Search

Magazyn Point of Design jesień 2019 /zima 2020

 
Jesienno-zimowe wydanie Point of Design obfituje w prezentację wielkich postaci świata designu i architektury. A także ich poglądów na rzeczywistość, przyszłość i wartość, jaką tworzą nowe formy myśli twórczej.

Earth Stations

Zatroskani stanem planety i zbliżającą się wizją jej końca, przedstawiamy pomysły Michele de Lucchi na eko edukację i zwiększenie wrażliwości na otaczający nas świat. Earth Stations, włoskiego architekta, to wizjonerski obraz różnorodnych struktur. Wtapiają się one płynnie w lokalny krajobraz odwzorowując charakterystyczny klimat. Ich integralność z naturą jest symbolicznym apelem o szacunek dla Ziemi i odwrócenie roli człowieka. Z podporządkowującego na podporządkowanego.

Isamu Noguchi

W podobnym duchu rzeźbił otoczenie Isamu Noguchi. To właśnie jego pierwsze projekty zagospodarowania przestrzeni publicznej utorowały drogę do rozwoju małej architektury, jako części naturalnego środowiska. W czasach typizacji tworzył eksperymentalne formy wykorzystujące zastane ukształtowanie terenu. Często przyjmowały one surrealistyczny obraz skoncentrowany wokół zabawy.

Aldo Cibic

Kiedy Noguchi pracował nad eksploracją designu przestrzennego, Aldo Cibic walczył z funkcjonalizmem Bauhausu. Współzałożyciel legendarnej Grupy Memphis, w wywiadzie dla magazynu, mówi przede wszystkim o przywracaniu duszy przedmiotom. W tym celu stosuje bardziej poetycki styl, wykraczający poza walory stricte użytkowe. Estetyka, zdaniem Cibica, ma za zadanie znaleźć odpowiedzi na problemy współczesności.

Snøhetta

Architektura w wydaniu Snøhetta, także wydaje się koncentrować na zagadnieniu związku człowieka z naturą. Najnowszy projekt podwodnej restauracji Under, łączy dwa światy – podwodny i naziemny.  Umożliwia zatem gościom doświadczać potęgi natury wody i wiatru.

Massimo Castagna

Ekspresja miejsca i formy to de facto esencja designu i architektury zdaniem Massimo Castagna, dyrektora artystycznego luksusowej marki Henge. Przezwyciężenie niewolnictwa formy i powrót do naturalnych, szlachetnych materiałów, jego zdaniem, mogą przynieść zaskakujące efekty znacznie podnoszące jakość doświadczenia produktu. Ludzki pierwiastek wpleciony w historię mebla, lampy czy innej formy dekoracyjnej pozwala powrócić do korzeni. A także poczuć szczerość designu i jego wartość złożoną z materii, kreacji i rękodzieła.

Massimo Bottura

Nasze dążenie do swobody i prawdziwości każe szukać miejsc, które w najbardziej naturalny sposób pozwalają poczuć domowy klimat i z melancholią odtworzyć wspomnienia z dzieciństwa. Także Massimo Bottura dzieli się swoimi wspomnieniami z babcinej kuchni, zapraszając gości do Casa Maria Luigia. Właśnie tam oferuje tradycyjną włoską gościnność i pierwiastek własnej, prywatnej tożsamości. Wszystko pod dachem XVIII wiecznej willi w wiejskim stylu Emilia Romana.

Point of Design

Na tle ważnych i złożonych tematów, zapoznamy Was także z szeregiem nowości z dziedziny architektury, designu, sztuki, mody i technologii. To one w istotny sposób jednocześnie zmieniają przyszłość projektowania i sposób życia ich użytkowników.

Zapraszam do lektury Point of Design.

Więcej tutaj: https://issuu.com/pointofdesign8/docs/pointofdesign_nr_12

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close