Search

Le Corbusier | ponowne otwarcie pawilonu w Zurychu

11_pavillon_le_corbusier

Zaprezentowany po raz pierwszy w 1967 roku Pavilion Le Corbusier, po drobiazgowej renowacji, jest ponownie gotowy do bycia podziwianym. Przez niemal półtora roku architekci Silvio Schmed i Arthur Rüegg pracowali nad przywróceniem jego dawnej, barwnej, wypełnionej sztuką chwały. Obiekt ten jest ostatnim projektem zrealizowanym za życia mistrza.

02_pavillon_le_corbusier

Pawilon sztuki

Stalowo-szklaną konstrukcję o powierzchni 600 m2, która rozciąga się na cztery kondygnacje, Le Corbusier zaprojektował na życzenie projektantki wnętrz, właścicielki galerii i swojej patronki Heidi Weber. Wyobrażała sobie to miejsce jako idealną przestrzeń do wystaw i dla sztuki. Architekt wywiązał się z zadania należycie, ponieważ stworzył budynek łączący sztukę, architekturę i życie i będący tym samym „syntezą sztuki”. Dla miłośników architektury i designu pawilon odzwierciedla również dobrze znane szersze zasady modernistyczne. Dotyczą one prefabrykacji, cyrkulacji oraz zamiłowania do ogrodów dachowych. Miejsce stanowi także okazję do obejrzenia niektórych mebli Le Corbusiera.

10_pavillon_le_corbusier

Le Corbusier | kolekcjoner

Działka wraz z pawilonem przeszła w 2014 roku w ręce władz lokalnych, które z kolei przekazały je pod opiekę Museum für Gestaltung Zürich. Od tego momentu w zespole podjęto decyzję o przywróceniu pawilonu do pierwotnego przeznaczenia, prezentując w nim sztukę. Krokiem naprzód będzie seria wystaw, ukazujących dorobek Le Corbusiera pod różnymi kątami.

23_pavillon_lecorbusier

Obecną wystawę, która potrwa do listopada, zatytułowano „Mon Univers”. Przedstawia pasję Le Corbusiera do kolekcjonowania. Gromadził wiele przedmiotów, takich jak muszle, ceramika z Bałkanów, kawałki drewna wyrzucone na brzeg morza i szkło przemysłowe. Aranżował je ze sobą szukając inspiracji. Inspiracje te nie służyły tylko pogłębianiu wyobraźni architektonicznej czy urbanistycznej. Le Corbusier był także aktywnym malarzem, rzemieślnikiem, rzeźbiarzem i projektantem mebli.

21_pavillon_lecorbusier

Oryginalne dzieła z prywatnej kolekcji architekta obejmują historyczne fotografie, odlewy, obrazy, ceramikę, brązy i meble. Są eksponowane obok przedmiotów wypożyczonych z Fondation Le Corbusier w Paryżu i Antikenmuseum Basel. Wizualnie i tematycznie podróż przez pawilon uzupełniają zdjęcia z oryginalnych filmów nakręconych przez Le Corbusiera. Natomiast w dwupoziomowym atrium na parterze można podziwiać jego legendarną instalację z 1931 roku, „Les arts dits primitifs dans la maison d’aujourd’hui”.

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close