwa piętra. „Drukowanie” budynku trwało zaledwie trzy tygodnie.
To, co czyni ten dom tak wyjątkowym, to fakt, że wydrukowaliśmy go za pomocą stałej drukarki 3D do betonu. Inne domy drukowane na całym świecie mają tylko jedną kondygnację. W wielu przypadkach elementy były drukowane w fabryce i montowane na miejscu. My jednak drukowaliśmy całą bryłę budynku w jednym kawałku na miejscu”. -powiedział kierownik projektu Kamp C, Emiel Ascione.
Popisowe dzieło Kamp C
Dom Kamp C ma osiem metrów wysokości i 90 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Stanowi to średnią wielkość domów szeregowych w tej okolicy. Sprowadzenie dużej drukarki, która wydrukowała dom, okazało się bardzo proste.
Zbudowanie drukarki zajmuje jeden dzień, a po zakończeniu pracy potrzeba także jednego dnia na jej demontaż. Proces przypomina stawianie na placu budowy dźwigu samojezdnego. Drukując dom w jednym kawałku na miejscu, nie trzeba brać pod uwagę dodatkowych mostków zimna, które powstają, gdy łączone są różne części. Dzięki temu można obniżyć koszty produkcji”. – powiedział kierownik projektu Marijke Aerts.
Firma twierdzi, że w przyszłości drukowanie całego domu zajmie zaledwie dwa dni. Domy budowane w ten sposób przekroczą także dwa pietra wysokości.
W tym momencie nasz dostawca drukarek – COBOD, stworzył nawet większą wersję drukarki. W tej chwili drukują trzypiętrowy budynek mieszkany w Niemczech”.
Produkcja obecnego domu była możliwa dzięki europejskiemu projektowi C3PO, który ma na celu przyspieszenie przejścia technologii druku 3D we Flandrii w Belgii. W związku z tym budynek zaprojektowano w ten sposób, aby pokazać potencjał technologii. Właśnie dlatego posiada nawis oraz różne typy ścian.
Dom cechuje się także niskim zużyciem energii – wykorzystuje ogrzewanie podłogowe i sufitowe. Zasilają je specjalne elewacyjne panele słoneczne i pompa ciepła, a Kamp C docelowo doda jeszcze zielony dach. Zdaniem firmy korzystanie z drukowania 3D w budynkach może pomóc architektom uniknąć błędów.
Kiedy używasz techniki drukowania, konieczne jest wykorzystanie technologii BIM. Dom tworzy się wirtualnie z góry, na etapie projektowania. Można uniknąć wielu możliwych błędów. Można uniknąć wielu możliwych kosztów. A gdy już uzyskasz dobry projekt, możesz bardzo łatwo zmienić niektóre parametry”.
Szczegóły konstrukcyjne, takie jak okablowanie elektryczne i rurociągi sanitarne, również można uwzględnić już na etapie projektowania.
W przypadku Covid-19-razy trzeba wspomnieć, że drukarką można sterować na odległość. Na miejscu budowy potrzeba bardzo niewielu pracowników” – dodał Aerts.
Zobacz także:
https://pointofdesign.pl/architektura/dom-przyszlosci-budowany-przez-roboty/
https://pointofdesign.pl/architektura/belgia-zegna-mistrza-juliaan-lampens/
https://pointofdesign.pl/wnetrza/projekt-wnetrza-w-stylu-belgijskim/