Mniej znaczy więcej, powściągliwy wystrój, dyskretny i spokojny – wszystkie słowa opisujące sposób projektowania wnętrz stosowany przez londyńską projektantkę Alix Lawson. Jej niedawna aranżacja wnętrz w Dubai Hills na Bliskim Wschodzie jest przykładem charakterystycznej dla studia estetyki „Świadomego minimalizmu”. Ale co oznacza ten termin i jak wygląda i działa się w praktyce?
O Alix Lawson
Alix Lawson to artystka, specjalizująca się w projektowaniu wnętrz o twórczej energii. Swoją praktykę założyła w sierpniu 2018 roku, starając się wprowadzić na rynek nową jakość. Pragnęła skupić się wyłącznie na swoich głównych projektowych założeniach. Dla niej aranżacja wnętrz polega przede wszystkim na tłumieniu hałasu rozpraszającego uwagę i delektowaniu się mniejszą ilością bardziej przemyślanych detali.
Przez 15 lat pracowała w branży projektowej, w wielokrotnie nagradzanej firmie zajmującą się architekturą i dekoracją wnętrz, Lawson Robb. Jednak z przyjemnością założyła swoją butikową praktykę i ożywiła swoją pasję do minimalizmu. W ten sposób założyła swoją nową markę stylu życia wnętrz, Alix Lawson.
Antidotum na przedawkowanie luksusem, szczególnie odczuwalne na scenie londyńskiej, to jej surowe wyrafinowanie i, jak to nazywa, „świadomy minimalizm”. Alix mocno wierzy, że prostota jest nowym luksusem. Dlatego proponuje swoim klientom coś więcej niż sama aranżacja wnętrz, staraj się zmienić sposób, w jaki postrzegamy i doświadczamy naszych wnętrz.
Co oznacza termin „świadomy minimalizm”
Termin ukuty przez Alix w zwięzły sposób wyraża jej wizję i zasady projektowania. Ale nasuwa się pytanie, czym różni się od estetyki, z którą świat jest już zaznajomiony – minimalizmu?
Jak sama tłumaczy projekt Dubai Hills w pełni oddaje jej ideę „świadomego minimalizmu”. Chodzi o poświęcenie uwagi dla wydobycia prawdziwego piękna. Materiały, oświetlenie i linie wyróżniają się odważniej na czystym płótnie. Dzięki temu pozostaje znacznie mniej miejsca na błędy. Każdy szczegół wymaga dokładnego przemyślenia. I właśnie ta troskliwość jest esencją „świadomego minimalizmu”.
Aranżacja wnętrz według zasady „świadomego minimalizmu” jest nie tyle brakiem, co umniejszeniem. Alix porównuje ten zabieg do zmniejszenia głośności przy jednoczesnym zwiększeniu jakości dźwięku.
Aranżacja wnętrz Dubai Hills
Warto zaznaczyć, że to jeden z pierwszych projektów w jej indywidualnej karierze projektowej. Trzeba przyznać, że taki debiut robi wielkie wrażenie, ponieważ ta aranżacja wnętrz dotyczyła jednej z pałacowych nieruchomości w Dubaju. Alix nadała jej wyjątkowy charakter zen.
Dom mieszkalny o powierzchni 33.000 stóp kwadratowych prezentuje cichy, przemyślany projekt na trzech kondygnacjach. Czyste, minimalistyczne wnętrza stanowią odejście od projektowania charakterystycznego dla tego regionu. Tym samym dowodzą, że aranżacja wnętrz zmierza w kierunku surowego udoskonalenia, koncentrując się na autentyczności materiałów.
Dubai Hills łączy współczesny design z pustynnym krajobrazem. Większość mebli i oświetlenia powstała na specjalnie do tego projektu. Alix zadbała także, aby znalazła się tu obszerna kolekcja sztuki młodych i wschodzących artystów. Rzeźbiarski charakter obiektów, mebli i dzieł sztuki doskonale komponuje się w minimalistycznej przestrzeni.
Biel i czerń
Od samego wejścia wnętrze wita prostotą i czystymi liniami. Ciepłą biel ścian i podłóg podkreślają idealnie poprowadzone czarne linie owijające klatkę schodową. Dzięki temu przestrzeń wejściowa emanuje siła i spokojem. Dodatkowo czarne, proste linie przewijają się dalej w postaci ram ogromnych okien.
Alix pragnęła przemycić do wnętrz także to, co znajduje się za oknami – zieleń ogrodu. W związku z tym w środku domu powstał zamknięty dziedziniec, mini-ogród, widoczny z większości miejsc w domu. W przypadku jadalni, wciągnęła zieleń do środka, stosując ten kolor na kilkunastu krzesłach ustawionych wokół ogromnego stołu.
Kwintesencję jej podejścia projektowego widać jednak przede wszystkim w głównym salonie, wyposażonym w indywidualnie zaprojektowane meble i oświetlenie. Wykorzystano tu także biały kamień z Namibii. Niczego tu nie brakuje i niczego nie jest za wiele – aranżacja wnętrz przepełniona harmonią.
Aranżacja wnętrz prywatnych
W przypadku stref przeznaczonych wyłącznie dla mieszkańców domu, Alix postawiła na neutralne tony i tekstury, które nadają głębi i ciepła. Najlepiej wyraża to strefa spa, ale także główna sypialnia oddaje tą przytulna stronę minimalizmu. W tym pomieszczeniu postawiono na zastosowanie różnych tkanin i starannie nakładane warstwy odcieni i faktur. Dbałość o szczegóły była kluczowa.
Ten zabieg polegający na utworzeniu idealnego balansu między przytulnością a minimalizmem oglądamy także w kolejnych strefach. Przestrzeń do ćwiczeń, pokój barowy, czy sala kinowa oferują komfort i wytchnienie jednocześnie. Świadomy minimalizm w wersji bliskowschodniej to odpowiedź na zmieniającą się świadomość tamtejszych odbiorców.
Zobacz także:
minimalizm-pawilonu-w-ogrodach-wiktorii-w-melbourne