Talent i kreatywność, wyśmienite rzemiosło i idea integrującego się społeczeństwa integrującego. Wspólnoty, która wierzy we współpracę i wzajemne przenikanie się różnych rzeczywistości w celu wspólnego budowania kultury. Oto przesłanki stojące za projektem zakładki na książki Hyle od Porro.
Wynikająca z delikatnej i kobiecej ręki projektantki Elisy Ossino, Hyle to zakładka, a w zasadzie abstrakcyjna żywa rzeźba. Można na niej rozłożyć książkę między sesjami czytania, aby zaznaczyć miejsce między stronami. Jednocześnie oddaje hołd uprzywilejowanemu miejscu, które dla Porro, dziś bardziej niż kiedykolwiek stanowi symbol schronienia, ochrony i miłości.
W filozofii termin hyle (/ ˈhylɛː /; ze starożytnej greki: ὕλη) odnosi się do bezkształtnej materii, czekającej na przemianę za sprawą czynnika zewnętrznego i przetłumaczenie na świat rzeczywisty. Starożytni używali go do określenia „leśnego drewna”, które odpowiednio ułożone przez człowieka może generować wiele form. Przedmiot, który wyzwala miłość do piękna i jakości, a jednocześnie uosabia pragnienie bardziej sprawiedliwej i wspierającej przyszłości. Reprezentuje nie tylko estetykę, ale także wartości jednej z historycznych marek Made in Italy, założonej w Brianzie w 1925 roku.
Drewno – ulubiony materiał Porro
Od ponad 90 lat drewno stanowi ulubiony materiał i uprzywilejowane pole działań Porro. Firma szczyci się głęboką znajomością gatunków drewna i technik obróbki. Do wykonania Hyle wybrano białą topolę, lite drewno o jasnym kolorze i nienagannym wyglądzie. To gatunek szczególnie rozpowszechniony we Włoszech, gdzie jego uprawy stanowią przykład planowanych plantacji leśnych. Cyklem życia od sadzenia do wyrębu wynosi 9 lat. Już wtedy materiał nadaje się do budowy trwałych obiektów, które szanują las, jednocześnie promując jego odpowiedzialne gospodarowanie i regenerację.
Przekazywanie wiedzy rzemieślniczej
Porro troszczy się także o lokalny obszar i przyczynienia się do utrwalenia miejscowych tradycji produkcyjnych. W związku z tym firma powierzyła produkcję zakładki Hyle firmie Contrada degli Artigiani z Fundacji Cometa w Como. To miejsce, w którym mistrzowie, odnawiając tradycję, przekazują wartość pracy, techniki i tajemnice najstarszego rzemiosła młodym ludziom żyjącym w trudnych warunkach społecznych, ekonomicznych i osobistych. Uczą tu profesjonalizmu prawdziwej pracy i oferują produkty wysokiej jakości.
Odpowiedzialne społecznie opakowanie Hyle
Opakowanie zakładki Hyle stanowi tekstylne opakowanie w stylu furoshiki. Nawiązano więc do typowego szalika używanego w Japonii do łatwego transportu przedmiotów codziennego użytku. Dla Porro produkuje je Cooperativa Alice, spółdzielnię, która prowadzi warsztaty haute couture w więzieniu San Vittore w Mediolanie w celu rehabilitacji wrażliwych kobiet. Ta inicjatywa sprawia, że ludzie z różnych środowisk pracują razem. Zdobywają tu nowe umiejętności, aby stworzyć warunki dla stabilnej i godnej ponownej integracji ze społeczeństwem. A więc to odpowiedzialne opakowanie wielokrotnego użytku, stworzone zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Zobacz także:
https://pointofdesign.pl/temat-dnia/porro-2020-wszechstronne-szafki-offshore/
https://pointofdesign.pl/przewodnik-po-markach/porro-garderoba-w-stylu-made-in-italy/
https://pointofdesign.pl/temat-dnia/elisa-ossino-kreatorka-nierzeczywistosci/