Search

Loft – kwintesencja miejskiego stylu we wnętrzach

Tribeca Loft, Location: New York NY, Architect: Andrew Franz Architect

Loft to nazwa nowoczesnego stylu miejskiego w aranżacji wnętrz, który charakteryzuje się dużą ilością otwartej przestrzeni i elementów przemysłowych w wystroju. Do najważniejszych cech należą bardzo wysokie sufity, surowe ceglane ściany, odsłonięte belki i rury, cementowa posadzka. Obecnie ten styl jest jednym z wiodących trendów, niezwykle popularnym zarówno w USA, skąd pochodzi, jak i w Europie. Mieszkania na poddaszu wybierane są głównie przez kreatywnych, kochających wolność ludzi, którzy cenią funkcjonalność i minimalizm. Pomimo tego, że u genezy tego sposobu aranżacji leżały rozwiązania niskobudżetowe, jest uważany za jeden z najdroższych stylów w projektowaniu wnętrz.

soho_loft_new_york_studiolav 01
Loft w dzielnicy Soho w Nowym Jorku, projekt: Studiolav

Spis treści artykułu

  • Jak, kiedy i gdzie powstał loft?
  • Styl loftowy w aranżacji wnętrz: ogólna charakterystyka
  • Charakterystyczne cechy wnętrza loftu
  • Styl loftowy w różnych odsłonach
  • Co wyróżni loft?
  • Oświetlenie loftu
  • Loftowe meble
  • Apartament w stylu loftu
  • Podsumowanie
Tribeca Loft, Location: New York NY, Architect: Andrew Franz Architect
Loft w dzielnicy Tribeca w Nowym Jorku, projekt: Andrew Franz

Jak, kiedy i gdzie powstał loft?

Korzenie loftu wywodzą się z dzielnic fabrycznych Manhattanu, gdzie w latach 40, wraz z gwałtownym wzrostem cen gruntów w śródmieściu, przedsiębiorstwa przemysłowe zostały zmuszone do przeniesienia produkcji na przedmieścia. Puste budynki sprzedawano za grosze, a przedstawiciele nowojorskiej bohemy od razu z nich skorzystali.

loft 12th street neil logan architect
Loft przy 12th Street, projekt: Neil Logan

Te ogromne, puste przestrzenie, choć nagie, niedokończone i często bez podstawowych udogodnień, takich jak kuchnia czy łazienka, stanowiły czyste płótno. Właśnie dlatego ich twórczy mieszkańcy mogli je dostosować i nadać indywidualny charakter. Ze względu na niskie budżety wiele loftów zachowało swoje pierwotne cechy konstrukcyjne. Wśród nich  piaskowane odsłonięte belki, otwarte przestrzenie i ceglane ściany, z których wszystkie stały się dziś kluczowymi cechami loftów miejskich.

Industrial Loft Grober : Meta-studio 03
Industrial Loft Grober, projekt : Meta-studio

W takich pomieszczeniach młodzi artyści i muzycy organizowali wystawy, tworzyli swoje arcydzieła i osiedlali się w ogromnych otwartych przestrzeniach. Już w latach 50. apartamenty te stały się bardzo popularne i znacznie zyskały na popularności. Przede wszystkim ze względu na dogodną i doskonałą lokalizację, przestronność i niepowtarzalny urok miasta. Opuszczone tereny fabryczne i magazynowe stały się luksusowymi mieszkaniami w stylu loftu.

Studio Loft : GASPARBONTA 01
Studio Loft, projekt: GASPARBONTA

Po Stanach Zjednoczonych kryzys światowy wstrząsnął większością miast europejskich. Budynki przemysłowe uwolniły centralne ulice miast. Puste pomieszczenia zaczęto przebudowywać na mieszkania, kierując się nowym szykownym trendem.

raft-loft-kkd-dash-marshall-new-york 01
Raft Loft, projekt: Dash Marshall

Styl loftowy w aranżacji wnętrz: ogólna charakterystyka

Słowo „loft” dosłownie oznacza poddasze, mansardowe najwyższe piętro magazynu lub budynku fabryki. I rzeczywiście, wnętrza loftu na pierwszy rzut oka przypominają warsztat lub manufakturę. Ale jeśli przyjrzymy się uważnie, zauważymy wyjątkowe cechy takiego wnętrza. Pozwalają one docenić odwagę i smak jego właścicieli.

r11-pool-leber-architeken 02
R11, projekt: Pool Leber Architeken

Loft to zawsze ogromna otwarta przestrzeń. Zwykle wynosi nie mniej niż sto metrów kwadratowych i jest obficie wypełniona naturalnym światłem słonecznym. A to za sprawą okien o niebotycznych rozmiarach. Jego głównymi i charakterystycznymi cechami są wysokie sufity i brak jakichkolwiek ścian działowych.

soho_loft_new_york_studiolav
Loft w dzielnicy Soho w Nowym Jorku, projekt: Studiolav

W lofcie łatwością można zobaczyć przeciwległy narożnik wnętrza. W takiej przestrzeni przemysłowej tylko łazienka, sypialnia i pomieszczenia gospodarcze są odizolowane za pomocą przegród lub ścian. Toaleta jest zawsze ukryta, a wannę można ustawić bezpośrednio w części sypialnej.

Industrial Loft Grober : Meta-studio 01
Industrial Loft Grober, projekt : Meta-studio

Harmonijne połączenie różnych rozwiązań architektonicznych jest podstawową koncepcją tego stylu. W przestrzeni na poddaszu elementy przeszłości (surowe ceglane ściany, stare ramy, metalowe drabiny i systemy wentylacyjne, które są widoczne) całkiem naturalnie wyglądają obok nowoczesnego sprzętu, praktycznych systemów oświetleniowych, chromowanych detali i luster.

raft-loft-kkd-dash-marshall-new-york-02
Raft Loft, projekt: Dash Marshall

Główne cechy stylu loftu:

  • Wolny i otwarty układ. Minimalne użycie wewnętrznych ścian i ścianek działowych to główne motto tego stylu.
  • Wysokie sufity. Loft przemysłowy jest rozpoznawany przede wszystkim dzięki wysokim, nieosiągalnym sufitom w połączeniu z drewnianymi lub metalowymi belkami, odsłoniętymi konstrukcjami wentylacyjnymi lub rurami komunikacyjnymi.
  • Surowe wykończenie ścian. Mnóstwo betonu, zwykłe tynki i muru – integralny element podkreślający oryginalną przesłankę przemysłową.
  • Jasne tony. Pomimo swojego zawadiackiego charakteru, nowoczesny loft nie implikuje zbyt ciemnych odcieni, które pochłaniają naturalne światło detali. Aby zapewnić maksymalną operację słońca w pomieszczeniu, zwykle nie stosuje się zasłon.
  • Kominki i piece. Tradycyjnie służyły do ​​ogrzewania pomieszczeń fabryki. Z czasem te elementy w stylu loftu stały się jego absolutną atrakcją i są mocno związane z tego rodzaju wnętrzem.
  • Schody. Wysokość sufitu i szerokość przestrzeni zwykle umożliwiają stworzenie drugiego poziomu w postaci antresoli. Na przykład na sypialnię lub miejsce do pracy. Najpopularniejszymi materiałami na schody są drewno i metal.
  • Funkcjonalne meble. W tym stylu należy łączyć nowoczesne, designerskie meble z detalami „z ubiegłego wieku”. Dla spójności bazujemy głównie na neutralnych kolorach, z niewielkim dodatkiem jasnych akcentów.
loft-diego-arquitetura-nacional-interior-porto-alegre-brazil
Porto Alegre Brazylia, Projekt: Diego Arquitetura

Styl loftowy w różnych odsłonach

Typowe wnętrze w stylu loftu to duża otwarta przestrzeń z ceglanymi ścianami, betonową lub naturalną podłogą, minimalną ilością mebli, jasnymi akcesoriami i nowoczesną technologią. Zgodnie ze współczesną praktyką istnieje kilka odmian stylu loftu:

Boho

Cechy klasycznych pomieszczeń fabrycznych w pełni zachowano, jednak meble i akcesoria dobiera się tu z wielką kreatywnością. Nowe rozwiązania są łączone ze starymi, odrapanymi, jakby przypadkowo znalezionymi w śmietniku, elementami wnętrza. Podczas tworzenia artystycznego loftu na pierwszy plan w wystroju wysuwają się dzieła sztuki. W tak wesołej i swobodnej atmosferze mogą być bardzo różne i niekoniecznie muszą do siebie pasować. Najczęściej są to awangardowe obrazy, rzeźby, ikebany i instrumenty muzyczne.

Glamour

Tak zwany loft glamour wyróżnia się paletą kolorów. Miłośnicy tego typu loftu wybierają niekonwencjonalną kombinację spektralnych odcieni kolorów. Na przykład może to być schemat szaro-brązowy lub szaro-liliowy. Szczególną uwagę zwraca się na wystrój – lampy, żyrandole, oświetlenie LED, lampy podłogowe. Często dodaje się lustra w stylu barokowym, duże rośliny w betonowych doniczkach i skórki na podłodze.

Industrial

Jest to najpopularniejszy typ loftu w architekturze wnętrz. Można go stworzyć w budynku mieszkalnym, takim jak mieszkanie lub dom wiejski. Aby uzyskać oczekiwany efekt należy odtworzyć atmosferę budynku produkcyjnego lub przyfabrycznego warsztatu. W tym celu wartko wykorzystać metalowe konstrukcje, rury wentylacyjne, drewniane kratownice, przewody. Meble są maksymalnie funkcjonalne, o prostych geometrycznych kształtach.

Loft jest idealny dla miłośników wolnej przestrzeni, lekkości i naturalnego światła w domu. Oczywiście nie każdy może mieć całkowicie otwarty układ mieszkania. Ale możliwe jest dodanie podstawowych elementów tego stylu do prawie każdej przestrzeni.

loft-eklund-terbeek
Holandia, projekt: Eklund Terbeek

Co wyróżnia loft?

Aby stworzyć wnętrze w stylu loftowym, idealnie nadaje się duży pokój bez przegród (lub przy ich minimalnym użyciu), z dużymi oknami i typowymi strychowymi betonowymi lub ceglanymi ścianami. Cała przestrzeń powinna być budowana na połączeniu nowoczesnych i starych (celowo starzonych) materiałów, tekstur i powierzchni. Poprzez sprytne połączenie charakterystycznych elementów tego stylu, nawet małemu mieszkaniu z niskimi sufitami, można dodać nieco miejskiego uroku.

soho_loft_new_york_studiolav
Loft w dzielnicy Soho w Nowym Jorku, projekt: Studiolav

Ściany

Otwarty plan eliminuje obecność masywnych ścian wewnętrznych. Można je stosować tylko do izolacji łazienek, pomieszczeń gospodarczych lub sypialni. Do podziału na strefy można zamiast tego użyć wewnętrznych ścianek działowych, takich jak luksfery, wolnostojące regały na książki czy składane parawany. Również meble, choćby blat kuchenny lub inny rodzaj podłogi, pomagają w oddzielaniu różnych stref.

Jeśli chodzi o farbę ścienną w stylu loftu, musi pasować do oryginalnego stylu industrialnego. Na przykład wszystkie ściany nośne są z cegły lub betonu, bez tynku. Mogą być również z grubsza otynkowane lub przypadkowo pokryte białą lub szarą farbą na bazie wody.

Zagal Loft : Tangible 03
Zagal Loft : Tangible

Podłogi w stylu loftowym

Beton to klasyczna posadzka dla warsztatu produkcyjnego. Minusem jest to, że z natury jest dość zimny i niepraktyczny, choć w sukurs przychodzą nowe technologie żywic i ogrzewana podłoga. W ostateczności wylewkę betonową można zastąpić betonem mozaikowym, płytkami ceramicznymi w kuchni i w łazience, lub po prostu podłogą drewnianą.

Dzięki zastosowaniu różnych materiałów podłogowych w kuchni lub w sypialni można oddzielić je od całkowitej powierzchni mieszkalnej. Dywany i chodniki mogą być również przydatne do podziału na strefy.

pool-leber-architeken 01
R11, projekt: Pool Leber Architeken

Sufit

Przy wysokich sufitach należy stosować klasyczne elementy przemysłowe: drewniane wykończenia, belki lub kratownice, rury wentylacyjne. Zamykają one optycznie przestrzeń, jednocześnie podkreślając industrialny charakter.

Okna

Aby wypełnić pomieszczenie dużą ilością jasnego światła słonecznego, okna powinny być tak duże, jak to możliwe. Ideał amerykańskiego loftu to okno na całej wysokości ściany, od podłogi do sufitu, z intensywnym krajobrazem miejskim na zewnątrz.

Loft_04

Ramy okienne, ze względu na wielkość i przemysłowe konotacje często wypełniają metalowe szprosy.  Świetnie sprawdzają się także okna drewniane. Natomiast w żadnym wypadku okna nie powinny być obciążone zasłonami lub tiulem. W takim lakonicznym wnętrzu białe rolety wykonane z bawełny będą świetnie wyglądać. Tak naprawdę najlepsza opcja to żaluzje pionowe lub poziome.

Zagal Loft : Tangible 01
Zagal Loft : Tangible

Antresola

Niebotyczne wysokości w loftach sprzyjają projektowaniu dodatkowej przestrzeni na antresolach, pomyślanych jako obszar „zawieszony” w pustej przestrzeni. Odsłonięte belki i elementy konstrukcyjne zapewniają maksymalną lekkość, a ażurowe lub kręcone schody potrafią jeszcze ją wzmacniać. Antresola to idealne miejsce na urządzenie dużej sypialni z widokiem na pokój dzienny. Pozwala na intymność, jednocześnie wprowadzając do wnętrza nieco intrygi.

12th Street, Loft : Neil Logan Architect02
Loft przy 12th Street, projekt: Neil Logan

Podział na strefy

Podstawą do stworzenia loftu jest zasada wolnego podziału na strefy. Wolność, światło i przestronność to główne i niezwykle ważne właściwości stylu. Nie może ich zabraknąć podczas planowaniu układu mieszkania i aranżacji mebli.

Do wyznaczania stref funkcjonalnych można zastosować przegrody z luksfer, dwustronne regały, podłogi lub różne kolory ścian. Także meble mają swój udział w tworzeniu iluzji podziału na strefy. Na przykład sofa pomoże oddzielić jadalnię od salonu.

Aby rozładować przestrzeń życiową z nadmiaru przedmiotów, należy zwrócić szczególną uwagę na pomieszczenia gospodarcze. Zamknięte ścianami spiżarnia, szatnia, pralnia itp. pozwalają ukryć wszystkie zbędne elementy.

Zagal Loft : Tangible 06
Zagal Loft : Tangible

Wystrój i akcesoria w stylu loftu

Plakaty reklamowe, graffiti, fotografie, obrazy, sybmole, poduszki dekoracyjne, rzeźby, oryginalne figurki i wazony – dowolne elementy wystroju według własnego uznania pomogą podkreślić wyjątkowość i oryginalność wnętrza. Obecność różnych elementów sprawi, że przestrzeń będzie tak kompletna i żywa, jak to możliwe.

soho_loft_new_york_studiolav
Soho loft, projekt: Studiolav

Oświetlenie loftu

Loft charakteryzuje się zastosowaniem różnorodnych elementów oświetleniowych. Za pomocą dużej liczby lamp można nie tylko doskonale oświetlić przestrzeń w ciemności, ale także ją zonifikować, podkreślając osobno każdą strefę mieszkalną. W przypadku dużego pokoju stosuje się następujące rodzaje oświetlenia:

Żyrandole

Masywny żyrandol sufitowy jest dość nietypowym elementem wystroju miejskiego. Ale nawet w pokoju z szorstkim tynkiem, chłodnym betonem i nieobrobionymi cegłami żyrandol z metalową ramą i szklanym kloszem będzie całkiem odpowiedni. Ten detal podkreśla urok tego stylu i stanie się centralnym akcentem salonu lub jadalni.

Loft_03

Lampy wiszące

Ten rodzaj oświetlenia jest popularny nie tylko ze względu na jego wyjątkowość, ale także funkcjonalność. Ze względu na swobodnie wiszące druty są często stosowane w połączeniu z łańcuchami. Takie lampy można łatwo obniżyć i podnieść do pożądanej wysokości, tworząc rodzaj girlandy.

soho_loft_new_york_studiolav
Soho loft, projekt: Studiolav

Lampy podłogowe

Ten typ stworzy prawdziwą atmosferę komfortu nawet w tak brutalnym stylu jak loft. Mile widziane są masywne urządzenia z dużymi abażurami i niezorganizowaną sylwetką (oświetlenie studyjne, reflektor kolejowy).

Światła ledowe

Ten sposób oświetlenia będzie szczególnie korzystny w małym mieszkaniu. Takie „magiczne” światło wizualnie ułatwi przestrzeń i doda jej objętości.

W tak przestronnym wnętrzu światło główne może nie wystarczyć podczas pracy przy biurku. W takim przypadku warto dokonać wyboru na korzyść oryginalnej lampy stołowej na elastycznej nodze.

Loft Stockholm : Beatriz Pons 01
Sztokholm, Szwecja, projekt: Beatriz Pons

Loftowe meble

Loft to styl wykorzystujący minimalną ilość mebli. W zależności od typu loftu (boho, glamour, industrialny) mogą swoją estetyką nawiązywać do futuryzmu lub antyku. W tak undergroundowej atmosferze połączenie przeszłości i przyszłości wygląda harmonijnie. Stylowa skórzana sofa w salonie może więc stać się centralnym punktem na równi z luksusowym stołem i krzesłami z ekskluzywną tapicerką w jadalni.

Główne wymagania dotyczące mebli w tym stylu to funkcjonalność i minimalizm. W związku z tym małe przedmioty, jak krzesła, pufy, fotele, stoły, wieszaki, mogą mieć kółka. Dzięki temu można je swobodnie przesuwać i wykorzystywać ich elastyczność. Korzystając z takiego rozwiązania można łatwo zwolnić dodatkowe miejsce w dowolnym momencie. Jeśli chodzi o materiały, tradycyjnie preferuje się skórę, sztukaterię, wysokiej jakości drewno, stal i aluminium z wkładkami chromowymi.

raft-loft-kkd-dash-marshall-new-york
Raft Loft w Nowym Jorku, projekt: Dash Marshall

Ważne jest, aby nie umieszczać sprzętu i mebli blisko ścian. Doprowadzi to do wrażenia pustki, w której obszary mieszkalne stanowią samotne wysepki. Wysoka szafka zakłóca wizualną jedność stylu loftu, dlatego można ją zastąpić wieszakami. Najlepiej jednak nie mieć żadnej szafki, a wszystkie rzeczy przechowywać w pomieszczeniach gospodarczych, niszach lub szufladach pod schodami.

12th Street, Loft : Neil Logan Architect03
12th Street, NY projekt: Neil Logan

Sypialnia

Do sypialni warto postawić na niskie łóżko w stylu loftu w jasnych kolorach. Na przykład platforma łóżka z tapicerką z tkaniny. Oryginalne metalowe łóżko lub surowe drewno można również wykorzystać do podkreślenia linii stylu industrialnego.

NY 04

Kuchnia

Meble kuchenne w stylu loftu łączą różne tekstury i materiały. Szorstkie drewniane półki harmonijnie łączą się ze szklanym fartuchem i błyszczącą fasadą. Dość często kuchnia jest połączona z salonem, w tym przypadku wyspa, blat barowy lub sofa pomagają oddzielić obszary.

NY 01

Apartament z wnętrzami w stylu loftu

Mieszkanie przekształcone z przestrzeni warsztatowej jest dość proste i bezpretensjonalne. Z reguły nie trzeba go całkowicie planować od nowa. Ale zaprojektowanie małego studia lub mieszkania z jedną sypialnią w stylu loftu jest raczej trudne. Przede wszystkim należy zwrócić szczególną uwagę na ponowne planowanie: częściowo lub całkowicie zburzyć ściany niewsparte.

Loft_02

Można połączyć kilka obszarów mieszkalnych (na przykład kuchnię z salonem), znacznie poszerzając drzwi. Szerokie okna na na całą wysokość ściany wpuszczają więcej światła słonecznego do środka. W ten sposób wnętrze zyska przestronności.

Przy wyborze materiałów wykończeniowych, należy przestrzegać zasad prostoty i lakoniczności. Niektóre ściany powinny pozostać nietknięte, inne – od niechcenia pomalowane na biało lub otynkowane. Nie trzeba ukrywać systemu wentylacji, rur komunikacyjnych i przewodów – tworzą one estetykę tego brutalnego loftu.

NY 02

Neutralna paleta kolorów

Jedną z pierwszych rzeczy, które można zauważyć w przestrzeniach loftowych, jest to, że nie ma tam odważnych kolorów. Aby uzyskać efekt przestronności, czystości i minimalizmu, ten styl wykorzystuje kombinację neutralnych odcieni.

Jednak, w przeciwieństwie do surowości, jaką znamy z niejednej nowoczesnej przestrzeni, industrialne wnętrza wydają się bardziej ciepłe i zachęcające. Wynika to z faktu, że zamiast faworyzować odcienie czerni i bieli i uzyskany ostry kontrast, obejmują różnorodne odcienie brązu i beżu. Harmonijna mieszanka zawiera dominujące kolory z innymi neutralnymi, które służą jako akcenty.

Loft_01

Ciepłe, neutralne kolory są zazwyczaj świetnie sprawdzają się w dużych i otwartych przestrzeniach. Można powiedzieć, że stanowią już nową kategorię w wyrafinowanym wzornictwie przemysłowym. Takie odcienie pomagają zapewnić wizualne ciepło w stylu loftowym. Tworzą  część obszaru, który bez nich mógłby zostać przytłoczony chłodem metalowych rur i przewodów.

Zagal Loft : Tangible 07
Zagal Loft : Tangible

Baza kolorystyczna

Kiedy wyobrażamy sobie loft z dużymi otwartymi oknami, widzimy także dużą ilością odsłoniętej cegły. Jednak w takim wnętrzu przestronność podkreśla przede wszystkim kolor biały na ścianach. Z kolei ołowiany odcień ciemnej szarości jest praktycznie nieodzowny do budowania industrialnego charakteru. Nie zapominamy także o kolorze surowego betonu, który, obok cegły i stali, stanowi podstawę konstrukcyjną loftu.

Nie zapominajmy, że naturalne materiały również wchodzą w neutralną paletę. Stąd w projektach nie brakuje różnych elementów z drewna, kamienia i metalu.

NY 03

Mieszanka drewna i metalu

W przestrzeniach industrialnych bez wątpienia chodzi o mieszanie starego i nowego. Jednym z najprostszych sposobów na osiągnięcie tego kontrastu jest zestawienie różnych rodzajów drewna i metalu w całym projekcie.

Drewniane meble powinny wyglądać szacownie, opowiadać pewną historię. Dlatego styl loftowy doskonale wykorzystuje cytaty z vinage, klasyki i boho. Co za tym idzie, odnajdujemy tu także odważne nadruki, jasne poduszki i narzuty oraz eklektyczne modne sofy i ikony designu. W takim miejscu świetnie czuje się sztuka, w postaci dużych plakatów lub nieoprawionych obrazów opartych o ścianę. Dzięki temu przestrzeń przywołuje swoją tradycję pracowni artystycznej.

Jeśli chodzi o metal, możliwości są niezliczone. Wykończenie odgrywa kluczową rolę w ogólnej estetyce. Tak więc jeśli przestrzeń może wykorzystywać każdą postać metalu – od postarzanej miedzi, po polerowany chrom. Każda decyzja wpływa na ogólny wygląd i ostateczny efekt, nadając wnętrzu charakter. Konsekwencja to w tym wypadku konieczność, ponieważ styl loftowy wykorzystuje metal nie tylko w oprawach lamp. Tu niemal wszystko – od regałów po hookery w kuchni, może być wykonane z metalu właśnie.

Industrial Loft Grober : Meta-studio 02
Industrial Loft Grober, projekt: Meta-studio

Otwarty plan

Loft w nowojorskim SoHo, zgodnie z oczekiwaniami, ma dużą otwartą przestrzeń, którą projektanci w pełni wykorzystali. Tutaj zlokalizowano przestronny salon i jadalnię, w których właściciele mogą wydać przyjęcie na kilkanaście osób. Układ zachęca gości do spotkań towarzyskich nie tylko w dużej grupie, ale także w kameralnych klastrach. Wszystko dzięki, rozmieszczonym wokół centralnej części wypoczynkowej, kilku strefom satelitarnym na obrzeżach. Jedną z nich jest mały gabinet do pracy i do nauki.

Utrzymana w białej tonacji kuchnia na otwartym planie zapewnia dużo miejsca, nie odciągając uwagi od głównego centrum integracji. Sąsiadująca z kuchnią jadalnia dyskretnie potwierdza swoją obecność.

s3_soho_loft_new_york_studiolav
Soho, projekt: Studiolav

Pomysł na wnętrze

Projekt wnętrza salonu i jadalni oparty jest na imponującej kolekcji sztuki współczesnej. Odzwierciedla ona eklektyczny gust właścicieli, i opiera się na kapryśnej grze kolorów, faktur i kształtów. Odsłonięte ściany, nieoszlifowane drewniane belki i podłogi z twardego drewna nadają przestrzeni miejskiej szorstkości. Kolekcja minimalistycznych mebli o stylizowanej elegancji i zaokrąglonej geometrii, stanowi żartobliwy kontrast względem surowości stałych elementów.

Całość uzupełnia seria unikatowych dywanów i lamp, które zacierają granice między dziełami sztuki a meblami. Różnorodną selekcję elementów dekoracyjnych otacza subtelna paleta kolorów o delikatnych pastelowych odcieniach poplamionych jaskrawymi błękitami i czerwieniami. Wiele warstw składa się na wyrafinowaną i harmonijną kompozycję stworzoną przez architektów.

soho_loft_new_york_studiolav
Soho loft, projekt: Studiolav

Kolekcja sztuki

W przypadku eklektycznego wystroju STUDIOLAV, kolekcja dzieł sztuki koncentruje się na fantazyjnych, prowokujących zdjęciach współczesnych artystów. Szwajcarski fotograf Christian Tagliavini czerpie inspirację z włoskiego Quattrocento i pisarza science fiction Julesa Verne’a. Natomiast brytyjski artysta digitalowy, Ray Caesar, inspiruje się obrazami przedstawiciela rokoko –  Jean’a-Antoine’a Watteau. Z kolei holenderska fotografka Jenny Boot, sugestywnie nawiązuje do malarstwa holenderskiego złotego wieku. Różnorodna, choć jednocześnie powodowana podobną ideą grupa artystów, odbita echem w starannie zaaranżowanych wnętrzach, doskonale oddaje pełen entuzjazmu kosmopolityzm właścicieli.

Zagal Loft : Tangible 04
Zagal Loft : Tangible

Podsumowanie

Wzornictwo przemysłowe nie traci na popularności od lat i nie trudno zrozumieć dlaczego. Styl loftowy opiera się na połączeniu najlepszych aspektów uroku starego świata z nowoczesną elegancją. Zasadniczo jest to idealny kompromis. Jedna obnażenie wszystkiego wymaga dużej odwagi, a wzornictwo industrialne polega na odsłonięciu każdego elementu. Tylko w ten sposób można osiągnąć surowy, ostry styl. Przestrzeń i światło definiują charakter loftu, który staje się w pewien sposób galerią. Obszerna kubatura i świetne oświetlenie zachęcają do eksponowania elementów wystroju wnętrza, pozawalają im naprawdę błyszczeć. Dlatego w tylu loftowym możemy mówić o symbiozie przyszłości z przeszłością.

 

Zobacz także:

vipp-kolejna-odslona-hotelarskiej-przygody

dom-w-starej-szkole-projektu-paper-house-project

light-filled-loft

 

 

 

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close