Zaprezentowany po raz pierwszy w 1967 roku Pavilion Le Corbusier, po drobiazgowej renowacji, jest ponownie gotowy do bycia podziwianym. Przez niemal półtora roku architekci Silvio Schmed i Arthur Rüegg pracowali nad przywróceniem jego dawnej, barwnej, wypełnionej sztuką chwały. Obiekt ten jest ostatnim projektem zrealizowanym za życia mistrza.
Pawilon sztuki
Stalowo-szklaną konstrukcję o powierzchni 600 m2, która rozciąga się na cztery kondygnacje, Le Corbusier zaprojektował na życzenie projektantki wnętrz, właścicielki galerii i swojej patronki Heidi Weber. Wyobrażała sobie to miejsce jako idealną przestrzeń do wystaw i dla sztuki. Architekt wywiązał się z zadania należycie, ponieważ stworzył budynek łączący sztukę, architekturę i życie i będący tym samym „syntezą sztuki”. Dla miłośników architektury i designu pawilon odzwierciedla również dobrze znane szersze zasady modernistyczne. Dotyczą one prefabrykacji, cyrkulacji oraz zamiłowania do ogrodów dachowych. Miejsce stanowi także okazję do obejrzenia niektórych mebli Le Corbusiera.
Le Corbusier | kolekcjoner
Działka wraz z pawilonem przeszła w 2014 roku w ręce władz lokalnych, które z kolei przekazały je pod opiekę Museum für Gestaltung Zürich. Od tego momentu w zespole podjęto decyzję o przywróceniu pawilonu do pierwotnego przeznaczenia, prezentując w nim sztukę. Krokiem naprzód będzie seria wystaw, ukazujących dorobek Le Corbusiera pod różnymi kątami.
Obecną wystawę, która potrwa do listopada, zatytułowano „Mon Univers”. Przedstawia pasję Le Corbusiera do kolekcjonowania. Gromadził wiele przedmiotów, takich jak muszle, ceramika z Bałkanów, kawałki drewna wyrzucone na brzeg morza i szkło przemysłowe. Aranżował je ze sobą szukając inspiracji. Inspiracje te nie służyły tylko pogłębianiu wyobraźni architektonicznej czy urbanistycznej. Le Corbusier był także aktywnym malarzem, rzemieślnikiem, rzeźbiarzem i projektantem mebli.
Oryginalne dzieła z prywatnej kolekcji architekta obejmują historyczne fotografie, odlewy, obrazy, ceramikę, brązy i meble. Są eksponowane obok przedmiotów wypożyczonych z Fondation Le Corbusier w Paryżu i Antikenmuseum Basel. Wizualnie i tematycznie podróż przez pawilon uzupełniają zdjęcia z oryginalnych filmów nakręconych przez Le Corbusiera. Natomiast w dwupoziomowym atrium na parterze można podziwiać jego legendarną instalację z 1931 roku, „Les arts dits primitifs dans la maison d’aujourd’hui”.