Kultura rosyjska wywarła istotny wpływ na Gabrielle Chanel. Jak sama mówiła
„Rosjanie mnie fascynują. To Rosjanie nauczyli kobiety, że praca nie jest haniebna”.
Rosyjska fascynacja Chanel
W jej sztuce i życiu najważniejsze były dwie postaci z tego kręgu kulturowego. Pierwszy z nich to perfumiarz carskiego dworu Ernest Beaux, który stworzył zapach nr 5. Z drugiej strony Chanel cieszyła się intensywnymi relacjami z wielkim księciem Dmitrijem Pawłowiczem, kuzynem cara Mikołaja II. Ale na tym nie kończyły się jej związki z Rosjanami. Jej prywatnym sekretarzem był rosyjski książę. Co więcej przekonała Wielką Księżną Marię Pawłownę by ta otworzyła warsztat haftu, z którego wyłącznie korzystała Chanel. Jej przyjaźnie ze Stravinksym, Diagilevem i tancerzami Ballets Russes są również dobrze udokumentowane. Chanel zainspirowała ich wszystkich. Natomiast Diaghilev zachwycił się wschodzącą projektantką, gdy zaangażował ją do stworzenia kostiumów do „Le Train Bleu”. Oboje docenili tradycyjny strój chłopski, od futrzanych peleryn i skarpet po odważne hafty.
Le Paris Russe de Chanel High Jewellery
Rosyjska estetyka przeniknęła również mieszkanie Chanel na rue Cambon. Ponieważ w jego centrum znajduje się ozdobne lustro ozdobione dwugłowym orłem Cesarskiej Rosji. W związku z tym lustro to odtworzono w miniaturze, jako charakterystyczny klejnot z kolekcji Le Paris Russe de Chanel High Jewellery. Jej premiera właśnie miała miejsce w Paryżu.
Kolekcja biżuterii to szalona mieszanka imperialnej Rosji i rosyjskiego folkloru. Wyrafinowane tradycyjne nakrycie głowy – kokosznik, zazwyczaj wykonywano z aksamitu. Tu przekłada się na kratkę z diamentów splecionych z perełkami. Jasne rubaszki – jaskrawo haftowane bluzy – to niewątpliwie kolejna z inspiracji. Widać je w drapowanych naszyjnikach z żółtych szafirów, granatów, szmaragdów i diamentów. Ulubiony symbol Chanel, źdźbło pszenicy, wykonano z diamentów. Natomiast ludowe motywy chłopskich chust i tkanin są reprezentowane w ostrych cięciach na ozdobach głowy lub powalających perłowych naszyjnikach. I tak przedstawia się nam rosyjski miłosny romans Chanel.