Przeprojektowana przez Tadao Ando Bourse de Commerce (Giełda Papierów Wartościowych) w Paryżu Tadao Ando ogłasza otwarcie 23 stycznia 2021 roku. W związku z nieoczekiwaną sytuacją wywołaną pandemią, otwarcie przesunięto o kilka miesięcy, ponieważ wstępnie planowano je na wrzesień 2020.
Bez wątpienia to jeden z najbardziej oczekiwanych projektów kulturalnych Paryża. Słynny, japoński architekt podjął się go na zlecenie biznesmena François Pninault i Pinault Collection. Jedyna w swoim rodzaju przestrzeń obejmie bowiem jej liczne zbiory.
Mistrz Tadao Ando i Pinault
Tadao Ando od dawna współpracuje z Pinaultem, pracując razem przy takich projektach jak Palazzo Grassi i Punta della Dogana w Wenecji. Tym razem opracował projekt transformacji Bourse de Commerce – dawnej Paryskiej Giełdy. To okazały historyczny budynek pełen niezwykłych elementów z epoki. Podziwiać tu możemy więc między innymi centralną rotundę, kopułę i malowidła ścienne. Ando i jego zespół pracowali nad charakterem oryginalnej konstrukcji, dodając warstwę charakterystycznego dla tego kultowego architekta betonowego minimalizmu.
Ando ma doświadczenie w tworzeniu potężnych, ale uspokajających przestrzeni kulturowych, takich jak jego niedawno ukończone Muzeum Sztuki He w Chinach. Na Giełdzie umieścił cylindryczną trójpoziomową konstrukcję w głównej rotundzie budynku, tworząc miejsce na wystawy. Pozostała część budynku, w tym kopuła, która jest wpisana na listę zabytków, została całkowicie odrestaurowana i zmodyfikowana.
Nowa sesja fotograficzna tego miejsca właśnie ujrzała świat dzienny. W ten sposób poprzedziła oficjalną inaugurację na początku przyszłego roku. Przestrzeń galerii dopełnia audytorium, obfite, jasne foyer i scena typu black-box dla instalacji wideo i eksperymentalnych spektakli.
Jestem zachwycony zbliżającym się otwarciem Bourse de Commerce. Nie tylko wzbogaci ona do krajobraz europejskich instytucji zajmujących się prezentacją sztuki współczesnej. Jednocześnie, ale po trudach, jakich doświadczyła Francja i świat w 2020 roku, przyczyni się do renesansu paryskiej sfery kulturowej” – mówi Pinault.
Plany odnośnie samego uroczystego uruchomienia tej przełomowej kulturalnej destynacji zakładają oczywiście zabezpieczenia zgodne z oczekiwaniami i wytycznymi dotyczącymi zdrowia i bezpieczeństwa.
Zobacz także:
dom-tadao-ando-w-reinterpretacji-yo-shimady