Amerykańska pracownia Faulkner Architects ukończyła dom wakacyjny w części Kalifornii znanej z produkcji win. Asymetryczny dach i fasada owinięta stalą, wykorzystują także drewno z odzysku. Nowoczesna architektura reinterpretuje więc lokalną tradycję, jednocześnie tchnąc w nią zupełnie nowego ducha.
Projekt o nazwie Big Barn znajduje się w Glen Ellen, miasteczku w dolinie Sonoma. Położona około godziny jazdy samochodem od San Francisco, okolica charakteryzuje się pofalowaną linią wzgórz usianymi dębami i wiejską zabudową.
Klienci wynajęli kalifornijskie studio Faulkner, aby powstał rodzinny dom weekendowy, miejsce ucieczki od miejskiego stylu życia. Projekt miał na celu stworzenie wakacyjnego domu, który odnosiłby się do pofałdowanego teren regionu i tradycyjnej, lokalnej zabudowy. Nowoczesna architektura powinna jednocześnie uniknąć sztuczności.
Nowoczesna architektura domu weekendowego
Faulkner Architects zrealizował już jeden projekt na nieruchomości klienta. Na czas przygotowania i budowy właściwej nieruchomość, przekształcili stodołę w minimalistyczny bunkier. Dzięki niewielkiemu, prostemu budynkowi, który pokryto stalą odporną na warunki atmosferyczną i drewnem z odzysku, właściciel mógł korzystać z nieruchomości w dowolnym momencie.
Jednak to właśnie niewielki bunkier wpłynął na projekt głównego mieszkania, którego ściany zewnętrzne pokryto także odzyskanym drewnem sekwoi i falistą stalą Corten. Dwupiętrowy dom na planie prostokąta ma powierzchnię 3600 metrów kwadratowych.
Asymetryczny dwuspadowy dach nadaje budynkowi charakterystyczny wygląd, a brak nawisów podkreśla wyrazistą formę domu. Komin wystaje z elewacji i biegnie po jednej stronie rezydencji.
Dom stanął na łagodnym zboczu, aby zminimalizować zakłócenia w terenie. Ścieżka słońca wpłynęła na niektóre decyzje projektowe. Aby wnętrze się nie przegrzewało, mniejsza strona niecentrycznego dachu znajduje się na zachodzie, gdzie słońce jest najbardziej intensywne. Ograniczono także liczbę okien z tej strony elewacji. Natomiast wschodnia strona domu Big Barn jest bardziej przejrzysta. Skrzydła i przeszklone, przesuwane drzwi wprowadzają światło dzienne i zapewniają silne połączenie z krajobrazem.
Na górnej kondygnacji znajduje się apartament główny i dwie sypialnie. Stalowy kratowany most od północy łączy ten poziom bezpośrednio ze zboczem wzgórza. Niższe piętro obejmuje kuchnię, jadalnię, salon i sypialnie dla gości. Tu spektakularna wysokość pomieszczenia ciągnąca się przez dwie kondygnacje przypomina wnętrze prawdziwej stodoły.
Otwory umożliwiają przepływ bryzy przez dom, pomagając w naturalny sposób chłodzić pomieszczenia, natomiast ciepło zapewnia ogrzewanie podłogowe. Zużycie energii dodatkowo minimalizują ulepszone oszklenie i izolacja, a także wydajne systemy mechaniczne.
Projekt wnętrz domu nadzorował Ken Fulk – amerykański projektant, którego klientem jest na przykład Pharrell Williams. W związku z tym pomieszczenie przepełnia eklektyczny wystrój, charakterystyczny dla tego projektanta.
Zobacz także:
kubizm-bialej-wiezy-letni-dom-architekta