Wanna Ofuro zaprezentowano specjalnie na Salone del Mobile, idealnym miejscu, aby opowiedzieć o świecie antoniolupi, gdzie elegancja, piękno i funkcjonalność znajdują się w centrum projektu wyjątkowej łazienki. To droga, która była kontynuowana i która w ciągu ostatnich trzech lat została zmaterializowana z jednolitym i rozpoznawalnym projektem, unikalnym na scenie międzynarodowej.
Od tradycji japońskiego rytuału do wanny o współczesnym designie
Istnieją słowa, które po usłyszeniu wymówienia natychmiast przywołują atmosferę, sugestię, odległe i fascynujące echo. Jednym z nich jest bez wątpienia rytuał. Jeśli ograniczymy się do jego dosłownego znaczenia, rytuał to nic innego jak zbiór czynności powtarzanych w czasie, zawsze identycznych i skonfigurowanych tak, by osiągnąć jakiś cel, częściej duchowy lub emocjonalny niż materialny.
Jeśli jednak przeniesiemy znaczenie rytuału na wyższy poziom, wolny od potrzeby powiązania z materią i czasem, to w naszym umyśle i sercu definiuje się prefiguracja czegoś świętego, z czego można czerpać dobrobyt, oczyszczenie i prawdę.
Nigdy w Japonii nie było ziemi bardziej przenikniętej tradycjami i rytuałami. Możemy nauczyć się, jak zmienić kilka prostych codziennych nawyków w coś głębszego i bardziej znaczącego. Tak silnego, że ma ostatecznie moc przekształcenia przestrzeni.
Jeśli to prysznicowi można przypisać codzienną potrzebę higieny osobistej, to właśnie wannie przypisuje się znaczenia wykraczające poza sferę czysto funkcjonalną.
Luksusowa łazienka i wanna projektu Carlo Colombo
Wanna, w japońskim rytuale Ofuro, to duża i gościnna umywalka, pachnąca drewnem hinoki. Daje człowiekowi oczyszczenie, dobre samopoczucie i uwolnienie od nagromadzonego stresu dnia.
Gest zanurzenia się w gorącej wodzie – Japończycy twierdzą, że idealna temperatura to około 43 stopnie. Po gorączkowym czasie pracy i aktywności, przechodzi się na wolniejszy rytm, odmierzanym przez oddech i bicie naszego serca. Z tego odległego rytuału, który do dziś powtarzają ryokany krainy Wschodzącego Słońca, antoniolupi skupia wannę OFURO wokół obfitej geometrii.
Elegancka forma i duża rzeźba wanny, która zdaje się być wykonana z jednego bloku i ukształtowana przez naturalną siłę wody. Współistnienie prostych linii i ostrych krawędzi z miękkimi kształtami i zakrzywionymi powierzchniami udoskonala kompozycję.
Ofuro jest wykonana z Flumood i charakteryzuje ją krawędź o zmiennej grubości. Szersza w niektórych częściach, z konsekwentną możliwością podtrzymywania przedmiotów i produktów do pielęgnacji ciała, cieńsza w pozostałych.
Zobacz także: