Search

Najważniejsze wydarzenia artystyczne na 2017

Whitney Museum of American Art

Oto przegląd najbardziej znaczących, międzynarodowych wydarzeń związanych ze sztuką.

Festiwale

W każdej dekadzie przytrafia się jeden rok, w którym miejsce mają wszystkie trzy najbardziej prestiżowe wydarzenia artystyczne. Należą do nich The Venice Biennale, Documenta oraz Sculpture Projects Munster. Takim rokiem jest rok 2017.

56th Venice Biennale (13 maja – 26 października w Wenecji)

To już 56. edycja międzynarodowego festiwalu sztuki. W tym roku rolę dyrektora artystycznego objęła Christine Macel, z Pompidou Centre. Uważa, że edycja pod jej patronatem będzie „zaprojektowana z artystami, przez artystów i dla artystów” i w przeciwieństwie do ostatniego wydarzenia, będzie miała w sobie więcej charakteru metafizycznego i duchowego niż politycznego. W programie biennale pojawi się więcej prac wykonanych przez kobiety, ze szczególnym naciskiem na sztukę Bliskiego Wschodu.

Documenta 14 (8 kwietnia – 16 lipca w Kassel)

W przeciwieństwie do weneckiego biennale, tegoroczna edycja Documenta skupi się na motywach politycznych. Podczas niemieckiego festiwalu (którego historia liczy 60 lat) na Friedrichsplatz stanie replika Partenonu w oryginalnej skali, w całości wykonana z zakazanych książek.

Sculpture Projects Munstrer (10 czerwca – 1 październi w Munster)

To 50. edycja festiwalu odbywającego się co dziesięć lat w niemieckim mieście Munster. W tym roku zaprezentuje ponad 30 prac oraz wystąpień publicznych. To najmniej konwencjonalny festiwal świętujący rzeźbę. Do działań przestrzennych zaliczy się budka z tatuażami autorstwa Michaela Smitha czy wydarzenie zorganizowane przez Alexandrę Pirici, w którym artystka wykorzystywać będzie członków widowni jako żyjące wyszukiwarki, poszukując informacji na temat regionu Nadrenii Północnej-Westfalii.

Whitney Biennal (17 marca – 11 czerwca, Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku)

Tegoroczne biennale po raz pierwszy odbędzie się w nowym budynku muzeum, po trzyletniej przerwie. Tegoroczni kuratorzy – Christopher Lew i Mila Locks, odwiedzili ponad 40 miast w poszukiwaniu artystów obrazujących obecny stan amerykańskiej sztuki. Wspólnie stworzyli listę międzynarodowych twórców, pośród których znajdują się zarówno nazwiska nowe jak i powszechnie znane.

13th Sharjah Biennial (10 marca – 12 czerwca w Sharjah, UAE)

To bardzo istotne wydarzenia, podczas którego w tym raczej konserwatywnym i radykalnym kraju, możliwe staje się istnienie sztuki współczesnej. Specjalnie z okazji wydarzenia, ponad 50 artystów z całego świata otrzymało możliwość stworzenia całkiem nowych dzieł sztuki.

Istanbul Biennial (16 września – 12 listopada w Stambule)

Wolność wypowiedzi artystycznej w Turcji nadal jest wyraźnie ograniczona. Wspólnie wyczekujemy, co zostanie zaprezentowane podczas tegorocznego festiwalu. Kuratorstwo objął skandynawski duet Emlgreen & Dragset, który obiecuje, że sztuka będzie prowokująca, polityczna i stworzona w oparciu o współpracę pomiędzy artystami.

Folkestone Triennial (2 września – 5 listopada w Folkestone)

Folkestone to festiwal bezpośrednio zainspirowany Sculpture Munster Biennale. Zwykle zaprasza artystów z całego świata, aby wzięli udział w próbie odpowiedzi na problemy oraz zagadnienia związane z miastem. Tegoroczny temat przewodni to Double Edge.

Muzea

Niektóre ze słynnych obiektów przeszły modyfikacje w celu przystosowania się do nadchodzącej przyszłości, a inne powstały od zera, skupiając się na współczesnych zagadnieniach sztuki i projektowania.

Tate St Ives, Cornwall

Po rozbudowie Tate Modern w 2016 roku, przyszło kolej na kolejny krok w przód. Tym razem pora na przebudowę całkiem innego obiektu. W związku z premierą nowego oddziału muzeum sztuki współczesnej, odbędą się dwa pokazy – The Studio oraz The Sea. Oba z nich przedstawiają znaczenie lokalizacji Tate St Ives dla całych pokoleń artystów z Wielkiej Brytanii oraz świata.
Ponowne otwarcie odbędzie się 31 marca, a pełny budynek zostanie oddany do użytku jesienią.

Victoria and Albert Museum, Londyn

V&A wzbogaciło się o nowe wejście, dziedziniec oraz podziemną galerią dla wystaw tymczasowych. Przebudowa postała w oparciu o projekt Amanda Levete Architects, który skupia się na połączeniu budynku muzeum oraz Exhibition Road – części, która do tej pory zdawała się tylko zapleczem głównego obiektu.
Otwarcie odnowionej części nastąpi w lipcu.

Museum Macan, Jakarta

To pierwsze muzeum sztuki współczesnej w Indonezji. Jego powierzchnia wynosi 400m2. Obiekt założony został przez biznesmena, Haryanto Adikoesoemo i służy ekspozycji licznych dzieł z jego prywatnej kolekcji.
Otwarcie muzeum będzie miało miejsce w marcu.

Zeitz Muzeum of Contemporary Art Africa, Cape Town

Londyńskie studio architektoniczne Heatherwick Studio przekształciło cały kompleks z 1920 roku. Do powstania obiektu przyczynił się biznesmen Jochen Zeitz, który zdeklarował się eksponować pracę z własnej kolekcji, pokryć dodatkowe koszty z prowadzenia muzeum oraz przyczynić się do rozbudowania kolekcji.
Otwarcie muzeum nastąpi we wrześniu.

Institute of Contemporary Art, Los Angeles

Nowe centrum w przeszłości znane było pod nazwą Santa Monica Museum of Art. Artysta wywodzący się z Los Angeles, Mark Bradford, reprezentujący również Amerykę na tegorocznym Venice Biennale, zaprojektował logo oraz identyfikację wizualną nowego obiektu. Jest to swojego rodzaju przestrzeń eksperymentów artystycznych – znajdzie się w nim nawet kuchnia połączona z kawiarnią, łącząca sztukę z kulinariami.
Otwarcie ICA Los Angeles odbędzie się jesienią.

Institute of Contemporary Art, Miami

To kolejne amerykańskie centrum sztuki współczesnej otwarte w tym roku. Nowy obiekt powstał w designerskiej dzielnicy Miami i przylega do niego ogromny ogród rzeźb.
Otwarcia ICA Miami odbędzie się w grudnia.

Louvre Abu Dhabi, Saadiyat Island, Abu Dhabi

Nareszcie, po umowie podpisanej w 2007 roku między Abu Dhabi i Francją, doczekaliśmy się powstania nowego, przestronnego obiektu na wyspie Saadiyat Island. Muzeum, które zaprojektował Jean Nouvel ma stać się nowym kwartałem kulturalnym dla całego kraju.
Niestety, nie znamy jeszcze pewnej daty otwarcia obiektu.
Zobacz także:

Prognoza trendów na 2017

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close