Search

Księgarnia na szczycie Shanghai Tower

Księgarnia 01

Chińskie studio projektowe Wutopia Lab znane jest z zaskakujących realizacji i całkowicie nowego spojrzenia na architekturę i przestrzeń. Ich projekty, przez które przemawia hasło glokalizacji, uzupełnił niedawno sfinalizowany projekt flagowego sklepu z książkami wydawnictwa Duoyun. Ze względy na unikatową lokalizację na 52. piętrze najwyższego budynku w Szanghaju – Shanghai Tower, księgarnia została nazwana Książki ponad chmurami. Projekt powstał na zamówienie wydawnictwa z Szanghaju i obejmuje różne funkcje, w tym księgarnię, salę wykładową, przestrzeń wystawienniczą i kawiarnię. Zapewniając więcej niż tylko książki, nowe miejsce publiczne zamierza stać się kulturalnym punktem orientacyjnym w ruchliwym mieście.

Księgarnia 02

Projekt obejmuje ogromną powierzchnię 2.259 m2, zapewniając miejsce na 60.000 książek. Schemat opracowany przez Wutopia Lab koncentruje się wokół półprzezroczystych półek ułożonych warstwami. Zespół projektowy nazwał tą konstrukcję „białą abstrakcyjną górą”. Zakrzywione wejścia zapraszają odwiedzających do zapoznania się z ofertą książek, a na końcu „góry” duże okna zapewniają imponujący widok na miasta poniżej.

Księgarnia03

Księgarnia obejmuje również czarny gabinet, który wydziela strefę ciszy dla poważnych czytelników. Kręgi książek otaczają odwiedzających, a ruchomy regał służy jako przegroda do oddzielania różnych obszarów przestrzeni. Ten regał najpierw w całości sprefabrykowano w manufakturze, a następnie zainstalowano w miejscu docelowym. Oprócz miejsc na książki sklep zawiera również wielofunkcyjną przestrzeń, którą można wykorzystać na potrzeby wystaw lub prelekcji. Można tu także po prostu znaleźć miejsce do spotkań towarzyskich.

Księgarnia04

Projekt Wutopia obejmuje również dwa miejsca, w których można napić się kawy na 52. piętrze Shanghai Tower. Pierwsze z nich znajdziemy pośród białych, półprzezroczystych półek na książki. To właśnie tam skrywa się kawiarnia „tiffany-blue”. Natomiast różowe miejsce ze słodkimi deserami leży na końcu sklepu i jest niejako niespodzianką dla odwiedzających. Pomyślane jako księgarnia wysokiej jakości, Książki ponad chmurami zapewniają spokojną, piękną przestrzeń do pobudzenia wyobraźni czytelników.

Księgarnia05

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close