Król Wilhelm Aleksander dokonał oficjalnego otwarcia Muzeum Voorlinden w Wassenaar. Zaprojektowane przez pracownię Kraaijvanger Architects w ścisłej współpracy z właścicielem obiektu, przemysłowcem Joopem van Caldenborgh, nowe muzeum prezentuje jego własną kolekcję dzieł sztuki współczesnej.
Jest to nowoczesny, choć w pewnym stopniu klasyczny budynek o symetrycznym kształcie i bardzo dużych wymiarach. Dzięki swojej konstrukcji, budynek sprawia wrażenie otwartego na otoczenie. Elegancka biała kolumnada podtrzymuje wymyślny dach wtapiając się w fasadę budynku w kolorze kości słoniowej, oraz cienkie szklane fronty.
Ekskluzywne instalacje
Wnętrze zostało zaprojektowane w trzech częściach, tak aby każda z nich spełniała inne funkcje: prezentacje kolekcji, wystawy czasowe i ekspozycje stałe. Znajduje się tam także audytorium, biblioteka, przestrzeń edukacyjna, warsztat renowacyjny oraz sklep muzealny.
Odpowiedzialna za oświetlenie, inżynierię mechaniczną oraz elektryczną, system przeciwpożarowy i akustykę była firma Arup. Dzięki świetlikom zamontowanym w całym dachu, uzyskali oni niesamowity efekt oświetlenia światłem dziennym całej ekspozycji. Zamontowane przez nich żarówki LED, sprawiają, że eksponaty podziwiać można zarówno w słoneczny czy pochmurny dzień, a nawet gdy na dworze zapadnie zmrok.
By utrzymać pomieszczenia w temperaturze odpowiedniej dla dzieł sztuki, nie zakłócając przy tym wyglądu wnętrza, Arup skorzystał z użycia instalacji zintegrowanej z designem budynku. Najlepszym przykładem na to jest droga ewakuacyjna, zaprojektowana tak, by być widoczną tylko w sytuacji awaryjnej.
Nie takie zwyczajne muzeum
„Wizyta w Voorlinden to wyjątkowe przeżycie. Jest czymś więcej niż tylko oglądaniem dzieł sztuki. Nie tylko usytuowane jest w przepięknym miejscu, pozwalającym na podziwianie różnorodnej flory otaczającej muzeum, lecz także skupia w sobie rozmaitą intensywność kolorów światła dziennego. Firma Arup jest dumna ze swojego dzieła.”
—Joop Paul, Kierownik Projektu, Arup Netherlands
Uwaga poświęcona detalom nie była ograniczona do przestrzeni wystawienniczych, nawet pomieszczenia gospodarcze, czy instalacyjne są dziełami sztuki.
„Najbardziej mogę być dumny, z piwnicy o powierzchni 700m2, gdzie zlokalizowany jest system kontroli temperatury i wilgotności. To zostało bardzo zmyślnie zaprojektowane. (…) Gdy masz okazję zrobić coś naprawdę dobrego, powinieneś to zrobić”
—Joop van Caldenborgh, NRC Handelsblad
„Światło odgrywa kluczową rolę w projekcie budynku. Codziennie tworzy unikalną atmosferę we wnętrzu budynku, ze względu na różnorodność intensywności i koloru światła dziennego. Biorąc pod uwagę ograniczenia wynikające z konserwacji budynków, dach został zaprojektowany tak, by odpowiadać geometrii słonecznej tego miasta. Rezultatem jest jednolite, ale dynamiczne światło w przestrzeniach wystawowych.”
—Andrew Sedgwick, Dyrektor, Arup
Zobacz także:
https://pointofdesign.pl/architektura/muzeum-niesmiertelnosci/