Nowe okna sklepowe Prady prezentują obrazy Thomasa Demanda, na których króluje kwiat wiśni. W ten sposób świętują nadejście wiosny, zgodnie japońską tradycją. Hanami oznacza „oglądanie kwiatów” i jest to sztuka czerpania radości z piękna kwiatów. Sezon kwitnienia wiśni to punkt kulminacyjny roku. Oznacza koniec zimy i jednocześnie reprezentuje młodość, zapał do życia i emocji ucieleśnionych przez wiosnę. W związku z tym to prawdziwie uniwersalny przekaz, a zarazem potężny symbol energii.
Kwiat wiśni czyli nadejście wiosny
Płynnie rozmieszczone w oknach sklepu kwiatowe obrazy Demand, zatytułowane Blossom, tworzą żywą narrację. W rzeczywistości wchodzi ona w nowy dialog z przechodniami w miastach na całym świecie. To dzieło doskonale wpisuje się w twórczość niemieckiego artysty, w której sercu leży koncepcja fotografii jako języka globalnego. W tej serii Demand ponownie odbudowuje istniejące obrazy i zastępuje je sztuczną wersją samych siebie. Dzięki współpracy z Pradą jego praca spotyka się i wchodzi w owocną wymianę ze światem mody.
Instalacje z zakrzywionym podświetlanym tłem zobaczyć można już od lutego w sklepach Prady. Wystawy znajdziemy między innymi w Nowym Jorku, Mediolanie, Paryżu, Londynie, Tokio, Singapurze, Seulu, Los Angeles.
O Thomasie Demandie
Urodzony w 1964 roku w Monachium Thomas Demand to niemiecki artysta znany ze swoich wielkoformatowych zdjęć. Przedstawia na nich motywy ze zdjęć w środkach masowego przekazu lub z jego osobistego archiwum. Odtwarza je w naturalnych rozmiarach na papierze i tekturze.Poprzez swoją pracę stara się obalić pojęcie fotografii jako nieuchronnie obiektywnego lub prawdziwego medium. Tym samym bada lukę między rzeczywistością a jej reprezentacją.
Wiele jego prac nadaje architektoniczny charakter przestrzeni. Natomiast jego zainteresowanie architekturą pozwoliło na współpracę z architektami, takimi jak Caruso St. John, David Chipperfield, Rem Koolhaas i SANAA. Demand pokazywał swoje prace w głównych muzeach i galeriach na całym świecie. Wśród nich warto wymienić Fondazione Prada, MoMA oraz Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, Los Angeles County Museum of Art (LACMA), Centre Pompidou w Paryżu oraz Tate Modern w Londynie.