Zeller i Moye ujawniają ukryte schronienie w lesie nieopodal Berlina. Projekt domu Haus Koeris w całości oddaje hołd otaczającej go przyrodzie. Powstał z drewna i ma na celu zapewnić mieszkańcom prywatność, bez ingerencji w naturalne otoczenie.
Haus Koeris, skromny, zaszyty w gąszczu drzew obiekt ukrywa się na zalesionej działce nad jeziorem w pobliżu Berlina. Tutejszy krajobraz choć zalesiony, jest też stosunkowo gęsty. Domy znajdują się w bliskiej odległości, jednak ukrywają się za roślinnością. Zeller i Moye mieli za zadanie stworzyć projekt domu, który podkreślałby prywatność. Jednocześnie pragnęli w pełni wykorzystać naturalny urok tego miejsca. W związku z tym rozbity plan powierzchni mieszkalnej podporządkowano rosnącym tu wysokim sosnom, które rozsiane są na działce. Ich gołe pnie stanowią idealne tło architektoniczne dla domu pokrytego drewnem, który zdecydowanie preferuje prostotę.
Projekt domu z drewna
Cała konstrukcja powstała z drewna, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz, a samą fasadę pokrywają świerkowe deski. Projekt domu objął więc umieszczenie całej bryły na blokach, dzięki czemu ma on być odporny na wilgoć. Wnętrza, od podłóg po sufity, pokrywa jasne drewno, tworząc ciepłą i nastrojową atmosferę. Wykorzystano także duże pojedyncze okna, które obramowują widoki na krajobraz. Pokoje mieszczą się w pięciu wyraźnie określonych „skrzyniach” o różnych wysokościach. Cztery wychodzą z dużej centralnej przestrzeni mieszczącej salon i jadalnię. Układ zwiększa liczbę ścian zewnętrznych, tworząc małe nisze i zakamarki między każdym pudełkiem.
Niektóre z tych wnęk są osłonięte przed wiatrem lub ukryte przed widokami, inne wychwytują słońce i tworzą przyjemne mikroklimaty”, mówi Christoph Zeller, który zaprojektował dom wraz z Ingrid Moye.
Architekt podkreśla, że takie podejście daje mieszkańcom różne sposoby interakcji z przestrzenią zewnętrzną. Na tyle, na ile to możliwe, dno lasu pozostało niezakłócone, a bliskość dojrzałych drzew sprawia, że dom wygląda tak, jakby dopiero co tu wylądował.
Centralna przestrzeń obejmuje kuchnię, duży stół jadalny i palenisko. Drzwi w trzech narożnikach prowadzą do dodatkowych skrzynek. Wszystkie z nich zaprojektowano tak, aby były jak najbardziej elastyczne. Klienci mogą więc wykorzystać je jako sypialnię, studio, warsztat lub pokoje gościnne. Ich wyraźne oddzielenie od siebie gwarantuje wysoki poziom prywatności. Oprócz trzech innych drzwi zewnętrznych, także łazienka i przestrzeń gospodarcza posiadają bezpośredni dostęp do ogrodu.
Co więcej dom był tani i energooszczędny, dzięki drewnu użytemu do budowy, w roli okładzin i detali, a także do izolacji. Przewidziano tu również niezależny system kanalizacyjny, choć to nie koniec udoskonaleń. Na realizację czeka jeszcze obsadzenie dachu roślinnością, co ma zupełnie wtopić ten projekt domu w otaczającą go naturę.
Zobacz także:
projekt-domu-w-tokio-wielkie-schody-nendo