Projektantka Shalini Misra stworzyła wygodne, a jednocześnie kolorowe wnętrze, pełne niespodzianek. Rodzinny dom w Londynie łączy sztukę, rzemiosło i detale wykonane na zamówienie.
Ten wiktoriański budynek leży tuż przy ruchliwej King’s Road. Londyński dom to czteropiętrowa rezydencja z epoki z fasadą w stylu Tudorów. Cały obszar podlega ochronie konserwatorskiej. W związku z tym z zewnątrz wydaje się „typowym” londyńskim domem z cegły. Jednak w środku jest pełen niespodzianek, łączących rzemiosło, sztukę i wykonane na zamówienie detale.
Misra całkowicie przeprojektowała układ domu, aby dostosować go do standardów XXI wieku i dopasować do codziennego życia zapracowanej czwórki. Jej strategia, jak wyjaśnia, polegała na „płynnym układzie z poczuciem przestrzeni, która jest wszechstronna, aby stworzyć prywatną przestrzeń dla skupienia i spokoju”. Wyważenie wysmakowanych kolorów z poczuciem ciepłego otulenia to mocna strona twórcy. Misra słynie z projektów, które łączą style i epoki, po mistrzowsku kreuje spójną całość.
Szyte na miarę i wykonane na zamówienie detale
Powiększanie pokoi i sprytne ukrywanie usług to klucz do stworzenia wygodnego, ale schludnego domu. Koncentruje się on na prezentowaniu przedmiotów i sztuki, a także na zaspokajaniu potrzeb mieszkańców.
Wizja naszych klientów dotycząca ich domu obejmowała parter na otwartym planie przeznaczony na recepcję i jadalnię z przestrzenią podłogową i ścienną na sztukę i rzeźby oraz przestrzeń do rozrywki” – mówi Misra.
Projektantka wywiązała się z obietnicy i teraz nowa piwnica stanowi część rodzinną. Drzwi przesuwne oddzielają ją od kuchni i użytkowej. Obszar zewnętrzny na tym samym poziomie zapewnia mnóstwo naturalnego światła.
Istniejącą klatkę schodową usunięto i zastąpiono taką, która nie tylko służy funkcjonalnemu celowi. Sama w sobie jest także elementem rzeźbiarskim, zainspirowanym przez Gio Pontiego. To dzieło doświadczonych rzemieślników, jednych z wielu z którymi Misra ma regularnie współpracuje.
Ściana schodów łączy cztery piętra z wykonanym na zamówienie, ręcznie wykańczanym tynkiem we wzór liniowych i okrągłych kształtów inspirowanych płaskorzeźbami Bena Nicholsona z lat trzydziestych XX wieku” – mówi projektantka.
Imponująca kolekcja dzieł klientów była na każdym kroku wplatana we wnętrza domu. Całość uzupełniają wykonane na zamówienie okucia, które dodają bogatej tekstury. Nie zabrakło również najwyższej klasy mebli, w tym sofy Vladimira Kagana. Żyrandol pochodzi z Carpenters Workshop Gallery, a stół zaprojektował Martino Gamper. Natomiast sufit piwnicy pokrywa tłoczona blaszana tapeta. Tworzy intrygujący, niezwykły element centralny, który zrównuje kolorowe elementy poniżej.
Zobacz także:
https://pointofdesign.pl/wnetrza/mews-house-reinterpretacja-londynskiej-tradycji/
https://pointofdesign.pl/wnetrza/funkcjonalne-sciany-w-londynskim-apartamencie/
https://pointofdesign.pl/wnetrza/czarne-wnetrza-lost-house-davida-adjaye/