Zielony dach łączy brazylijski dom, zaprojektowany przez Studio Arthur Casas, z pobliskim polem golfowym. Słynna firma architektoniczna wykorzystała trawę na zwieńczenie wakacyjnej oazy, składającej się z dwóch połączonych ze sobą brył, wychodzących na pole golfowe. To nie pierwszy tego typu projekt pracowni, którą w 1999 roku założył i prowadzi Arthur Casasa Mattosa. Studio ukończyło niedawno dom w São Paulo z basenem na wspornikach i polem golfowym na dachu.
JY House to rezydencja o powierzchni 1.127 metrów kwadratowych usytuowana tuż przy polu golfowym w Fazenda Boa Vista w Brazylii. Powstała na zamówienie pary i dwójki jej dorosłych dzieci, jako cel wakacyjnych podróży.
Tworzące obiekt dwie prostokątne bryły są od siebie dość odmienne. Pierwszą owija szara okładzina z ołowianego aluminium, a druga stanowi rodzaj betonowej rzeźby. Aluminiowa bryła unosi się nad mniejszą betonową za pomocą odwróconych belek betonowych. Dzięki temu architektom udało się wesprzeć smukłą konstrukcję.
Największym wyzwaniem projektu było wykonanie dużych wag i przęseł w bardzo smukłej konstrukcji. Rozwiązaniem było wykorzystanie przestrzeni między piętrami do stworzenia odwróconych belek” – powiedział Studio Arthur Casas.
Aby poprawić efektywność i zużycie energii w domu, Studio, nad każdym z prostokątnych budynków powstał trawiasty dach. Na aluminiowej konstrukcji umieszczono także panele słoneczne, które służą do podgrzewania wody, oszczędzając energię zwykle zużywaną do tego celu.
Duże okna i drzwi oraz zewnętrzne obszary mieszkalne tworzą krzyżową cyrkulację powietrza między dwiema bryłami a pomieszczeniami. Dzięki temu znacznie zmniejszono potrzebę stosowania klimatyzacji i innych systemów grzewczych.
Wakacje na polu golfowym
Część dzienna i jadalnia na otwartym planie znajduje się na parterze z widokiem na basen i przyległe pole golfowe. Szklane drzwi przymocowane do szyny, przesuwają się z przodu pomieszczenia. W ten sposób chronią od zewnątrz, lecz nie zakłócają ciągłości przejścia między przestrzenią wewnętrzną i zewnętrzną.
Wewnątrz gładka betonowa podłoga i ściany kontrastują z akcentami z ciemnego drewna na suficie i meblach. W salonie część betonowej ściany odcięto, tworząc w zamian kominek z regałem. Także klatka schodowa w przedpokoju jest wykonana z betonu.
Zakrzywiona ściana wykonana z drewna freijó oddziela kuchnię od jadalni, a także tworzy korytarz łączący wejście domu z częścią dzienną. Półokrągły blat przymocowano do zaokrąglonej przegrody na całej jej długości.
Dwie sypialnie gościnne ulokowano na parterze, zapewniając wyjście na basen i patio. Na piętrze znajdują się dwie dodatkowe sypialnie, a także apartament główny, do którego przylega prywatna przedsionek. Frontowe drzwi każdej z sypialń otwierają się na taras i zielony dach utworzony przez niższą bryłę.
Druga klatka schodowa, usytuowana na przeciwległym końcu domu, prowadzi do siłowni i pokoju rekreacyjnego na piętrze. Niezwykle oszczędne oprawy oświetleniowe w całym domu obejmują kwadratowe elementy wnękowe, a także długie, cienkie paski. Doskonale harmonizują z linearnymi sufitami i ścianami.
Zobacz także:
lizbonski-apartament-wedlug-arthura-casasa
ipanema-letni-apartament-wg-arthura-casasa
nadmorska-willa-projektu-studio-arthur-casas