Badacz Bob Hendrikx stworzył Living Cocoon, trumnę wykonaną z grzybni, która pomaga przyspieszyć rozkład, a jednocześnie poprawia jakość gleby. Wytwarzany z grzybni. Żywy Kokon aktywnie uczestniczy w procesie kompostowania organizmu po śmierci. Usuwa także toksyczne substancje z ziemi – tworząc bogatsze warunki do wzrostu nowych roślin.
Pudełkowa trumna powstaje w ciągu zaledwie jednego tygodnia. Następnie, zawierając ciało zmarłego, rozkłada się przez około dwa do trzech lat. Dla porównania, konwencjonalne trumny rozpadają się w ziemi po ponad dziesięciu latach.
Hendrikx, który jest badaczem na Politechnice w Delft, ma nadzieję, że to, co nazywa „żywą trumną”, może stworzyć zamknięty system usuwania zmarłych i naprawiania części szkód wyrządzonych Ziemi przez ludzi.
Obecnie żyjemy na cmentarzu natury. Nasze zachowanie jest nie tylko pasożytnicze, ale także krótkowzroczne. Degradujemy organizmy do martwych, zanieczyszczających materiałów, ale co by było, gdybyśmy utrzymywali je przy życiu?”
The Living Cocoon umożliwia ludziom ponowne zjednoczenie się z naturą i wzbogacenie gleby zamiast ją zanieczyszczać”.
Living Cocoon – recycler natury
Opisana przez Hendrikxa jako „recykler natury”, grzybnia to nitkowata część grzyba, który zwykle rośnie pod ziemią. Jego funkcją to odżywianie grzybów poprzez wydzielanie enzymów rozkładających biologiczne polimery. Wspomaga także rozkład i uwalnia dwutlenek węgla z powrotem do atmosfery.
Grzybnia nieustannie poszukuje materiałów odpadowych do przekształcenia w składniki odżywcze dla środowiska. To samo robi z substancjami toksycznymi, w tym z ropą, plastikiem i metalem”.
Na przykład grzybnia była używana w Czarnobylu, wykorzystuje się w Rotterdamie do oczyszczania gleby. Stosują ją również niektórzy rolnicy, aby przywrócić ziemi zdrowie”.
Jak Hendrikx wpadł na pomysł wykorzystania grzyba do zrobienia trumny podczas zeszłorocznego Dutch Design Week. Zaprezentował tam swój żyjący dom – nadające się do zamieszkania strąki wykonane z grzybni.
Podeszła do mnie dziewczyna i zapytała:„ A co będzie, jeśli moja babcia umrze? Czy mogę ją tak zostawić? I wtedy zdałem sobie sprawę, co grzybnia może zrobić dla nas, ludzi, wprowadzając nas z powrotem w cykl życia i umożliwiając nam dostarczanie pożywienia roślinom”.
Każdy Living Cocoon jest uprawiany i formowany w ciągu siedmiu dni. Aby zrobić trumny, Hendrikx i jego zespół mieszają preferowany przez siebie rodzaj grzybni z organicznym podłożem w formie. Grzybnia wchłania to podłoże, tworząc trójwymiarową strukturę, która rośnie, wypełniając kształt formy, w której się znajduje. Jak wyjaśnił projektant, cały proces produkcji jest pasywny, czyli nie wymaga żadnej energii, ciepła ani światła.
Cudowna grzybnia
Opracowane w ramach startupu Hendrikxa o nazwie Loop z siedzibą w Holandii, The Living Cocoons poddano już pierwszym testom. Wzięły w nich udział spółdzielnie pogrzebowe CUVO z siedzibą w Hadze i De Laatste Eer z siedzibą w Delft. Startup zaczął testować swoją pierwszą partię dziesięciu trumien grzybni w zeszłym tygodniu, wykorzystując je do pogrzebów.
Dalsze testy przeprowadziła firma biotechnologiczna Ecovative z siedzibą w Nowym Jorku. Wykazały one, że sama trumna jest wchłaniana przez ziemię w ciągu 30 do 45 dni w normalnych holenderskich warunkach glebowych. Jednak zespół nie przetestował jeszcze w pełni wpływu trumny na jakość gleby w zwiększaniu różnorodności biologicznej.
Chcemy dokładnie wiedzieć, jaki wpływ ma on na glebę, ponieważ pomoże nam to przekonać lokalne gminy w przyszłości do przekształcenia zanieczyszczonych obszarów w zdrowe lasy, wykorzystując nasze ciała jako składniki odżywcze” – powiedział Hendrikx.
Hendrikx i jego zespół obecnie pracują nad grzybami emitującymi światło. Szukają sposoby, by wyrosły one z trumny przez glebę i nad ziemią, jako znacznik miejsca pochówku ciała. W ten sposób grzyby oświetlające mogą zastąpić kwiaty lub znicze, które ludzie zwykle umieszczają na grobie.
Hendrikx jest jednym z kilku projektantów, którzy chcą uczynić śmierć bardziej zrównoważoną. Anna Citelli i Raoul Bretzel stworzyli biodegradowalną kapsułkę w kształcie jajka dla zmarłego, którą zakopuje się w ziemi przed zasadzeniem drzewa. Natomiast Shaina Garfield zaprojektowała również ekologiczną trumnę, która podobnie jak Living Cocoon wykorzystuje grzyby do szybszej biodegradacji organizmu podczas nawożenia otaczającej gleby.
Zobacz także:
niekonwencjonalny-projekt-domu-z-grobem
victoria-lautman-zapomniane-podziemne-zbiorniki-indii