Search

Wspomnienie Ricardo Bofilla (1939 – 2022)

Walden_Ricardo Boffil_foto:gregori_civera_pati_nunez_pointofdesign.pl

Ricardo Bofill, hiszpański architekt z zamiłowaniem do mocnych kolorów i odważnych form, zmarł w Barcelonie 14 stycznia 2022 roku. Spoglądamy wstecz na jego życie i pracę.

Hiszpański architekt Ricardo Bofill zmarł w wieku 82 lat. Być może najbardziej znany współczesny architekt w kraju, w długiej karierze wytyczał charakterystyczną osobistą ścieżkę w zabudowanym środowisku, wykorzystując bogate kolory i abstrakcyjne formy. Jego prace często uwzględniały fizyczne lub duchowe szczątki wcześniejszych ruchów, zwłaszcza w jego własnym domu i pracowni, ogromnej przebudowanej fabryce cementu na obrzeżach Barcelony, a mimo to różnił się od skojarzeń z jakimkolwiek jednym stylem lub podejściem.

La Muralla Roja (The Red Wall), Calpe, Spain, 1973,projekt: Ricardo Boffil

Ricardo Boffil – architekt z Katalonii

Urodzony w 1939 roku Bofill od najmłodszych lat był zanurzony w życiu i kulturze Katalonii. Jego ojciec Emilio był architektem i budowniczym, choć niezarejestrowanym, z bliskimi osobistymi powiązaniami z bogatą sceną kulturalną Barcelony. Emilio odegrał ważną rolę w tworzeniu i pierwszych pracach pracowni jego syna, która obejmowała nie tylko architekturę, ale także inne dyscypliny, takie jak poezja, ekonomia i krytyka literacka. Założone w 1963 roku, Ricardo Bofill Taller de Arquitectura wykonało najbardziej udane prace w dziedzinie mieszkalnictwa. W szczególności wyróżniały się dwa projekty, Walden 7 i La Muralla Roja. Oba zyskały nową uwagę w naszym nasyconym obrazami świecie cyfrowym, dzięki uderzającym, polichromatycznym formom, które nigdy na długo nie znikają z nowoczesnego radaru kulturowego.

W 2021 roku południowokoreański serial dramatyczny „Squid Game” dodał kolejną warstwę metatekstową, z dekoracjami i środowiskami, które wydają się bezpośrednio nawiązywać do schodów w stylu Eschera i jasnych kolorów obudowy The Red Wall w Calpe, w Alicante. Zbudowany w latach 1968-1973 The Red Wall ma ponadczasowy wygląd, podobnie jak piętrowe apartamenty bloku Walden 7, położonym obok Taller de Arquitectura w Barcelonie.

Dom rodzinny, Girona, 1973,projekt: Ricardo Boffil

Taller de Arquitectura – spuścizna Boffila

Oprócz mieszkań, inne duże projekty obejmują Teatr Narodowy w Barcelonie, dwa terminale na lotnisku Josep Tarradellas Barcelona-El Prat, centralę Shiseido w Tokio oraz projekty w Chicago, Paryżu i Casablance. Trwają prace na kampusie Politechniki Mohammeda VI w Maroku, a także nad innymi projektami, nad którymi czuwają synowie Bofilla, Ricardo Emilio i Pablo, którzy dziś prowadzą biuro liczące 100 osób.Reprezentują trzecie pokolenie tej niezwykłej kreatywnej rodziny, która nadal będzie wywierać znaczący wpływ na środowisko budowlane. Pod kierownictwem Bofilla The Taller zaprojektował ponad 1000 budynków w 40 krajach.

La Pirámide, 1976, na granicy Hiszpanii i Francji,projekt: Ricardo Boffil

Budynek Bofilla można czytać jak dzieło sztuki, starannie przemyślane nawarstwianie formy i koloru połączone z miłością do światła i przestrzeni. Na długo zanim wszyscy staliśmy się obsesyjnymi kuratorami naszych osobistych środowisk, Bofill proponował architekturę jako coś, co służyło jako gigantyczne tło dla naszego życia, im większe i bardziej epickie, tym lepsze. Nie zawsze się to udawało, a jego osiedle w Marne-la-Vallée we Francji, Les Espaces d’Abraxas, pogrążyło się w ponurym, bezosobowym neoklasycyzmie.

Palacio Municipal de Congresos w Madrycie, 1992, projekt: Ricardo Boffil

Dynamiczna architektura pełna kolorów

Kiedy to wszystko się złożyło, jego praca była uderzająco odrębna. Wiele z jego dorobku zostało uchwyconych w monografii Gestalten z 2019 roku, Ricardo Bofill: Visions of Architecture, hojnej celebracji pracy Taller de Arquitectura. Najlepsze prace Bofilla niczym scena zachęcały do ​​życia, doceniania zmieniającej się dynamiki otoczenia, ożywionej grą światła i cienia, ścian i okien. Miasto było jego płótnem, a świat jest trochę uboższy od momentu jego odejścia.

Mohammed VI Polytechnic University, Ben Guerir, Morocco, od 2016 w budowie,projekt: Ricardo Boffil

Zdjęcia: Gregori Civera i Pati Nunez agency

Zobacz także:

La Fabrica Ricardo Bofilla nieprzerwanie inspiruje

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close