Search

Fuorisalone i wystawy must see w galeriach Mediolanu

Fuorisalone 2022_pointofdesignpl

Mediolańskie galerie pomogły w ustanowieniu panoramy kulturalnej miasta, z udaną mieszanką starych i nowych projektów, często omawianych w ich przestrzeniach. Galerie designu w Mediolanie ożywają podczas Fuorisalone dzięki specjalnym projektom, obiektom i instalacjom, których nie można przegapić.

Fuorisalone 2022, Mediolan.

Fuorisalone i Galeria Nilufar

Chłonięcie designu warto zacząć od Nilufar (Via della Spiga 32), galerii Niny Yashar przedstawiającej najbardziej ekscytujące nazwiska w dziedzinie projektowania kolekcjonerskiego. Na Fuorisalone 2022 galeria przedstawia „Reborn” z Ginori 1735, kreatywną inicjatywą skupiającą dziewięciu projektantów, którzy stworzyli obiekty z resztek pozostałych z produkcji innych produktów. Placówka galerii, Nilufar Depot, została otwarta w 2015 roku w przemysłowej przestrzeni na obrzeżach centrum miasta (Via Lancetti 34), która kiedyś mieściła archiwa Yashara, a teraz została przekształcona w ekscytującą przestrzeń wystawienniczą, a jej najnowsza oferta obejmuje prace Bethan Laury Wood, Audreya Large’a, Martino Gampera, Sophie Dries i Patricka Tuttofuoco.

Nilufar Gallery łączy style i pokolenia podczas Milan Design Week 2022.

Fuorisalone i Galeria Rossany Orlandi

Galeria Rossany Orlandi (Via Matteo Bandello 14) to naturalnej wielkości gabinet osobliwości, który zapewni poczucie odkrycia podczas każdej podróży projektowej, z mieszanką wschodzących talentów i niezależnych marek prezentowanych w jej przestrzeniach. W tym roku w programie galerii znajdzie się „Danish House”, celebracja duńskiego designu, której kuratorem jest Rossana Orlandi we współpracy z Ambasadą Królestwa Danii w Rzymie, z udziałem Muuto, Bang & Olufsen, Louisa Poulsena, Carl Hansen i Søn i nie tylko. Również w galerii marka mebli Sé wraz z projektantami Ini Archibong i Niką Zupanc zaprezentują wciągającą instalację, podczas gdy specjalista od materiałów Nature Squared tworzy instalację architektoniczną nawiązującą do sztuki konceptualnej, natury i podróży.

 

Ubiegłoroczna wystawa Fuorisalone w ramach projektu Ro-plastic, Galerii Rossana Orlandi.

Fuorisalone i Dimoregallery

Nowa lokalizacja Dimoregallery znajduje się w pobliżu Stazione Centrale (Via G.B. Sammartini, 63): trafnie nazwana Dimorecentrale, przestrzeń inspirowana jest włoskim malarzem Mario Sironi, którego miejskie krajobrazy zainspirowały projektantów Britta Morana i Emiliano Salciego do renowacji tego dawnego magazynu. Wyposażony w wielofunkcyjne centrum, bar od strony dziedzińca i sklep sprzedający wybrane przez duet przedmioty, Dimorecentrale debiutuje z „Orizzonti”, wystawą mistrzów XX wieku od Gabrielli Crespi do Jacquesa Quineta.

Dimoregallery w Dimorecentrale z wystawą Orizzonti, Fuorisalone 2022.

Fuorisalone i Galeria Oxilia

W okolicy znajduje się również nowatorska Galeria Oxilia (via Nino Oxilia 9), założona przez Alessandro Mensiego i Frederika De Wachtera, proponująca dialog między designem, nowoczesnymi antykami, sztuką i rzemiosłem. Inauguracyjna wystawa nosi tytuł „Dziesięć”, prezentując 10 waz międzynarodowych artystów i projektantów. 

 

Galeria Oxilia, Mediolan

Wokół Fuorisalone: ​​przestrzenie wystawiennicze

Jedną z osobliwości Milan Design Week i tym, co czyni Fuorisalone tak wyjątkowym, jest fakt, że w ciągu tygodnia historyczne pałace są przejmowane przez marki, kolektywy i projektantów, aby zaprezentować niektóre z najbardziej kreatywnych instalacji projektowych.

W pobliżu Stazione Centrale marka projektowa Mohd prezentuje Mohd in Bloom oraz instalację Studiopepe w Officina Milano (Via Mauro Macchi 82), która odtwarza letni ogród. Na tym samym obszarze powstanie również nowo ogłoszone Drop City, Centrum Architektury i Projektowania zlokalizowane w Magazzini Raccordati (Via Sammartini), łukowatych przestrzeniach biegnących równolegle do torów kolejowych Dworca Centralnego. Zaprojektowane przez architekta Andreę Caputo nowe przestrzenie mają zostać otwarte w 2024 roku i będą gościć przestrzenie wystawowe, warsztaty i nie tylko. W przypadku Fuorisalone 2022 (do 19 czerwca) w łukach odbywa się kilka wydarzeń projektowych, w tym wystawa architekta Ricardo Boffila, Bureau Spectacular, Fosbury i wiele innych.

 

Officina Milano otwarta w 2021 roku teraz gości Studiopepe.

Z powrotem w centrum miasta, Alessi świętuje swoje stulecie i prezentuje pierwszy projekt nowego stulecia (marka ma w tym roku 101 lat) w Galerii Manzoni (Manzoni, Via Manzoni 40-42 i Via Borgospesso 19).

Dropcity. Zdjęcie: Delphino Sisto Legnani

Wokół Porta Venezia, znajduje się pop-up autorstwa Spazio Maiocchi (Via Achille Maiocchi, 7), gdzie Carhartt i Toogood prezentują swoją współpracę w dziedzinie odzieży, a także nowe meble i trzy gigantyczne rzeźbione lalki. W tym samym miejscu znajduje się Cinema Tacchini, instalacja wymyślona przez Formafantasmę, upamiętniająca sofę Le Mura Mario Belliniego.

 

Lalki autorstwa Carhartt i Toogood, Fuorisalone 2022.

Kierując się na południe, nie można przegapić corocznej ekstrawagancji w wykonaniu Atelier Biagetti (Piazza Arcole 4). Duet projektantów, w skład którego wchodzą Alberto Biagetti i Laura Baldassari, celował w podjęciu jednego tematu i uczynieniu go centrum wielkiego widowiska projektowego (wiodącymi tematami są kulturystyka, pieniądze i seks). W przypadku Fuorisalone 2022 w studiu odbywa się Pet Therapy, bawiąc się poprawiającymi nastrój odwzorowaniami zwierząt domowych w nieziemskiej instalacji, w której gigantyczne koty pełnią rolę lamp i siedzeń.

Pet Therapy, projekt Atelier Biagetti, Fuorisalone 2022.

Triennale

Piękno designu w Mediolanie polega na tym, że często łączy się go ze sztuką, architekturą i mediolańskimi instytucjami kulturalnymi. Niektóre z najważniejszych kulturalnych miejsc w mieście są najczęściej częścią programu Fuorisalone. Należą do nich Triennale (Viale Emilio Alemagna 6) z niedawno zainaugurowanym muzeum designu prowadzonym Marco Sammicheliego. W tym roku Triennale przekształca się w prawdziwe centrum projektowe, z wystawami i prezentacjami, które bardziej niż kiedykolwiek utwierdzają to miejsce jako cel, który trzeba odwiedzić.

 

Museo del Design Italiano, Triennale. Zdjęcie: Alessandro Saletta and Delfino Sisto Legnani.

Częścią prezentacji muzeum Fuorisalone 2022 jest „Cactusrama” Guframa z okazji 50-lecia kaktusa oraz premiera mebli i przedmiotów domowych projektanta mody Arthura Arbessera. Maria Cristina Didero jest kuratorką indywidualnej wystawy Mathieu Lehanneura zatytułowanej „Inwentarz życia”, a nowo wprowadzona na rynek japońska marka Koyori przedstawia kolekcję pięciu krzeseł zaprojektowanych przez Ronana i Erwana Bouroullec oraz GamFratesi. AHEC prezentuje najważniejsze informacje z ostatniego roku różnych projektów na charakterystycznej platformie zaprojektowanej przez Studio Swine przy użyciu skrzyń wysyłkowych produktów.

 

Cactusrama, Gufram.

Oprócz nowych premier koniecznie trzeba odwiedzić Triennale, aby zobaczyć wystawy designu: obecnie można oglądać Casa Lana Ettore Sottsassa, której towarzyszy wystawa podkreślająca szczególny związek projektanta z kolorem, oraz „Memphis Again”, prezentujące ponad 200 mebli i przedmiotów zaprojektowanych przez grupę Memphis w latach 1981-1986.

 

Wystawa Memphis Again w Casa Lana, Fuorisalone 2022.

Alcova

Kuratorzy Joseph Grima i Valentina Ciuffi rozpoczęli pokaz grupowy „Alcova” w 2018 roku. Od tego czasu co roku projekt przejmował zrujnowany budynek gdzieś w Mediolanie i przy bardzo niewielkiej interwencji para zorganizowała wystawę, która wyprowadza ludzi ze strefy komfortu i na nieoczekiwane terytoria.

 

Edycja „Alcova” 2022 odbędzie się na zachód od centrum Mediolanu (Via Simone Saint Bon), w skupisku budynków zanurzonych w miejskim parku, w tym w klasztorze i w pralni przemysłowej. Surowe przestrzenie, które służą jako tło dla wystaw, pozwalają odwiedzającym odkryć design z nowatorskim podejściem; wystawy prezentują szereg niezależnych talentów, których nie można przegapić. W tym roku kanadyjskie studio oświetleniowe Lambert & Fils i mediolańska pracownia projektowa DWA prezentują drugą edycję Caffè Populaire, siedmiodniowego ogrodu aperitivo we współpracy z Superflower Studio, wyposażonego w fontannę, na której prezentowane są nowe kolekcje oświetlenia.

Caffè Populaire

Również na „Alcova”, specjalista od kamienia SolidNature prezentuje „Monumental Wonders”, nową serię projektów Sabine Marcelis i OMA, podczas gdy projektantka Otherside Objects zadebiutuje na Milan Design Week z The Garden, instalacją składającą się z ekologicznych mebli wykonanych z uratowanych materiały.Inni uczestnicy tej monumentalnej wystawy zbiorowej to między innymi Laufen, Trame, Tableau, Zeitraum, zwycięzcy Wallpaper* Design Awards 2022 Objects of Common Interest oraz Snøhetta ze Studio Plastique i Fornace Brioni.

 

Monumental Wonders, projekt SolidNatura w Alcova, Fuorisalone 2022.

Wystawy Fuorisalone wokół Mediolanu

Każdego roku coraz bardziej przemysłowe obszary wokół centrum Mediolanu są zapełniane pokazami designu przez marki i projektantów, którzy przejmują nieużywane budynki i powstające przestrzenie sztuki i projektowania.Doskonałym przykładem tej twórczej migracji poza bezpośrednie centrum miasta jest Assab One (Via Privata Assab 1), tętniąca życiem fabryka kreatywności prowadzona przez Elenę Quarestani i siedziba między innymi mediolańskiego studia Formafantasma i Studio Mumbai. Tutaj Federica Sala jest kuratorem corocznej wystawy „1+1+1”, spotkania sztuki, designu i architektury w rozmowie w przestrzeni. Uczestnikami edycji Milan Design Week 2022 są artystka Zilla Leutenegger, multidyscyplinarne projektantki Studio Ossidiana oraz architekci Cino i Chiara Zucchi. W Assab One zaprezentowano również nową kolekcję Tajimi Custom Tiles oraz współpracę między Giroflex, Karimoku i Big-Game.

 

 

Assab One, Fuorisalone 2022.

Baranzate Ateliers to projekt brukselskiego Zaventem, kreatywnej przestrzeni studyjnej prowadzonej przez artystę i projektanta Lionela Jadota (Via Milano 251, 20021 Baranzate). W 2022 roku w tej przemysłowej lokalizacji odbywa się wciągająca wystawa Studiopepe, która zadebiutuje w kolekcjonerskiej Galerie Philia, inspirowanym obiektami sakralnymi. Na południe od centrum miasta, Fabbrica Orobia (Via Orobia 15) organizuje wielokrotną uroczystość „See the Stars Again” z okazji 60. rocznicy Flos, która obejmuje prezentację najnowszego modułowego projektu firmy oświetleniowej autorstwa Patricii Urquioli oraz święto lampy „Arco” Achille Castiglioniego, również obchodzącą 60-lecie istnienia w tym roku. Zaprojektowana jako multi-doświadczalne centrum, przestrzeń (otwarta od 7 do 24 czerwca) jest gospodarzem serii rozmów i rozmów ze strony kreatywnej społeczności firmy oświetleniowej oraz pop-upowej restauracji i kawiarni prowadzonej przez kolektyw kucharzy We Are Ona.

 

See the Stars Again, instalacja Flos, Fuorisalone 2022.

Zobacz także:

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close