Ikea i Sabine Marcelis przedstawiają długo oczekiwaną kolekcję „Varmblixt” z koncepcyjnymi światłami, które „odbijają się od ściany”, a także akcesoria domowe i wyroby szklane inspirowane powtarzającym się kształtem pączka Marcelis.
Kolekcja „Varmblixt” została pierwotnie zaprezentowana podczas Milan Design Week 2022, składa się ona z 19 elementów, w skład których wchodzi seria limitowanych edycji oraz 4 projekty oświetlenia LED, które pozostaną częścią kolekcji Ikea na długo. Należą do nich lampa stołowa/ścienna w kształcie pączka wykonana z pomarańczowego szkła, lampa wisząca oraz okrągły kinkiet, który służy również jako lustro.
Chciałam zastosować nieoczekiwane podejście do zbadania idei funkcjonowania oświetlenia w domu i zainspirować ludzi do rozważenia nowych kształtów i elementów, które wtapiają się i podkreślają różne rodzaje przestrzeni wewnętrznych w nowy, odważny i artystyczny sposób — mówi Marcelis po uruchomieniu kolekcji Ikea.
Kolekcja Ikea x Sabine Marcelis: od oświetlenia po szkło
Oprócz oświetlenia, kolekcja „Varmblixt” obejmuje wyroby szklane, takie jak wazon, kieliszki do szampana i kieliszki o pojemności 35 ml, szklane mieszadła i karafki do napojów, miski w kształcie pączków z pokrywkami w kolorze zielonym i bursztynowym, papierowe serwetki i dywaniki z krótkim włosiem w kolorze pomarańczowym (gradient inspirowany zachodami słońca), szklane półki i tace oraz stoliki kawowe naśladujące popularne Candy Cubes projektantki. Kolekcja Marcelis to dzieło skupiające się na sztuce i emocjach, które miało życie daleko wykraczające poza funkcjonalność.
Światło to bardzo potężne narzędzie do projektowania, ponieważ możesz radykalnie zmienić sposób, w jaki postrzegasz przestrzeń, za pomocą samej temperatury światła lub sposobu, w jaki podkreśla ono różne części architektury, w której jest umieszczone — mówi Sabine Marcelis.
Wyjątkowym elementem kolekcji „Varmblixt” – który przyciągnął wiele uwagi podczas pierwszej prezentacji kolekcji – jest okrągła lampa ścienna, której górna część wydaje się „odbijać” od ściany, tworząc dramatyczną poświatę. Minimalistyczne lampy, prezentowane w wersjach liniowych i okrągłych, mogą być konfigurowane w wielokrotnościach lub jako pojedyncze elementy ścienne. Po wyłączeniu mogą same funkcjonować jako rzeźby.
Koncepcja polegała na tym, aby wziąć pojedynczą linkę i delikatnie odciągnąć ją od powierzchni, na której miała być zamontowana. A ta szczelina pozwoliłaby na zalanie pustej przestrzeni światłem na powierzchni – mówi Marcelis. Maksymalny efekt przy minimalnej ilości materiałów.
Zobacz także:
Glas Italia, szkło jako forma wyrazu