Każdego roku 30 milionów ludzi odwiedza położoną w sercu Paryża Wieżę Eiffla. Jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych na świecie, jest ofiarą swojej popularności. Podstawowe problemy to zatłoczenie, ograniczona dostępność, brak usług i zatłoczone ogrody. Miasto ogłosiło więc międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt przebudowy otoczenia swojej wizytówki. W efekcie, spośród 42 zgłoszeń, wybrano trzy pracownie do przedstawienia koncepcji krajobrazu wokół Wieży Eiffla. Projekt OnE autorstwa Gustafson Porter + Bowman zwyciężył i pierwsza faza projektu zostanie ukończona przed Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu w 2024 roku.
Odkryć, podejść, odwiedzić
Założenie projektu było proste – ma on pozwolić odkryć, podejść, odwiedzić – i zapewnić otoczenie, które jest zgodne z prężną, wciągającą i przyjazną środowisku wizją przyszłości miasta. Zwycięska propozycja, OnE, przewiduje spójny, czytelny krajobraz, który ujawnia jedność, ciągłość i różnorodność.
OnE proponuje oś łączącą z centralnie umiejscowioną Wieżą Eiffla. Przestrzeń obejmuje więc Place du Trocadéro, Palais de Chaillot, Pont d’Iéna, Champ de Mars i Ecole Militaire. Wzdłuż tej centralnej zielonej osi znajduje się seria przerysowanych krajobrazów. Tak więc amfiteatr zieleni przywraca przestrzeń pieszym na Placu Trocadéro. Nowa i ożywiona przestrzeń publiczna rozciąga się od fontann Varsovie w kierunku Pont d’Iéna. Sam most jest reinkarnowany jako zielona promenada w kierunku ogrodów Wieży Eiffla. U jej podnóży, dyskretnie ukryte wśród drzew, miejsca usługowe i udogodnienia zaspokajają tłumy. Natomiast podniesione trawniki na Polach Marsowych chronią i unoszą krajobraz.
OnE | dla ludzi
OnE tworzy także przestrzenie przyjemności i kontemplacji, które rozmieszczone są wzdłuż całego założenia. To właśnie ludzie i skala były priorytetami w tym projekcie. Nowe perspektywy są sformułowane i zainscenizowane tak, aby zbalansować dominującą Wieżę Eiffla. Dzięki temu zwiedzający mają przemierzać cały teren i dłużej cieszyć się tam swoją obecnością. Propozycja OnE ustanawia spójną hierarchię zagospodarowania całego obiektu. W ten sposób poprawia dostępność dla pieszych i ruch w mieście.
Francuskie ogrody
OnE przywołuje zatem połączenie dwóch historycznych typologii krajobrazu. Po pierwsze są to klasyczne francuskie ogrody, charakteryzujące się głównymi osiami, które wyrażają moc. Po drugie francuskie malownicze ogrody, jako miejsca artystycznych eksperymentów. W tym miejskim krajobrazie zielone trasy i ogrody zarezerwowane dla twórczych poszukiwań tworzą i łagodzą centralną oś. Te „korytarze” i „polany” wprowadzają różnorodność biologiczną. To także obszary przeznaczone do organizacji tymczasowych wydarzeń, takich jak występy muzyczne czy wystawy rzeźb. Tak więc OnE przedstawia równocześnie ideę i ideał jednolitej przestrzeni.
Ouest-Est / OnE
Wreszcie, OnE uosabia międzynarodowy charakter tego miejsca. Łączy nie tylko stronę zachodnią miasta (Trocadéro) ze wschodnią (Joffre). Ouest-Est / OnE reprezentuje połączenie między Zachodem a Wschodem: jedną ludzkość, jedną planetę. Dlatego też projekt ujednolica przyszłościowe podejście do środowiska. Tym samym Paryż i propozycja OnE stanowią awangardę wprowadzania zrównoważonej zieleni do miast.