Dobry design tworzy relacje – między ludźmi, przedmiotami, technologiami. Ale kiedy pozwala na wystąpienie niemożliwych połączeń, przywołuje ideę magii.
Flos – ikona designu od 50 lat
To właśnie słowo magia przychodzi na myśl, gdy myślimy o historii Parentesi, lampy Pio Manzù i Achille Castiglioniego, produkowanej przez Flos od 1971 roku i prezentowanej z okazji 50-lecia w nowych edycjach Turquoise i Orange Signal. Historia Parentesi to historia dialogu, który nigdy się nie wydarzył, historia pomysłowości podsycanej zamiłowaniem do przedmiotów codziennego użytku i przykład szacunku, jaki twórcy powinni mieć dla twórczości innych.
Czy Castiglioni wiedział, ile wrażliwości Manzù było w interpretacji jego projektu? – Ciężko powiedzieć, ale Castiglioni zdecydował się podzielić autorstwo Parentesi ze swoim zmarłym kolegą, szanując wartość jego intuicji tak samo, jak projekt i umiejętności techniczne, które przekształciły go w gotowy produkt. „Szlachetny gest, który uczy szacunku dla idei w świecie, w którym często go brakuje” – mówi Giacomo Manzù.
Flos – reedycja projektu mistrzów
Szacunek znajduje również odzwierciedlenie w wyborze, jakiego dokonali kuratorzy projektu Flos, architekci Calvi Brambilla, aby zaczerpnąć z wyobraźni obu twórców Parentesi na specjalną edycję, w 50. rocznicę powstania lampy. Para wybrała Turquoise i Signal Orange, kierując się podejściem filologicznym. „Pierwszy był bliski Castiglioniemu, który używał go do wnętrz domowych. Drugi to kolor, którego Manzù użył w swoich prototypach.
Zaaplikowaliśmy je na tubę, ale także na podstawę, ponieważ była tak pokolorowana w oryginalnym projekcie. Nawet opakowanie z lat 70. zostało przeprojektowane i ponownie wprowadzone wraz z okrągłą książeczką umieszczoną pod podstawą lampy
Ta reinterpretacja Parentesi to coś więcej niż nostalgiczna operacja, to kolejny fragment dialogu między mistrzami projektowania: rozmowa, która trwa od 50 lat.
Zobacz także:
Flos sięga do garderoby z nową linią Belt