Duński ślusarz Holger Nielsen pewnie nie miał pojęcia, dzięki swojemu wynalazkowi powstanie Vipp, pełnoprawne imperium akcesoriów domowych i kuchennych. W 1939 roku, dla salonu fryzjerskiego swojej żony, zaprojektował kosz na śmieci otwierany za pomocą nożnego przycisku. Sam pojemnik trafił do stałej kolekcji MoMA. Z całą pewnością nie był w stanie przewidzieć, że kosz stanie się impulsem dla jednej z najbardziej intrygujących koncepcji hotelowych.
Szwedzkie Schronienie Vipp
W 2004 roku Vipp stworzył prototypowe schronienie w południowej Szwecji na skraju leśnego jeziora. Był to pełni funkcjonalny 55-metrowy czarny pawilon, wykonany ze stali z filcem na wewnętrznych ścianach i ceramiczną posadzką. Jego wyposażenie stanowiły sprzęty Vipp. Lawina zapytań do dostępność Shelter/Schronienia przekroczyła wszelkie oczekiwania producenta. Firmie tak naprawdę zależało na tym, aby wprowadzić klientów w swoją jakość, przed podjęciem przez nich poważnej decyzji o zakupie.
Wielka popularność wśród klientów sprawiła, że marka postanowiła zainicjować serię jednopokojowych rezydencji „hotelowych”. Tak naprawdę doświadczenie korzystania z nich ma być niczym jazda testowa, wyjaśnia dyrektor generalny Vipp, Kasper Egelund
„Zainspirowała nas branża motoryzacyjna, w której zawsze wybierasz jazdę próbną przed wyborem ostatecznego modelu. Z kolei poprzez dobry projekt, chodzi także o zapewnienie ludziom niezwykłych wrażeń”
Vipp Loft
Pierwszy „hotel Vipp” został otwarty w 2017 roku na 400-metrowym poddaszu nad siedzibą firmy w Kopenhadze. Wnętrza zaprojektował David Thulstrup, duński projektant znany z jego pracy przy restauracji Noma René Redzepi’ego.
„Zadanie, które David wykonywał w Vipp Loft, było genialne.Całkowicie zrozumiał naszą wizję hotelu i ma zdolność jej dalszego rozwoju”
Chimney House
Dlatego Vipp ponownie zwrócił się do niego z prośbą o kolejny projekt, chodzi o Chimney House. Tym razem zadaniem była restauracja pompowni z 1902 roku. Poza budynkiem znajdującym się w pobliżu portu w północnej części Kopenhagi, trzeba było zająć się także jego 35-metrowym kominem. Aby przekształcić budynek w dwupokojową rezydencję, Thulstrup i jego zespół dodali drugie piętro i ustawili monolityczny betonowy blok w starej ceglanej ramie. Ogromne okna umieszczone w oryginalnych łukach otwierają budynek. Thulstrup twierdzi, że dzięki temu można
„przeczytać budynek z wewnątrz na zewnątrz i odwrotnie ”
Wewnątrz wybrano różne materiały, kolory i meble, które zaprojektowano z myślą o uzupełnieniu produktów Vipp. Główny element wystroju stanowi oczywiście grafitowa, malowana proszkowo stalowa kuchnia modułowa. Podsumowując, Chimney House ma zadatki na dom, który będzie bardzo trudno opuścić.