Zlokalizowane w Dakarze Międzynarodowe Centrum Kongresowe, zaprojektowane przez turecką pracownię architektoniczną Tabanlioglu Architects, to piękny hołd dla kultury i krajobrazu Senegalu. Budynek ten łączy w sobie użyteczność z głęboką symboliką.
Baobab- symbol i ozdoba
Najciekawszym elementem kompleksu jest dach, pod którym znajdują się najważniejsze budynki centrum konferencyjnego. Skomplikowana konstrukcja jest inspirowana charakterystycznym afrykanskim drzewem- baobabem, uchodzącym za symbol narodowy. Drewno pochodzące z tego rodzaju drzewa odgrywa także ważną rolę w dekoracji wnętrza kompleksu, korzystającym z obiektu o znaczeniu baobabu w kulturze senegalskiej.
Na zewnątrz, u podstawy budynku znajduje się duży zbiornik z wodą, w której widać odbicie charakterystyczneego dachu. Basen nie tylko podkreśla znaczenie wody i tego jak cenny jest w Afryce ten żywioł, lecz także jest źródłem zimnego powietrza, które ochładza budynek, gdy silny wiatr uderza w taflę.
Centrum kongresowe zostało wykończone tuż przed 15-stym szczytem frankofońskim. Kompleks mierzy 77 500 m2, a główne audytorium jest w stanie pomieścić 1 500 osób. Oprócz tego w budynku znajduje się wiele sal konferencyjnych. Przez okna sięgające od podłogi do sufitu, przysłonięte ażurową konstrukcją z baobabu, podziwiać można basen oraz odbijający się w nim dach.
Zobacz także:
Europejska stolica kultury i architektura Daniela Libeskinda